social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Z Klubem Seniora do Bramy Miłosierdzia 29 - 04 - 2016

W piątek 22. kwietnia br. przy sprzyjającej, pięknej pogodzie, trzydziestoosobowa grupa osób w różnym wieku wraz z parafialnym Klubem Seniora pielgrzymowała do bazyliki świętego Mikołaja Biskupa  w Bochni. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej to jeden z dwunastu Kościołów Jubileuszowych w naszej diecezji, w których znajdują się Bramy Miłosierdzia. Przejście przez Drzwi Święte i spełnienie warunków stałych w połączeniu z tzw. czynem obdarzonym odpustem tj. dodatkowymi warunkami ustanowionymi przez papieża Franciszka pozwala na uzyskanie odpustu zupełnego w przeżywanym obecnie w Kościele Roku Miłosierdzia. Taki był główny cel piątkowego wyjazdu, lecz zanim został osiągnięty – organizatorzy  - Klub Seniora z panią Bogusławą Komęzą na czele - zadbali o parę atrakcji dla grupy. 

Pierwszą z nich było zwiedzanie bocheńskiej kopalni soli. Podziemną podróż rozpoczął w zjazd windą w szybie Campi do Poziomu August, a potem przejazd kolejką do jednych z najpiękniejszych wyrobisk kopalni. Następnie spacerując w dwóch grupach pod opieką pań przewodniczek oglądaliśmy kolejne komory solne, rzeźby, narzędzia i urządzenia górnicze, kończąc trasę w kaplicy. Po drodze zapoznawaliśmy się z historią tego miejsca w nietypowy sposób. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej podróżowaliśmy w czasie od księżnej Kingi poczynając. Spotkaliśmy na trasie i wysłuchaliśmy opowieści m.in. królów - Bolesława Wstydliwego, Kazimierza Wielkiego,  genueńskich górników solnych, jak również ducha Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. 

Po przejeździe z kopalni do bazyliki św. Mikołaja i przejściu przez całą grupę przez Bramę Miłosierdzia, które jest jednym z dodatkowych warunków uzyskania odpustu, oczekiwaliśmy na modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Mszę św. dla pielgrzymów o godzinie 15.00. Ten czas został wykorzystany na zapoznanie się z architekturą i wyposażeniem wnętrza kolegiaty oraz historią sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i Jej cudownego obrazu ukoronowanego w 1934 roku, znajdującego się w kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej. Naszym przewodnikiem po świątyni był ksiądz Tomasz, który między innymi zwrócił uwagę na takie szczegóły jak fragment średniowiecznego fresku w kaplicy św. Kingi oraz projekt jej wnętrza i polichromii a także projekt portretu Świętej autorstwa Jana Matejki i wiele innych detali. 

Najważniejszym punktem dnia była Msza święta sprawowana w kaplicy Bożego Miłosierdzia z pełnym w niej uczestnictwem pielgrzymów. Dla chętnych istniała możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. Był też czas na refleksję nad miłosierdziem  oraz modlitwę za i w intencjach Ojca Świętego. W czasie Eucharystii modliliśmy się również w intencji naszego księdza proboszcza Wojciecha Wernera i proboszcza parafii św. Mikołaja księdza Wojciecha Gałdy z okazji ich imienin. 

Jak się okazało pielgrzymka do bocheńskiego Kościoła Jubileuszowego jest już trzecim wyjazdem połączonym z przejściem przez Drzwi Święte zorganizowanym przez nasz parafialny Klub Seniora. Poprzednie odbyły się w kościele parafialnym p.w. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku – Zdroju w diecezji kieleckiej oraz w bazylice – sanktuarium Św. Stanisława BM w Szczepanowie. Za świetną organizację i miłą, a także modlitewną atmosferę w czasie tych wyjazdów należą się wyrazy uznania i podziękowania pani Bogusi, która przygotowała ciekawe informacje o Bochni, kopalni i Sanktuarium, także i coś dla ciała w postaci słodkości, a na koniec rozdała pamiątkowe obrazki Matki Bożej Bocheńskiej i dla każdego – do rozważenia - cytat z Pisma Świętego. 

Jak więc widać nasze panie z Klubu Seniora – czynne i aktywne - trudno nazwać seniorkami w potocznym rozumieniu tego słowa, bo pielgrzymki to tylko część ich wspólnych działań. Oprócz planowych, programowych zadań typu spotkania integracyjne, okolicznościowe, zajęcia manualno – plastyczne, wykłady, pokazy, panie uczestniczą w wyjazdach o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym, połączonych ze zwiedzaniem miejsc kultu religijnego. Są to między innymi cykliczne wyjazdy do kąpielisk termalnych w Solcu – Zdroju. Dużą wagę przywiązują do zajęć prozdrowotnych jak zajęcia gimnastyczne czy nordic walking. Planują spotkanie z instruktorem tej formy rekreacji a także kolejną pielgrzymkę, tym razem do Tarnowa, połączoną ze zwiedzaniem miasta i okolic.


Fotogaleria z wyjazdu;