social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Remont ogrzewania i kotłowni

3.04.2022

W ostatnich dniach wymieniono osprzęt elektryczny w kościele i w kaplicy. Czekamy jeszcze na impregnację posadzki, kiedy tylko będzie to możliwe ze względów technologicznych. Wtedy też ostatecznie ustawimy i zamocujemy ławki.
 

20.03.2022

Musieliśmy dokupić blisko 30 m kw. Kamienia. Prace kamieniarskie w kościele dobiegły końca. Pozostały jeszcze do wymiany popękane stopnie na zewnątrz kościoła. Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc podczas remontu wszystkim, którzy wspierali nas finansowo, modlitewnie oraz swoją fizyczną pracą. Dziękujemy za zrozumienie i cierpliwość podczas różnych niedogodności. Cieszymy się,  że udało się tak organizować prace w kościele, aby zachować ciągłość nabożeństw. Bogu i ludziom niech będą dzięki, że możemy cieszyć się pięknym, ciepłym i odnowionym wnętrzem.


 

13.03.2022

Dobiegają końca prace kamieniarskie związane z wykonaniem cokołów wokół ścian i filarów oraz położeniem fug i silikonu. Bardzo dziękujemy firmie AJ Izoterm pana Andrzeja Jarosińskiego za wykonanie izolacji na instalacji grzewczej w piwnicy i na strychu. W ostatnich dniach wypłacono całkowicie należności za granit, część należności za wykonanie instalacji grzewczej i modernizację oświetlenia.
 

27.02.2022

Dobiegły końca główne prace kamieniarskie w kościele. Podłoga jest ułożona, pozostały do wykonania cokoły wokół ścian oraz uzupełnienie fug i silikonów. Od następnej niedzieli prace przeniosą się do kaplicy i przedsionka od strony plebanii.


16.01.2022

Z kościoła ponownie wyniesiono ławki, aby do pracy mógł przystąpić geodeta i rozrysować siatkę posadzki. Od czwartku do pracy przystępują kamieniarze. Ufamy, że z Bożą i ludzką pomocą uda się położyć piękna posadzkę.
 

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:

GALERIA ZDJĘĆ NR 6
 

9.01.2022

Dobiegło końca malowanie kościoła. Naprawiono pęknięcia ścian, uzupełniono ubytki odgrzybiono zainfekowane miejsca. Położony został nowy tynk w kościele i w kaplicy. Pomalowano zakrystię, odgrzybiono i pomalowano wieżę.
 

5.12.2021

W kościele na ukończeniu jest nakładanie tynku strukturalnego i w tym tygodniu przystąpimy do malowania. Mamy nadzieję że za dwa tygodnie prace malarskie dobiegną końca. Trwa też ostateczna kalibracja i synchronizacja poszczególnych pól grzewczych w podłodze. Jak dotychczas wypłaciliśmy ponad połowę należności za granit, część należności za instalację grzewczą, materiały ociepleniowe, przewiert pod prezbiterium, remont kotłowni, naprawę klap wentylacyjnych, posiłki dla pracowników i inne konieczne drobniejsze należności.
 

21.11.2021

W kościele trwa uzupełnianie tynków i naprawa pęknięć w ścianach oraz przygotowanie do malowania. Trwa też odpowietrzanie układu grzewczego. To ponad 6 km rurek, więc potrzeba czasu, ale w kościele jest już wyraźnie cieplej. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w tym dziele modlitewnie, finansowo oraz własną pracą. Bardzo dziękuję wszystkim paniom za pomoc w sprzątaniu w piątek. Ponieważ w tygodniu Eucharystia jest sprawowana w kaplicy i nie ma miejsca, aby ustawić tam konfesjonał, gdyby ktoś chciał skorzystać ze spowiedzi, to po Mszach świętych można podejść do zakrystii. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.
 

14.11.2021

w kościele trwają prace malarskie. Wspólnie z Radą Parafialną podjęliśmy decyzję o nałożeniu specjalnego tynku, który poprawi akustykę w naszym kościele. Dość pokaźnie zwiększy to koszt malowania, ale nagłośnienie będzie o wiele wydajniejsze. Podjęliśmy taką decyzję ze względu na zakres prac, które są prowadzone. Wierzymy, że wspólnie zdołamy udźwignąć to dodatkowe obciążenie finansowe, gdyż otrzymaliśmy dogodne warunki dotyczące płatności.
 

7.11.2021

W tym tygodniu przywieźliśmy ponad 800 m.kw. granitu na posadzkę. To ponad 24 tony kamienia. Od jutra rozpoczynamy malowanie w kościele. W związku z tym musimy liczyć się z utrudnieniami dlatego prosimy o wyrozumiałość. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas modlitwą, dobrym słowem, pracą i ofiarami składanymi w kancelarii i na konto.
 

31.10.2021

Z Bożą i ludzką pomocą udało się w tym tygodniu uruchomić ogrzewanie. Co prawda czekają nas jeszcze regulacja wszystkich 51 sekcji i całkowite odpowietrzenie systemu, ale kościół jest już ogrzewany. W ostatnim czasie wypłacono modernizację instalacji gazowej, drugą transzę należności za kamień na posadzkę oraz inne drobniejsze należności. Po następnej niedzieli mamy nadzieję rozpocząć tynkowanie prezbiterium, odgrzybianie i wyrównanie ścian, a następnie malowanie. Prace potrwają około miesiąca.

A tak wygląda kościół w kamerze termowizyjnej:


 

24.10.2021

W tym tygodniu udało się ukończyć instalację grzewczą. Położono ponad 6 km rurek. Instalacja została napełniona wodą i trwa próba szczelności mat w prezbiterium. Zakończono też prace przy instalacji gazowej. W kotłowni pozostała do dokończenia czerpnia powietrza i komin. Jeśli otrzymamy zamówione elementy, to w poniedziałek spróbujemy uruchomić ogrzewanie. Bardzo dziękujemy wszystkim mężczyznom, którzy w tym tygodniu wsparli nas swoją ciężką pracą przy kuciu ścian oraz paniom, które ofiarnie włączyły się w kilkukrotne sprzątanie nawy głównej i prezbiterium, żeby nabożeństwa mogły odbywać się w kościele. Po I niedzieli listopada planujemy rozpocząć prace tynkarskie i malarskie.
 

17.10.2021

W tym tygodniu przygotowano na strychu instalację do prezbiterium i trwały prace w kotłowni. Jutro planujemy skucie tynku w prezbiterium pod maty grzewcze. We wtorek będą trwały prace w prezbiterium i przy doprowadzeniu gazu do nowych pieców. Być może przed niedzielą uda się uruchomić ogrzewanie. Prosimy o modlitwę w tej intencji. Dziękujemy firmie Kobyłecki Elektroinstalacje za modernizację oświetlenia na chórze i wykonanie instalacji w kotłowni. Dziękujemy również wszystkim, którzy dobrym słowem i ofiarami wspierają to parafialne dzieło. 
 

3.10.2021

W tym tygodniu udało się zrobić wylewkę w kaplicy i przedsionku. Prace w kotłowni są na półmetku, ciągle czekamy na zamówione maty grzewcze do prezbiterium.
 

26.09.2021

W tym tygodniu udało się zamontować system zamykania klap wentylacyjnych w sklepieniu kościoła. Ciągle czekamy na dokończenie wylewki w kaplicy, które opóźnia się z przyczyn od nas niezależnych. Trwają prace w kotłowni i w zakrystii, które również się opóźniają, gdyż nie otrzymaliśmy jeszcze zamówionych ponad miesiąc temu komponentów. Wybraliśmy także firmę stolarską z Zakopanego, która wykona drzwi wejściowe do kościoła. Wynegocjowaliśmy też harmonogram spłat pozostałej należności za granit. Począwszy od października co dwa miesiące będziemy musieli zapłacić 20.000 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas logistycznie, modlitewnie i finansowo.
 

12.09.2021

W kościele trwają prace przy remoncie kotłowni. W kaplicy przy użyciu koparki zerwano starą wylewkę i zbrojenie, a obecnie trwają prace przy układaniu blisko 1 km rurek grzewczych. Okazało się także, że musimy skuć schody i położyć je na nowo, aby zniwelować różnicę poziomów. Pod koniec tygodnia będziemy chcieli zrobić wylewkę w kaplicy. Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy ciężko pracowali oraz wspierali nas modlitwą i ofiarami składanymi w kancelarii czy na konto parafialne. Dziękujemy za pomoc firmie APStone Kamieniarstwo Pana Piotra Śledzia i pracownikom Wylęgarni indyków Pana Marka Górskiego za ogromne zaangażowanie w dzieło remontu.

3.09.2021 r. - Prac ciąg dalszy...

W I piątek września popołudniowe nabożeństwa celebrowaliśmy już w kościele. Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim Paniom, które tak licznie przyszły, aby pomóc w sprzątaniu oraz panom za pomoc w "umeblowaniu" kościoła. Dziękuję także Druhom z brzeskiej Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc w odkurzeniu żyrandoli. Ogromna radość, że w niedzielę będziemy przeżywać Msze święte przy głównym ołtarzu.

Od wtorku przystąpiliśmy do zrywania posadzki w kaplicy i przedsionku od strony plebanii. Okazało się, że stara wylewka jest przyklejona do styropianowego ocieplenia i trzeba było zerwać wszystko, aż do pierwszej wylewki. Musieliśmy położyć nowe ocieplenie, przykryć je folią, aby można było położyć 1 kilometr rurek grzewczych.

Musieliśmy także zmodyfikować schody do prezbiterium w kaplicy. Pewnie wielu z nas zwróciło uwagę, że pierwszy stopień był dużo wyższy od pozostałych. Zdjęliśmy granitowe płyty (na szczęście udało się ich nie uszkodzić) i wyciąć część stopnia, aby poprawić wysokości.

Pod koniec tygodnia planowaliśmy robić wylewkę, ale maszyna do mieszania betonu odmówiła posłuszeństwa. Sprowadzenie części i naprawa maszyny opóźniły te działania. Na szczęście kontynuowano prace w zakrystii i kotłowni. Zawieszone już są kaloryfery, doprowadzono wodę i wykonano podłączenia do mat grzewczych w prezbiterium. I znowu niezależne od nas opóźnienie, bo zamówione ponad miesiąc temu maty ciągle jeszcze nie dotarły.

W tym tygodniu zajęliśmy się także klapami wentylacyjnymi w suficie kościoła. Poprzednie rozwiązania zużyły się już tak bardzo, że nie było już czego ratować. Nad stropem są bardzo duże wahania temperatury, dlatego plastik, z których wykonane były wyłączniki krańcowe uległ zniszczeniu. Nie ma już takich części zamiennych, a dorobienie ich byłoby zbyt kosztowne, dlatego trzeba było wykonać zupełnie nową instalację. Obecnie 16 klap podzielono na cztery sekcje otwierane przy użyciu pilota. Z pewnością poprawi to wentylację kościoła.

Wybraliśmy także firmę stolarską z Zakopanego, która wykona drzwi wejściowe do kościoła. Wynegocjowaliśmy również harmonogram spłat pozostałej należności za granit. Począwszy od października co dwa miesiące będziemy musieli zapłacić 20.000 zł.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas logistycznie, fizycznie, modlitewnie i finansowo. Dziękujemy też za zrozumienie i cierpliwość w znoszeniu niedogodności w kościele i wokół niego.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:

GALERIA ZDJĘĆ NR 6


23-28.08.2021 r.

Układanie instalacji grzewczej. Na podłodze kościoła ułożono prawie 5 km (!) rurek grzewczych oraz 700 m rur doprowadzających ciepłą wodę do czterech rozdzielni umieszczonych w ścianach kościoła. Cała powierzchnia kościoła podzielona jest na blisko 50 stref grzewczych zasilanych z rozdzielni. W środę po południu wykonano próbę szczelności układu. We czwartek i piątek wykonano betonową wylewkę, którą ufundowała firma Pana Edmunda Lesia. Bardzo dziękujemy za ten dar dla naszej parafii. Czeka nas jeszcze remont kotłowni, ułożenie mat grzewczych w ścianach prezbiterium, aby zlikwidować zagrzybienie przy stropie kościoła oraz ogrzewanie zakrystii.
 
Foto nr 10Foto nr 11Foto nr 12

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 5
   
 

Co dalej?

  • Ogrzewanie kaplicy

Kiedy już będziemy mogli celebrować nabożeństwa w kościele, przystąpimy do skucia posadzki i ułożenia instalacji grzewczej w kaplicy i w przedsionku od strony plebanii.
 
  • Malowanie

Ponieważ musimy wymalować kościół, po sprawdzeniu ofert wybraliśmy firmę SolBid ze Strzelec Wielkich, która ma ogromne doświadczenie w odgrzybianiu i malowaniu kościołów. Dysponuje też odpowiednim sprzętem. W najbliższym czasie mają przesłać ofertę na wykonanie prac związanych z malowaniem kościoła. Przy wykonywaniu prac chcemy korzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw, aby wspierać nasz region. Poza tym – w przypadku kłopotów (mamy nadzieję, że ich nie będzie) są to ludzie „na miejscu”, a nie gdzieś z daleka…
 
  • Położenie posadzki. Zakończenie prac
 

Ostatnim etapem będzie ułożenie granitowej posadzki w kościele. Powierzchnia to ok. 800 m kw. Zgodnie z projektem utrzymany zostanie dotychczasowy układ kompozycyjny. Kolory będą zbliżone do tych, które są w prezbiterium. Granit Multicolor Red oraz Kashmir Cream zostaną uzupełnione w przecięciach kamieniem Shivakashi Ivory Brown. 

Koszt samego kamienia to ok. 250.000 zł. Aktualnie zapłacono połowę tego zobowiązania. Pozostałe pieniądze będziemy wpłacać w transzach. Do tego trzeba jeszcze doliczyć położenie posadzki. Planujemy to zrobić zaraz po Nowym Roku, aby wylewka mogła dobrze wyschnąć. 

Zakres prac jest ogromny, ale ufam, że z Bożą i ludzką pomocą podołamy temu przedsięwzięciu. Bardzo dziękujemy za wsparcie. Modlitewne - bo wiemy, że wiele osób modli się o pomyślny przebieg prac. Za pomoc w pracy fizycznej – to ogromna ofiara i nieocenione wsparcie płynące od doświadczonych ludzi pracy. Dziękujemy także za ofiary, które spływają na konto parafialne oraz składane osobiście od firm i osób prywatnych. Od rozpoczęcia remontu otrzymaliśmy na ten cel około 50.000 zł. Dziękujemy również Paniom, które przez trzy tygodnie przywoziły obiady dla pracowników. Dziękujemy też za każde dobre słowo i życzliwy uśmiech. 

Wierzymy, że po zakończeniu prac będziemy mieć ciepło w kościele, a nowa, granitowa posadzka i odświeżone wnętrze pozwolą nam cieszyć się pięknem naszej świątyni.

22.08.2021 r.

Kolejna niedziela przy ołtarzu polowym. Piękna pogoda pozwoliła nam cieszyć się Eucharystią na wolnym powietrzu. Nie trzeba było zakładać maseczek… Do dyspozycji wiernych jest ponad 100 krzeseł, które, na co dzień są na wyposażeniu sali teatralnej. Ale wierni przynoszą też własne krzesełka. Po ostatniej Mszy świętej pomagają składać krzesła do pomieszczeń przy ołtarzu polowym.

16-21.08.2021 r.

Dwa dni trwało wykonanie przewiertu pod prezbiterium. Firma Has-Bud wtłoczyła 10 m bieżących rury o średnicy 300 mm. Dzięki temu nie zniszczyliśmy kamienia, którym jest wyłożone prezbiterium, a rury zostały doprowadzone do kotłowni. Koszt przewiertu to ponad 15.500 zł. 

Równocześnie trwały prace przy ociepleniu podłogi. Ponieważ na starej wylewce leżało 100 mm styropianu, ocieplono ją jeszcze 30 mm warstwą twardego styroduru. Ks. Stanisław jako mgr inż. budownictwa z laserowym niwelatorem określał poziom, aby ocieplenie znajdowało się na właściwej wysokości. 

W styropianie umieszczono też plastikowe rurki łączące poszczególne studzienki rewizyjne i wieżę, aby była możliwość przeciągnięcia przewodów elektrycznych czy nagłośnieniowych.

Niezależnie od prac budowlanych trwały też prace projektowe. Mgr inż. Alfred Budzioch wykonał projekt posadzki oraz drzwi wejściowych do kościoła. 
 
Foto nr 7 i 9Foto nr 8

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 4

 
15.08.2021 r.

W niedzielę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze Święte sprawowane były przy ołtarzu polowym. Na tym etapie prac Msze święte w dni powszednie są sprawowane w kaplicy Matki Bożej. W przedsionku od strony plebanii jest pozostawiony konfesjonał, aby zapewnić możliwość spowiedzi.

10-14.08.2021 r.

Przygotowanie posadzki pod instalację grzewczą. Kiedy skuliśmy płytki, okazało się, że trzeba usunąć całą wylewkę betonową aż do styropianu. Przez cztery dni ciężko fizycznie pracowało przy skuwaniu posadzki oraz usuwaniu i wywożeniu gruzu w pyle i kurzu około 20 osób. Praca zakończyła się w nocy z czwartku na piątek. Nie oszczędzali się nawet nasi kapłani, szczególnie ks. Stanisław, który z wykształcenia i doświadczenia „w cywilu” jest budowlańcem. Odzyskano także blisko 1500 zł za złom pochodzący ze zbrojenia i miedzi z przewodów znajdujących się pod posadzką. 

Nieoceniona pomoc płynęła od firmy APStone, natomiast w pracach związanych z instalacją elektryczną od firmy Kobyłecki Elektroinstalacje

Foto nr 4Foto nr 5Foto nr 6

Więcej zdjęć w galeriach - kliknij przyciski poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 2GALERIA ZDJĘĆ NR 39.08.2021 r.

W Imię Boże w poniedziałek 9 sierpnia rozpoczęliśmy wymianę ogrzewania i remont kotłowni w naszym kościele. 

Po trzech latach „przepychanek” z Bankiem Ochrony Środowiska okazało się, że postawione warunki były dla nas niekorzystne. Odmówiono nam dotacji na wymianę ogrzewania w kościele, a udzielono jej jedynie na modernizację ogrzewania na plebanii i to w ograniczonym zakresie. Dlatego odstąpiliśmy od podpisania takiej umowy, gdyż priorytetowym celem było ogrzewanie kościoła.

Po naradzie z Radą Parafialną i lokalnymi inwestorami uznaliśmy, że zrealizujemy odpowiedni dla nas projekt we własnym zakresie. Zapadła decyzja o zastosowaniu nowoczesnego ogrzewania hydraulicznego w podłodze zasilanego gazem. 

​Pierwszy dzień prac. Wynoszenie ławek. Do pomocy przyszło około 30 osób, dorosłych mężczyzn i starszych lektorów. Ciężkie drewniane ławy wynosiło z kościoła od 4 do 6 mężczyzn a następnie, przy pomocy wózków transportowano je do sali teatralnej, gdzie zostały złożone - po odpowiednim zabezpieczeniu przed porysowaniem. Pierwszy etap przebiegł szybko i sprawnie również dzięki obecności i zaangażowaniu firmy APStone Kamieniarstwo Piotr Śledź i Kobyłecki Elektroinstalacje.
 
Foto nr 1Foto nr 2Foto nr 3

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 1