social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Remont ogrzewania i kotłowni

W Imię Boże w poniedziałek 9 sierpnia rozpoczęliśmy wymianę ogrzewania i remont kotłowni w naszym kościele. 

Po trzech latach „przepychanek” z Bankiem Ochrony Środowiska okazało się, że postawione warunki były dla nas niekorzystne. Odmówiono nam dotacji na wymianę ogrzewania w kościele, a udzielono jej jedynie na modernizację ogrzewania na plebanii i to w ograniczonym zakresie. Dlatego odstąpiliśmy od podpisania takiej umowy, gdyż priorytetowym celem było ogrzewanie kościoła.

Po naradzie z Radą Parafialną i lokalnymi inwestorami uznaliśmy, że zrealizujemy odpowiedni dla nas projekt we własnym zakresie. Zapadła decyzja o zastosowaniu nowoczesnego ogrzewania hydraulicznego w podłodze zasilanego gazem. 
 

9.08.2021 r.

Pierwszy dzień prac. Wynoszenie ławek. Do pomocy przyszło około 30 osób, dorosłych mężczyzn i starszych lektorów. Ciężkie drewniane ławy wynosiło z kościoła od 4 do 6 mężczyzn a następnie, przy pomocy wózków transportowano je do sali teatralnej, gdzie zostały złożone - po odpowiednim zabezpieczeniu przed porysowaniem. Pierwszy etap przebiegł szybko i sprawnie również dzięki obecności i zaangażowaniu firmy APStone Kamieniarstwo Piotr Śledź i Kobyłecki Elektroinstalacje.
 
Foto nr 1Foto nr 2Foto nr 3

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 1

 

10 - 14.08.2021 r.

Przygotowanie posadzki pod instalację grzewczą. Kiedy skuliśmy płytki, okazało się, że trzeba usunąć całą wylewkę betonową aż do styropianu. Przez cztery dni ciężko fizycznie pracowało przy skuwaniu posadzki oraz usuwaniu i wywożeniu gruzu w pyle i kurzu około 20 osób. Praca zakończyła się w nocy z czwartku na piątek. Nie oszczędzali się nawet nasi kapłani, szczególnie ks. Stanisław, który z wykształcenia i doświadczenia „w cywilu” jest budowlańcem. Odzyskano także blisko 1500 zł za złom pochodzący ze zbrojenia i miedzi z przewodów znajdujących się pod posadzką. 

Nieoceniona pomoc płynęła od firmy APStone, natomiast w pracach związanych z instalacją elektryczną od firmy Kobyłecki Elektroinstalacje

Foto nr 4Foto nr 5Foto nr 6

Więcej zdjęć w galeriach - kliknij przyciski poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 2GALERIA ZDJĘĆ NR 3

 

15.08.2021 r.

W niedzielę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze Święte sprawowane były przy ołtarzu polowym. Na tym etapie prac Msze święte w dni powszednie są sprawowane w kaplicy Matki Bożej. W przedsionku od strony plebanii jest pozostawiony konfesjonał, aby zapewnić możliwość spowiedzi.

16 - 21.08.2021 r.

Dwa dni trwało wykonanie przewiertu pod prezbiterium. Firma Has-Bud wtłoczyła 10 m bieżących rury o średnicy 300 mm. Dzięki temu nie zniszczyliśmy kamienia, którym jest wyłożone prezbiterium, a rury zostały doprowadzone do kotłowni. Koszt przewiertu to ponad 15.500 zł. 

Równocześnie trwały prace przy ociepleniu podłogi. Ponieważ na starej wylewce leżało 100 mm styropianu, ocieplono ją jeszcze 30 mm warstwą twardego styroduru. Ks. Stanisław jako mgr inż. budownictwa z laserowym niwelatorem określał poziom, aby ocieplenie znajdowało się na właściwej wysokości. 

W styropianie umieszczono też plastikowe rurki łączące poszczególne studzienki rewizyjne i wieżę, aby była możliwość przeciągnięcia przewodów elektrycznych czy nagłośnieniowych.

Niezależnie od prac budowlanych trwały też prace projektowe. Mgr inż. Alfred Budzioch wykonał projekt posadzki oraz drzwi wejściowych do kościoła. 
 
Foto nr 7 i 9Foto nr 8

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 4
 


22.08.2021 r.

Kolejna niedziela przy ołtarzu polowym. Piękna pogoda pozwoliła nam cieszyć się Eucharystią na wolnym powietrzu. Nie trzeba było zakładać maseczek… Do dyspozycji wiernych jest ponad 100 krzeseł, które, na co dzień są na wyposażeniu sali teatralnej. Ale wierni przynoszą też własne krzesełka. Po ostatniej Mszy świętej pomagają składać krzesła do pomieszczeń przy ołtarzu polowym.

23 - 28.08.2021 r.

Układanie instalacji grzewczej. Na podłodze kościoła ułożono prawie 5 km (!) rurek grzewczych oraz 700 m rur doprowadzających ciepłą wodę do czterech rozdzielni umieszczonych w ścianach kościoła. Cała powierzchnia kościoła podzielona jest na blisko 50 stref grzewczych zasilanych z rozdzielni. W środę po południu wykonano próbę szczelności układu. We czwartek i piątek wykonano betonową wylewkę, którą ufundowała firma Pana Edmunda Lesia. Bardzo dziękujemy za ten dar dla naszej parafii. Czeka nas jeszcze remont kotłowni, ułożenie mat grzewczych w ścianach prezbiterium, aby zlikwidować zagrzybienie przy stropie kościoła oraz ogrzewanie zakrystii.
 
Foto nr 10Foto nr 11Foto nr 12

Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 5
   
 

Co dalej?

  • Ogrzewanie kaplicy

Kiedy już będziemy mogli celebrować nabożeństwa w kościele, przystąpimy do skucia posadzki i ułożenia instalacji grzewczej w kaplicy i w przedsionku od strony plebanii.
 
  • Malowanie

Ponieważ musimy wymalować kościół, po sprawdzeniu ofert wybraliśmy firmę SolBid ze Strzelec Wielkich, która ma ogromne doświadczenie w odgrzybianiu i malowaniu kościołów. Dysponuje też odpowiednim sprzętem. W najbliższym czasie mają przesłać ofertę na wykonanie prac związanych z malowaniem kościoła. Przy wykonywaniu prac chcemy korzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw, aby wspierać nasz region. Poza tym – w przypadku kłopotów (mamy nadzieję, że ich nie będzie) są to ludzie „na miejscu”, a nie gdzieś z daleka…
 
  • Położenie posadzki. Zakończenie prac.

Ostatnim etapem będzie ułożenie granitowej posadzki w kościele. Powierzchnia to ok. 800 m kw. Zgodnie z projektem utrzymany zostanie dotychczasowy układ kompozycyjny. Kolory będą zbliżone do tych, które są w prezbiterium. Granit Multicolor Red oraz Kashmir Cream zostaną uzupełnione w przecięciach kamieniem Shivakashi Ivory Brown. Koszt samego kamienia to ok. 250.000 zł. Aktualnie zapłacono połowę tego zobowiązania. Pozostałe pieniądze będziemy wpłacać w transzach. Do tego trzeba jeszcze doliczyć położenie posadzki. Planujemy to zrobić zaraz po Nowym Roku, aby wylewka mogła dobrze wyschnąć. 

Zakres prac jest ogromny, ale ufam, że z Bożą i ludzką pomocą podołamy temu przedsięwzięciu. Bardzo dziękujemy za wsparcie. Modlitewne - bo wiemy, że wiele osób modli się o pomyślny przebieg prac. Za pomoc w pracy fizycznej – to ogromna ofiara i nieocenione wsparcie płynące od doświadczonych ludzi pracy. Dziękujemy także za ofiary, które spływają na konto parafialne oraz składane osobiście od firm i osób prywatnych. Od rozpoczęcia remontu otrzymaliśmy na ten cel około 50.000 zł. Dziękujemy również Paniom, które przez trzy tygodnie przywoziły obiady dla pracowników. Dziękujemy też za każde dobre słowo i życzliwy uśmiech. 

Wierzymy, że po zakończeniu prac będziemy mieć ciepło w kościele, a nowa, granitowa posadzka i odświeżone wnętrze pozwolą nam cieszyć się pięknem naszej świątyni.

3.09.2021 r. - Prac ciąg dalszy...

W I piątek września popołudniowe nabożeństwa celebrowaliśmy już w kościele. Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim Paniom, które tak licznie przyszły, aby pomóc w sprzątaniu oraz panom za pomoc w "umeblowaniu" kościoła. Dziękuję także Druhom z brzeskiej Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc w odkurzeniu żyrandoli. Ogromna radość, że w niedzielę będziemy przeżywać Msze święte przy głównym ołtarzu.

Od wtorku przystąpiliśmy do zrywania posadzki w kaplicy i przedsionku od strony plebanii. Okazało się, że stara wylewka jest przyklejona do styropianowego ocieplenia i trzeba było zerwać wszystko, aż do pierwszej wylewki. Musieliśmy położyć nowe ocieplenie, przykryć je folią, aby można było położyć 1 kilometr rurek grzewczych.

Musieliśmy także zmodyfikować schody do prezbiterium w kaplicy. Pewnie wielu z nas zwróciło uwagę, że pierwszy stopień był dużo wyższy od pozostałych. Zdjęliśmy granitowe płyty (na szczęście udało się ich nie uszkodzić) i wyciąć część stopnia, aby poprawić wysokości.

Pod koniec tygodnia planowaliśmy robić wylewkę, ale maszyna do mieszania betonu odmówiła posłuszeństwa. Sprowadzenie części i naprawa maszyny opóźniły te działania. Na szczęście kontynuowano prace w zakrystii i kotłowni. Zawieszone już są kaloryfery, doprowadzono wodę i wykonano podłączenia do mat grzewczych w prezbiterium. I znowu niezależne od nas opóźnienie, bo zamówione ponad miesiąc temu maty ciągle jeszcze nie dotarły.

W tym tygodniu zajęliśmy się także klapami wentylacyjnymi w suficie kościoła. Poprzednie rozwiązania zużyły się już tak bardzo, że nie było już czego ratować. Nad stropem są bardzo duże wahania temperatury, dlatego plastik, z których wykonane były wyłączniki krańcowe uległ zniszczeniu. Nie ma już takich części zamiennych, a dorobienie ich byłoby zbyt kosztowne, dlatego trzeba było wykonać zupełnie nową instalację. Obecnie 16 klap podzielono na cztery sekcje otwierane przy użyciu pilota. Z pewnością poprawi to wentylację kościoła.

Wybraliśmy także firmę stolarską z Zakopanego, która wykona drzwi wejściowe do kościoła. Wynegocjowaliśmy również harmonogram spłat pozostałej należności za granit. Począwszy od października co dwa miesiące będziemy musieli zapłacić 20.000 zł.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas logistycznie, fizycznie, modlitewnie i finansowo. Dziękujemy też za zrozumienie i cierpliwość w znoszeniu niedogodności w kościele i wokół niego.
 


Więcej zdjęć w galerii - kliknij przycisk poniżej:
GALERIA ZDJĘĆ NR 6