social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Grupa Teatralna

Grupa Teatralna przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku istnieje niemal od samego jej początku, bo od 1994r. Pierwotnie grupa spotykała się okazjonalnie, np. przed Bożym Narodzeniem, by przygotować Jasełka. Czas mijał, dzieci dorastały, zaczęło przybywać młodzieży, szeregi formacji rozrastały się. Dziś jest to konkretna formacja, z jasno wytyczonymi celami i założeniami. Skupia w swych kręgach młodzież szkół gimnazjalnych, średnich, a nawet studentów, którzy pełnią funkcję pomocników animatorów. Spotkania odbywają się regularnie co piątek po mszy wieczornej, o godzinie 19-tej w salce teatralnej przy kościele. Gdy przygotowywane są spektakle bądź inne programy, intensywność spotkań wzmaga się. Obecnie grupa liczy ok. 60 stałych członków. Mecenasem grupy był pierwszy proboszcz parafii ksiądz prałat Józef Mularz. Z myślą o tej młodzieży i jej wszechstronnym rozwoju, zarówno intelektualnym, artystycznym jak i duchowym, stworzył salę teatralną. Obecny ksiądz proboszcz Wojciech Werner jest kontynuatorem patronatu, co daje grupie możliwość intensywnego działania.

Pierwsze lata działalności grupy koncentrowały się na przygotowywaniu głównie montaży słowno – muzycznych na różne okazje i święta kościelne, jak pasterki, majówki, rocznice pontyfikatu ojca świętego Jana Pawła II, Wielki Post oraz dramy i kabaretony okolicznościowe.  Grupa Teatralna  ma już  mnóstwo udanych występów za sobą.  Z ogromnym sentymentem wspomina lata związane z kinem „Bałtyk”, gdy jeszcze można było wejść na scenę i odbywać profesjonalne warsztaty i próby różnych spektakli. Na deskach kina wystawiała przez 4 kolejne lata spektakle jasełkowe, które miały po kilka odsłon i trwały nawet 2 i pół godziny, tam powstawała sztuka „Gość oczekiwany” i  „Cena wolności” o niezwykłych czynach Maksymiliana Marii Kolbe. Grupa ma w swym repertuarze liczne zupełnie odmienne tematycznie i nastrojowo sztuki Bożonarodzeniowe, montaże słowno – muzyczne, które ubogacają wiele uroczystości parafialnych, pielgrzymkowych, gminnych i  powiatowych. Poświęcane są m.in. potrzebującym wsparcia, rocznicom ważnych, a czasem tragicznych wydarzeń w Polsce, np. historii ks. Popiełuszki.  Była też adoracja na  dekanalnym czuwaniu modlitewnym dla młodzieży (14.12.2007r.), z którym  młodzież pojechała na specjalne zaproszenie do Łęgu Tarnowskiego. Kabaretony uświetniały prymicje, Franciszkańskie Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, a ostatnimi laty Parafiady w parafii Miłosierdzia.

Grupa nie potrafi trwać w spoczynku. Wciąż musi się coś dziać. I tak do swej oferty artystycznej włączyła wspólne śpiewy przeplatane patriotycznym słowem  na Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę 1918 roku. W 2001r. w grupie pojawił się ks. doktor Piotr Łabuda, który pisał scenariusze jasełek i opatrywał je własną muzyką. W sierpniu 2001 dzięki niemu i ks. Józefowi Mularzowi przedstawiciele i przyjaciele formacji dali się poznać od profesjonalnej strony, uświetniając godzinnym programem uroczystość w Racławicach na XIX Pieszej Tarnowskiej Pielgrzymce do Częstochowy. Program oglądano jeszcze wielokrotnie w gminie Brzesko. Ks. Łabuda pomagał też wyreżyserować kilka innych od Bożonarodzeniowych spektakli, z którymi grupa wyjeżdżała na tournee do zaprzyjaźnionych parafii w Nowym Sączu, Łososinie Dolnej czy Bochni. Za jego sprawą młodzi aktorzy mogli występować w barwnych, bogatych strojach wypożyczanych w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

Od 2009r. grany był przez kolejne lata tryptyk dramatyczny autorstwa Agaty Podłęckiej utrzymany w Bożonarodzeniowym klimacie, a poruszający palące i bolesne problemy współczesnych dzieci. Są to po kolei „Jeszcze jedno Boże Narodzenie. Tato nie pij”, „To dziecko” i „Wołanie o miłość”. Sztuki te były oglądane m.in. przez penitencjariuszy  w więzieniu w Wiśniczu w 2010r., wielokrotnie w Regietowie – na zaproszenie prezesa Stadniny Koni Huculskich pana Stanisława Ciubę czy w LO w Bochni. Programów wciąż przybywa i cieszą się one coraz większym rozgłosem  i popularnością w środowisku lokalnym. Grupa zapraszana jest na Opłatki Towarzystwa Sportowego „Sokół”, gdzie przed wigilijkami słowem i śpiewem wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój.  Ostatnimi dokonaniami było włączenie się w Ogólnopolską Noc Profilaktyki w RCKB w Brzesku ze spektaklem „Tuż obok ciebie”, w Noc Muzeów na zamku w Dębnie, w Maraton Czytania w PSP nr2 w Brzesku  czy Miesiąc Papieski z montażem „Gdybyś Ty żył Ojcze Święty. Ten ostatni zgromadził nadkomplet widowni w RCKB. O GT coraz głośniej jest w lokalnej prasie, Gościu Niedzielnym, Radio Kraków, Radio RDN Małopolska, na stronach internetowych miejscowych portali.
 
Założycielką i animatorką  grupy jest nauczycielka języka polskiego i logopeda - pani Agata Podłęcka. Opiekunka zabiega o wszelkie kontakty, ona też reżyseruje wszystkie przedsięwzięcia  i pisze autorskie scenariusze sztuk teatralnych, montaży, kabaretów, poezji.

Grupa otacza się przyjaciółmi,  którzy pomagają jej pokonywać trudności i sprostać kanonom teatralnym. Od strony muzycznej służy od lat swym profesjonalizmem pan Andrzej Gicala, który ukończył Akademię Muzyczną, jest też znakomitym aktorem (w pierwszych latach współtworzył grupę, dopóki nie założył własnej formacji – „Ziarenka Nadziei”) oraz pani Iwona Mikołajek – dyrygentka chóru i nauczycielka muzyki,  pan Piotr Podłęcki, który czuwa nad stroną techniczną, światłem i dźwiękiem oraz pełni funkcję opiekuna wspierającego, pani Anna Serwin – z wykształcenia plastyczka, czynna artystka i nauczycielka plastyki, pani Grażyna Iskra – utalentowana malarka i twórczyni licznych dekoracji przestrzennych, pan Paweł Góra – znakomity akustyk i absolwent GT oraz z tej samej branży pan Paweł Laska. Ludzi dobrej woli stanęło na drodze grupy jeszcze wielu. Każdy z nich zostawił w niej cząstkę własnej osobowości.

Opiekunami duchowymi po kolei byli: ks. prałat Józef Mularz, ks. Piotr Łabuda, ks. Piotr Mucha, ks. Mikołaj Piec, ks. Tomasz Jamróz, a obecnie jest to ks. Radosław Olejarz. Każdy z nich żywo uczestniczył w życiu Grupy Teatralnej, dzieląc się talentami, którymi został obdarowany.
 
Poprzez swą grę w jasełkach młodzi zbierają fundusze na dofinansowanie wyjazdowych warsztatów teatralnych w Zakopanem, Piwnicznej bądź Uściu Gorlickim.  Dzięki temu wędrują po ukochanych Tatrach i Beskidzie Niskim, śladami zabytkowych cerkwi, obcują z pięknem niezadeptanej jeszcze przez turystów natury. Udało im się zarobić też pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego kolegi i dołożyć cegiełkę do budowy cerkiewki w Regietowie. Są to skromne środki, ale nie to jest istotą formacji.
 
Różne były koleje losu grupy. Momentami liczyła nawet  sto osób, były też i chwile kryzysu, gdy na warsztatach pojawiało się po trzydzieści dzieci i młodzieży. Jednak od wielu lat w zajęciach uczestniczy średnio 50 osób mimo dużej rotacji, bo wiadomo, że dorosłe życie przychodzi do każdego. Młodzi ludzie doskonalą swój warsztat aktorski, pracują nad dykcją, gestem, bogacą słownictwo, ćwiczą pamięć, uczą się odpowiedzialności i systematyczności, pokonywania tremy, trudów i zniechęcenia mozolną pracą. Poza tym, gdy nie ma intensywnych prób, na co piątkowych spotkaniach grupa przy zapalonej świecy czyta i rozważa Pismo Święte lub pochyla się nad aktualnymi problemami i niepewnościami związanymi z wiarą, modli się śpiewem, tańcem, śmiechem i radością.  Włącza się aktywnie w prowadzenie  śpiewu i modlitwy na mszach pierwszopiątkowych dla młodzieży. Organizowane są zabawy, opłatki, wyprawy. Młode dusze znajdują tu spontaniczność, otwartość, akceptację i wewnętrzny spokój. Pozostaje tylko ufać, że nie braknie młodych ludzi, którzy stanowią trzon i fundament grupy.
 
Taka jest specyfika pracy tej grupy. Jakie będą jej dalsze losy? Na ile starczy energii, entuzjazmu i sił pani Agacie lub jej kontynuatorom?  Czy nie braknie młodzieży chętnej do ciężkiej pracy? Pokaże czas. Gdyby ktoś wątpił w dzisiejszą młodzież, że jest gnuśna, leniwa i zła, wystarczy, że przyjdzie na spotkanie Grupy Teatralnej, na Jasełka, a przekona się, że to absolutnie nieprawda.
I jeszcze jedno: dopóki grane są Jasełka, dopóki młodzi ludzie uczą się na pamięć i wygłaszają teksty naszych wielkich Polaków, dopóty trwa świadomość narodowa, dopóty, kwitnie w sercach Polaków patriotyzm i dopóty Polska jest silna i wielka.