social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Uroczystość św. Wojciecha Patrona Akcji Katolickiej 27 - 04 - 2016

Dla Akcji Katolickiej w Polsce, struktur diecezjalnych i oddziałów parafialnych 23 kwietnia jest wyjątkowym dniem. To święto naszego Patrona. Co roku odbywają się z tej okazji uroczystości diecezjalne, dekanalne, parafialne. W tym roku członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele klasztornym  pw. Trójcy Świętej w Starym Sączu, w czasie której homilię wygłosił Asystent Diecezjalny Akcji ks. dr Jan Bartoszek. Odbyła się także procesja do kościoła św. Elżbiety z relikwiami św. Wojciecha, które jesienią na 20-lecie reaktywacji, Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej otrzymała od Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka (więcej na ten temat TUTAJ).

Dla naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej jest to podwójne święto, gdyż uroczystość św. Patrona łączy się z dniem imienin naszego parafialnego i dekanalnego Asystenta Akcji i duchowego opiekuna księdza Wojciecha Wernera. Nieco wcześniej, bo 21 kwietnia w czwartek, uczestniczyliśmy, więc o 7.00 we Mszy św., w czasie, której modliliśmy się w intencji Ojczyzny i Solenizanta. Życie i męczeńska śmierć świętego Wojciecha to początki naszego państwa i początki chrześcijaństwa w Polsce, którego 1050 rocznicę uczczono na uroczystościach centralnych w Gnieźnie. Dlatego na comiesięcznym spotkaniu naszego POAK – u, które odbyło się tego samego dnia wieczorem, mając na uwadze powyższe okoliczności – złożyliśmy życzenia imieninowe naszemu księdzu Asystentowi, a następnie wysłuchaliśmy relacji kolegi akcyjnego dr. Andrzeja Capika z głównych jubileuszowych uroczystości chrztu Polski. Andrzej podzielił się z nami swoimi przeżyciami z tych trzech dni pobytu w Gnieźnie i Poznaniu, opisał przebieg spotkań i przybliżył nam tło historyczne obchodzonych wydarzeń. Naszą wiedzę dotyczącą źródeł chrześcijaństwa w Polsce oraz powstania państwa polskiego  znacząco uzupełnił również dr Piotr Duda, który przygotował interesującą prezentację na ten temat. 

Ponadto Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej organizuje w lipcu bieżącego roku pielgrzymkę do miejsc związanych z Jubileuszem tj. Gniezna, Poznania, Lednicy i Lichenia.