social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Nocna Droga Krzyżowa z Brzeska do Zabawy 02 - 04 - 2014

Świadectwo uczestniczki Nocnej Drogi Krzyżowej

Moje przeżycia duchowe na drodze krzyżowej w piątek 11.04.14 z Brzeska do Zabawy
W tak ekstremalnych warunkach i w ciszy nocnej, z modlitwą sercem jeszcze nigdy nie wędrowałam.

Wyruszyliśmy spod kościoła Miłosierdzia Bożego po wieczornej Eucharystii i specjalnym Błogosławieństwie ks. Proboszcza. Cała grupa liczyła 165 osób. Podzielono nas na 10 osobowe grupki. Otrzymaliśmy treści do rozważania drogi krzyżowej. Każdy z krzyżem w ręce wyruszył na trasę. Przed wyjściem przeżywałam walkę duchową i zniechęcenie. 

W ciszy drogi krzyżowej rozważałam  mękę Jezusa. Ta cisza była wyjątkowa dla mnie, sam na sam z cierpiącym Jezusem pełna kontemplacji. Przytulona do krzyża Chrystusowego miałam czas na przemyślenie moich trudnych życiowych spraw. Moje cierpienia, krzyże złączyłam z cierpieniem Jezusa i odkryłam że mój krzyż stał się lżejszy. Zjednoczenie z Jezusem dodawało mi sił. Nie zwracałam uwagi na obolałe nogi, nie rozdrapywałam  starych, podgojonych zranień, nie skupiałam się na sobie. To łaska, którą Pan wypełnił moje serce.

Odkryłam, że Bóg dopuszcza cierpienie, trudne sytuacje po ludzku nie do przeżycia, ale nie zostawił mnie samej. On sprawił, że otrzymałam pomocną dłoń. Pan umacnia moją wiarę, wlewa w serce nadzieję i uczy miłości do tych, którzy mnie najbardziej zranili. 

„Miłość cierpliwa jest, 
łaskawa jest. 
nie unosi się pychą; 
nie szuka swego, 
nie unosi się gniewem, 
nie pamięta złego; 
nie cieszy się z niesprawiedliwości, 
lecz współweseli się z prawdą. 
Wszystko znosi, 
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję, 
wszystko przetrzyma. 
Miłość nigdy nie ustaje.”

Dziękuję Ci Panie, że mogłam razem z Tobą przejść tę moją drogę krzyżową i proszę abym w każdym cierpieniu mojego życia mogła dostrzec Twój krzyż.



Aktualizacja tekstu -  piątek -  11-04-2014 - godz. 17:17

Informacja dla rodzin uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej - przypominamy raz jeszcze numery telefonów koordynatorów Nocnej Drogi Krzyżowej na wypadek gdyby nie mogli się Państwo skontaktować telefonicznie z bliskimi biorącymi udział w Nocnej Drodze Krzyżowej. Prosimy nie telefonować bez potrzeby. Chcemy iść w ciszy i skupieniu. Proszę te numery traktować jako "alarmowe":
 

  • ks. Przemysław: 667 779 409
  • Kamil: 533 572 206

Gdyby zaistniała potrzeba przyjechania po kogoś kto zaniemógł na trasie to TUTAJ znajduje się mapka z zaznaczonymi stacjami Nocnej Drogi Krzyżowej. Osoba, po którą będzie trzeba przyjechać poda informację na której stacji lub między którymi stacjami się znajduje. To ułatwi "namierzenie" tej osoby.

Informacja dla uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej:
 
  • Przypominamy, że w połowie drogi mamy przygotowany jeden samochód osobowy, który w razie potrzeby może zabrać kogoś kto z różnych przyczyn nie będzie mógł dalej iść, do domu.
 
  • Mamy też jedną osobę czuwającą pod telefonem przez całą noc, na wypadek, gdyby trzeba było kogoś odwieźć z dowolnego punktu trasy.
 
  • Powyższe informacje dotyczą wyjątkowych sytuacji, prosimy w razie potrzeby telefonować do ks. Przemysława 667 779 409 lub Kamila 533 572 206. Oczywiście w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia lub życia wykonujemy telefon na pogotowie: 999 lub na wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy: 112
 


Aktualizacja tekstu -  piątek -  11-04-2014 - godz. 11:27

  • W nawiązaniu do informacji wczorajszej (z czwartku, 10-04-2014, z godziny 22:12) informujemy, że na plebani w Zabawie osoby, które odstawiają tam swój samochód mogą zostawić kluczyki od wozu. To na wypadek sytuacji gdyby ktoś zapomniał zabrać kluczyków idąc pieszo w Nocnej Drodze Krzyżowej. W ten sposób nie będzie przykrej niespodzianki i niemałego kłopotu.
 
  • Tak jak ustalono na spotkaniu organizacyjnym, pierwsza grupa będzie znaczyć trasę, tj. w miejscach w których należy skręcić będziemy jasnym sprayem zaznaczać na drodze (asfalcie lub innym podłożu) strzałki. Strzałką będą towarzyszyły litery NDK. Kolory strzałek mogą być różne (dysponujemy farbą białą, pomarańczową i seledynową - zobaczymy w praktyce, który kolor będzie bardziej widoczny w ciemności na danym podłożu).
 
  • Dodatkowo stacje i miejsca, w których należy skręcić będą oznaczane specjalnymi kartkami w formacie A4. Szukajcie ich ZAWSZE PO PRAWEJ STRONIE, czyli po tej, którą będziecie szli w dziesięcioosobowych grupach. Kartki mogą wisieć na drzewach, krzakach, słupach lub leżeć przyłożone kamieniami na podłożu (w zależności jaka w danym miejscu będzie możliwość).

    Kartki z oznaczeniami stacji będą wyglądać tak:
    Stacja 1 - Sąd nad JezusemStacja 2 - Jezus bierze krzyż na swoje ramionaStacja 3 - Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem

    Kartki z informacją że należy skręcić w lewo lub w prawo wyglądać będą tak:
    UWAGA!!! - Skręcamy w lewoUWAGA! - Skręcamy w prawo

    Przygotowaliśmy też na wszelki wypadek kartki z pustym polem, które będziemy ręcznie uzupełniać czarnym markerem jeśli zajdzie potrzeba oznaczenia innego typu.
    UWAGA! - Kartki tego typu będą wypełnione doraźnie, w razie potrzeby, odręcznie, czarnym markerem.



Aktualizacja tekstu -  czwartek -  10-04-2014 - godz. 22:12

  • UWAGA NA KLESZCZE - ze względu na łagodną zimę można już natknąć się w lesie na kleszcze. Przed kleszczami chroni do pewnego stopnia gruby ubiór i nakrycie głowy. Prosimy o szczególną uwagę w lasach, szczególnie podczas załatwiania czynności fizjologicznych na trasie jeśli zajdzie taka potrzeba.
 
  • DLA OSÓB ZAPISANYCH W OSTATNIEJ CHWILI - przypominamy o zabezpieczeniu swojego powrotu. Lista osób chętnych na powrót autokarem jest już zamknięta. Wszystkie osoby, które nie skorzystały z tej możliwości wracają na własną rękę. Dobrze jest umówić się z kimś z rodziny/znajomych kto nas odbierze nad ranem, około 5-6 godziny z Zabawy i bezpiecznie odwiezie do domu. Niektóre osoby jadą wcześniej, we dwie, dwoma samochodami z czego jeden zostawiają w Zabawie, np. na parkingu koło kościoła, a wracają wspólnie drugim. Gdy dotrą pieszo z Nocną Drogą Krzyżową do Zabawy będzie na nie czekał samochód, którym obie te osoby mogą wrócić i zabrać jeszcze dodatkowo 2-3 osoby.



Aktualizacja tekstu -  czwartek -  10-04-2014 - godz. 16:43

Jeszcze kilka praktycznych uwag, które mogą się przydać:
 
  • Pogoda ma być dla nas bardziej łaskawa, niż pierwotnie przewidywały to prognozy, niemniej jednak dobrze będzie zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki (najlepiej ciepłe, w miarę możliwości nieprzemakalne) - niesienie krzyża gołymi rękami podczas gdy będzie zimno i być może będzie padał deszcz może być co najmniej niekomfortowe (dłonie mogą grabieć z zimna) i choć pewien trud jest wpisany w ideę Nocnej Drogi Krzyżowej nie znaczy to, że mamy ponieść szkodę na zdrowiu.
 
  • Przypominamy, że krzyż niesiony przez pielgrzyma ma być na miarę jego możliwości - tak w kwestii wykonania oraz materiału z jakiego będzie zrobiony jak i sił fizycznych niosącej go osoby. Zaprezentowane na spotkaniu organizacyjnym wzory krzyży brzozowych należy traktować umownie (jako górną granicę wielkości i wagi). Jeśli ktoś nie ma możliwości iść z tak dużym krzyżem lub nie ma dostępu do konarów brzozowych (nasze krzyże pochodzą z legalnej, leśnej wycinki) można wykonać go z innego materiału, chociażby zbić z desek czy nawet lekkich listewek. Można też iść bez krzyża - liczy się samo uczestnictwo.
 
  • Pamiętajmy też o podstawowych środkach opatrunkowych takich jak: wodoodporny plaster, woda utleniona itp.
 
  • Dobrze jest zabrać ze sobą popularne środki przeciwbólowe typu paracetamol itp.
 
  • Jeżeli ktoś nie dysponuje dobrym wodoodpornym plecakiem, sugerujemy zawartość plecaka zapakować w worki (np. worki na śmieci, siatki foliowe itp.) i dopiero tak zapakowane wkładamy do plecaka.
 
  • Wodoodporne obuwie to podstawa. Może się zdarzyć, że w lesie napotkamy szerokie, głębokie po kostki kałuże, których nie będzie można obejść i jedyną możliwością będzie przejść przez taką przeszkodę mocząc przy tym buty. Alternatywnie, dobrze jest mieć przy sobie grube siatki-reklamówki lub worki na śmieci - można wtedy w miejscu takiej przeszkody po prostu ubrać na buty takie worki i przejść przez głęboką po kostki kałużę nie niszcząc obuwia. Ostatnio było opady deszczu, a w lesie, ze względu na jego mikroklimat, woda wysycha bardzo powoli (nie wiemy co zastaniemy na drodze nawet jeśli nie będzie padał deszcz).
 
  • Czapka (w miarę możliwości z daszkiem) lub kaptur ochronią nie tylko nasze głowy przed niską temperaturą ale w razie deszczu również zabezpieczą latarki czołowe (nie każdy model latarki jest wodoodporny).
 
  • Ciepły napój (kawa, herbata) w termosie oraz suchy prowiant (kanapka) i wysokoenergetyczne przekąski (czekolada, chałwa, batony) na pewno będą nam potrzebne by się rozgrzać i posilić.
 
  • Nie przeładowujmy plecaków. Każdy będzie niósł własny - nie ma, jak niekiedy na tradycyjnej, dziennej pielgrzymce, samochodu wiozącego zbędny balast (jest tylko autokar powrotny na którego zapisy już się zakończył o czym pisaliśmy wcześniej). Oprócz plecaka będziemy też nieść krzyże...



Aktualizacja tekstu -  czwartek -  10-04-2014 - godz. 10:07

  • Podczas wędrówki do Zabawy towarzyszyć nam będą relikwie Błogosławionej Karoliny - każdy z pielgrzymów będzie miał możliwość niesienia ich przez chwilę.
 
UWAGA - podajemy uzupełnioną informację na temat przepisów związanych z naszym poruszaniem się po drodze:
 
  • Kolumna pieszych może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.
    Pojedyncze osoby natomiast lewą stroną.
    My zdecydowaliśmy iść grupami 10 osobowymi prawą stroną jezdni
 
  • Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 metrów.
    Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
 
  • Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności, to pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki:
    pierwszy - ze światłem białym, skierowanym do przodu,
    ostatni - ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu,
 
  • W kolumnie o długości przekraczającej 20 metrów, idący po lewej stronie z przodu i z tyłu, są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 metrów.
 
  • Światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.
 
  • Zabrania się prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat (innymi słowy w każdej grupie MUSI być osoba pełnoletnia!)
 


Aktualizacja tekstu -  czwartek -  10-04-2014 - godz. 08:56

  • Lista osób chętnych na powrót z Zabawy do Brzeska autokarem jest już zamknięta. Ostatecznie jedzie 65 osób. Koszt przejazdu powrotnego to 10 zł od osoby dla każdego pielgrzyma już zapisanego na powrót autobusem z Nocnej Drogi Krzyżowej. Nie można już się dopisać do autokaru - jest już pełny.



Aktualizacja tekstu -  środa -  09-04-2014 - godz. 20:35

  • Dla osób, które jeszcze nie uzupełniły stosownych dokumentów zamieszczamy poniżej do pobrania zgodę na udział w Nocnej Drodze Krzyżowej do podpisania przez rodziców osoby niepełnoletniej oraz oświadczanie przeznaczone dla osób dorosłych biorących udział w nocnej Drodze Krzyżowej.
 
PDF - ikonka Pobierz dokument: ZGODA RODZICÓW OSOBY NIEPEŁNOLETNIEJ na udział córki/syna w Nocnej Drodze Krzyżowej
PDF - ikonka Pobierz dokument: OŚWIADCZENIE OSOBY DOROSŁEJ o wzięciu pełnej odpowiedzialności za siebie podczas Nocnej Drogi Krzyżowej
 
  • Aktualnie mamy zapisanych około 134 osób, z czego około 71 zdecydowała się wracać z Nocnej Drogi Krzyżowej specjalnie zorganizowanym na ten cel autobusem.
 
  • Wkrótce podamy koszt przejazdu - powrotu z Zabawy.
 
  • Poniżej publikujemy ważny fragment Kodeksu Drogowego regulujący zasady poruszania się po drodze grupy pieszych: 
 
RUCH ROGOWY
Rozdział 1 - Ruch pieszych
Art. 12.
pkt. 6

Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

1) pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki:

a) pierwszy – ze światłem białym, skierowanym do przodu,
b) ostatni – ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu;

2) w kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m;

3) światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.
Żródło: http://kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/ruch-pieszych

Pamiętajmy, że wyżej cytowany fragment jest niezbędnym, wymaganym przez prawo minimum.
My umawialiśmy się, że każdy będzie mieć latarkę i odblaski.
Chodzi o bezpieczeństwo każdego z nas!
 


Aktualizacja tekstu -  wtorek -  08-04-2014

 
UWAGA!

Przypominamy wszystkim zgłoszonym uczestnikom, którzy na spotkaniu organizacyjnym we wtorek w dniu 8 kwietnia zapisali się na listę i złożyli stosowne deklaracje, że należy poważnie potraktować dwie najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem:
 
  1. Młodzież niepełnoletnia, która zechce wziąć udział, może uczestniczyć tylko i wyłącznie z własnym, dorosłym opiekunem/rodzicem. Stan faktyczny będzie weryfikowany przy wyjściu.
  2. Wszyscy uczestnicy muszą być wyposażenie w latarki i elementy odblaskowe (kamizelka lub co najmniej opaska lub podobne). To również będzie sprawdzane.
Ze względów bezpieczeństwa osoby niespełniające w/w wymagań nie zostaną dopuszczone do wyjścia w grupach. Bardzo nam zależy by wszyscy dotarli bezpiecznie do celu.

Jeśli dla kogoś zabrakło ulotki lub potrzebuje dodatkowej kopii to klikając TUTAJ można pobrać ulotkę w pliku PDF do samodzielnego wydrukowania. Ulotka jest czarno-biała, ma format A4, jest zadrukowana dwustronnie.
 

Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie - mamy zapisanych około 114 osób.
 

Telefony informacyjne do koordynatorów Nocnej Drogi Krzyżowej.

667779409 - ks. Przemysław
 
  • Dzwonić tylko w sprawach ważnych związanych z uzupełnieniem danych osobowych do ubezpieczenia, zgłaszaniem lub wycofywaniem zgłoszeń itp.
  • Ten numer jest do dyspozycji również na trasie (gdyby ktoś zabłądził, w razie wypadku/kontuzji itp.)

533 572 206 - Kamil
 
  • Dzwonić TYLKO NA TRASIE gdyby ktoś zabłądził, w razie wypadku, kontuzji itp.

UWAGA - to są numery prywatne, prosimy ich nie nadużywać.

TUTAJ udostępniamy podgląd trasy w ENDOMONDO - dokładnie tędy jechali na rowerze wyznaczający trasę Kamil i Tomasz. Jak widać, rowerem można tę odległość przebyć w 2 godziny, natomiast na piechotę, w nocy, nie licząc przerw to co najmniej 6 godzin, z przerwami ponad 7.
 


Poniżej oryginalny, pierwotny tekst:


Nocna Droga Krzyżowa z Brzeska do Zabawy do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny 11-12 kwietnia 2014Z piątku na sobotę, 11-12 kwietnia 2014 roku organizowana jest w naszej parafii Nocna Droga Krzyżowa z Brzeska do Zabawy do Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny. Trasa liczy 27 km, a uczestnicy wyprawy będą ją pokonywać w milczeniu, idąc nocą przez lasy, boczne drogi, dźwigając na swoim ramieniu drewniany krzyż o wymiarach 150 cm (wysokość belki pionowej) x 70 cm (belka pozioma).

Ta osobliwa pielgrzymka, której celem są z jednej strony osobiste przeżywanie i rozważanie Męki Pańskiej, a z drugiej aktywne włączenie się w obchody Roku Bł. Karoliny Kózki, wyruszy bez względu na warunki meteorologiczne. Choć od strony prawnej wydarzenie to ma charakter "jedynie" prywatnego, bardzo długiego, nocnego spaceru, w niezależnych, maksymalnie 10 osobowych grupach pozbawionych przewodnika (pielgrzymuje się z mapą i latarką, najlepiej czołową) to od strony fizjologicznej będzie to wyczerpujący marsz w trudnych warunkach, w której osoby zdecydowane wziąć w nim udział będą się mierzyć z własną słabością fizyczną na obraz duchowej walki i męki Chrystusowej. Nocna Droga Krzyżowa w swym duchowym aspekcie jest osobistą praktyką religijną każdego z uczestników, nie ma odgórnie wyznaczonej intencji i każdy może ją ofiarować Chrystusowi w dowolnej, osobistej intencji.

Tegoroczna Nocna Droga Krzyżowa to prawdopodobnie pierwsza tego typu wyprawa w historii naszej parafii. Ta wielkopostna pielgrzymka jest inicjatywą oddolną, zaproponowaną i realizowaną przez grupę parafian, która otrzymała błogosławieństwo księdza proboszcza i wyrusza w drogę pod patronatem parafii.
 

Zgłoszenia do udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej:

Pragniemy zaprosić do udziału wszystkich chętnych parafian i nie tylko, którzy realnie oceniając swoje siły i fizyczne możliwości zechcą włączyć się ten sposób w przeżywanie Wielkiego Postu.

Nocna Droga Krzyżowa ze względu na swój (pod względem prawnym) prywatny charakter przeznaczona jest głównie dla osób pełnoletnich, które wyruszają na własną odpowiedzialność. Młodzież niepełnoletnia, która zechce wziąć udział, może uczestniczyć tylko i wyłącznie z własnym, dorosłym opiekunem/rodzicem.

Zgłoszenia udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej przyjmowane są w zakrystii. Będzie można zgłosić się też na spotkaniu organizacyjnym w dniu 8 kwietnia w parafialnej kawiarence Makarios na plebanii.

Na spotkaniu zostaną podane szczegółowe informacje oraz rozdane ulotki informacyjne (POBIERZ) zawierające m.in. listę niezbędnego ekwipunku w jaki należy się wyposażyć (nieodzowną jego częścią będą latarki oraz elementy odblaskowe typu kamizelka/opaska itp. - osoby bez wymienionych elementów zapewniających widoczność i pewien stopień bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do wyjścia z grupami).
 

Trasa Nocnej Drogi Krzyżowej oraz Msza Św. w intencji jej uczestników:

  • Poniżej prezentujemy mapę z zaznaczoną trasą Nocnej Drogi Krzyżowej. Odległości między kolejnymi stacjami drogi krzyżowej wynoszą zazwyczaj ok. 2 km (od wyjścia do 12 stacji, natomiast pomiędzy stacją 12 i 13 oraz 13 i 14 ok. 1,3 km).
 
  • Klikając na poszczególnych punktach oznaczających stacje drogi krzyżowej na mapie można zapoznać się z przewidzianymi na konkretne stacje rozważaniami.
 
  • TUTAJ można zobaczyć większą mapę (w nowym oknie/karcie przeglądarki)
 
  • O godz. 20:00 odbędzie się specjalna msza św. w intencji uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej. Eucharystię sprawować będzie ks. Przemysław Podobiński, jeden z uczestników nocnej pielgrzymki do Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Po mszy św. około godz. 20:30 wyruszymy na trasę Nocnej Drogi Krzyżowej, idziemy według poniższej mapy:


 

Powiększ mapę
 

ENDOMONDO - dokładny ślad trasy z aplikacji wykorzystującej GPS

TUTAJ udostępniamy podgląd trasy w ENDOMONDO - dokładnie tędy jechali na rowerze wyznaczający trasę Kamil i Tomasz. Jak widać, rowerem można tę odległość przebyć w 2 godziny, natomiast na piechotę, w nocy, nie licząc przerw to co najmniej 6 godzin, z przerwami ponad 7.


Zanim zdecydujesz się wziąć udział:

Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat Nocnej Drogi Krzyżowej i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie:
 
  1. Nocna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy ok. 27 km trasy z Brzeska do Zabawy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Idziemy w milczeniu, każdy uczestnik niesie brzozowy krzyż o wymiarach  ok. 150 cm (wysokość belki pionowej)  x 70 cm (szerokość belki poziomej) i wadze ok. 2-3 kg.
  2. Przejście trasą Nocnej Drogi Krzyżowej ma charakter indywidualny, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
  3. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność. Osoby dorosłe na spotkaniu organizacyjnym we wtorek, 8 kwietnia, o godz. 19:00 w kawiarence Makarios, wpisują się na listę uczestników i deklarują, że biorą udział w przejściu tej nocnej trasy na własną odpowiedzialność. Młodzież niepełnoletnia, która zechce wziąć udział, może uczestniczyć tylko i wyłącznie z własnym, dorosłym opiekunem/rodzicem.
  4. Zapoznaj się z przebiegiem trasy na mapie i oceń, czy jesteś w stanie nią przejść. Duża część trasy wiedzie przez lasy. Zasadniczo idziemy bocznymi drogami, bez względu na warunki meteorologiczne.
  5. Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.
 

Zanim wyruszysz z domu:

  1. Przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, napoje, szczególnie ciepłe - termos z gorącą herbatą lub kawą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka.
  2. Weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych.
  3. Miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe). Własna latarka i odblaski są warunkiem niezbędnym do dopuszczenia osoby do uczestnictwa w Nocnej Drodze Krzyżowej.
  4. Sprawdź przed wyjściem prognozę pogody.
  5. Poinformuj bliskich o planowanym wyjściu i zostaw im otrzymaną na spotkaniu kopię mapy z zaznaczoną trasą po której będziemy się poruszali.
  6. Zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w Nocną Drogę Krzyżową wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.
  7. Przemyśl jak wrócisz po Nocnej Drodze Krzyżowej.
 

Poruszanie się na trasie:

  1. W czasie Nocnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia.  Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji oraz rzecz jasna sytuacje związane z zagrożeniem na drodze, wypadkiem, kontuzją ipt.
  2. Na trasie, na stacjach nocnej Drogi Krzyżowej przewidziano krótkie postoje, średnio co 3 stację czyli co około 6 km. Wtedy możesz w spokoju skorzystać z niesionego ze sobą ciepłego napoju, posilić się i odpocząć.
  3. Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Na postojach w dalszym ciągu mamy na sobie elementy odblaskowe i włączone latarki.
  4. Podczas postoju na stacjach rozważnie zajmuj miejsce, aby nie stwarzać zagrożenia wypadkiem, nie utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego oraz aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
  5. Nie oddalaj się od grupy, szczególnie w obszarach leśnych. Pamiętaj, że las jest mieszkaniem różnych zwierząt. Na spotkaniu organizacyjnym w dniu 8 kwietnia o godz. 19:00 w kawiarence Makarios omówimy zasady bezpiecznego postępowania w przypadku spotkania np. z dzikiem i innymi zwierzętami zamieszkującymi lasy przez które prowadzi trasa Nocnej Drogi Krzyżowej.
  6. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska. Nocna Droga Krzyżowa to nie wyścig ani rajd sprawnościowy - zachowaj rozwagę.
  7. Jedynymi wyrzeczeniami/aktami pokutnymi na trasie są wędrówka, milczenie, zmaganie ze zmęczeniem i sennością. Niedopuszczalne są inne/wyniszczające praktyki pokutne jak np. głodówka/post (regularne niespożywanie posiłków i napojów podczas postojów jako źle rozumiane wyrzeczenie). Nie chodzi o to by zasłabnąć "na własne życzenie".

Ulotka informacyjna na temat Nocnej Drogi Krzyżowej

PDF - ikonka Pobierz ulotkę informacyjną zawierającą mapę z trasą Nocnej Drogi Krzyżowej oraz niezbędne informacje.