social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Dzień Skupienia Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej dekanatu Brzesko 26 - 03 - 2014

22 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w  Brzesku zebrali się na wspólnej modlitwie i rozważaniach członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej działających w tutejszym dekanacie tj. z parafii Gnojnik, Jadowniki i Jasień, Okocim, Słotwina oraz Brzesko.

Spotkanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie Dekanalny Asystent Akcji ks. Wojciech Werner wygłosił konferencję, której tematyka koncentrowała się na słowach Ewangelii św. Łukasza „Przypowieść o synu marnotrawnym”. Jednocześnie rozważania te wpisały się w przeżywany obecnie czas Wielkiego Postu, który powinien być, między innymi, czasem stawiania sobie pytań, czasem refleksji i podejmowania odpowiednich działań w pracy nad sobą. Ale warunkiem, żeby się zmienić musi być porządny rachunek sumienia - jak podkreślił ksiądz Wojciech. Należy w tym celu – kontynuował – zadać sobie pytanie „Czy mój grzech przejmuje mnie trwogą?”. I dalej – „Czy potrafię uznać, tak jak syn marnotrawny swoją małość, a potem zabrać się i pójść do swego ojca”, „…wybrać się do Boga?”. Zmienić się, to także przyznać, że sam nie dam rady, że trzeba zwrócić się do Boga Ojca, który nie karci, nie poucza, ale przebacza, przywraca godność, do Boga, który jest Miłością – podkreślił kaznodzieja. 

Po wysłuchaniu konferencji zgromadzeni adorowali Najświętszy Sakrament, rozważali usłyszane słowa indywidualnie oraz mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. Następnie w czasie krótkiej przerwy wszyscy udali się  do parafialnej salki teatralnej na  kawę i ciastko.

Dekanalny Dzień Skupienia zakończył się modlitwą różańcową i Mszą świętą koncelebrowaną przez ks.  Wojciecha Wernera, ks. Mariana Zapióra i ks. Zbigniewa Barana. Homilię wygłosił ks. Asystent Dekanalny, w której m.in.  zachęcał do radosnego pełnienia woli Bożej, do tego by pokazywać ludziom dobro Boga i głębię Jego Miłosierdzia. Podkreślił także, że członkostwo w Akcji Katolickiej to dar powołania, ale także zobowiązanie i odpowiedzialność. Po Eucharystii ks. Wojciech podziękował serdecznie wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w dzisiejszym Dniu Skupienia oraz udzielił błogosławieństwa.