social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Warsztaty chorwackie - sprawozdanie 24 - 06 - 2024

22.06.2024 w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku odbyły się warsztaty pt. ,,Chorwacja w sercu Jana Pawła II” Wraz z pierwszymi promieniami słońca, sala rozpromieniła się uśmiechem i ekscytacją uczestników. Program warsztatów miał na celu przybliżyć młodym ludziom historię i kulturę Chorwacji, a także wpływ Jana Pawła II na tamtejszą społeczność. Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu zaproszonych gości oraz uczestników, młodzież miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu dr Piotra Dudy. Opowiedział on między innymi o bogatej historii Chorwacji, a także całej ziemi bałkańskiej, o pielgrzymkach papieża Jana Pawła II w tamte rejony, oraz jaki wpływ miały one na kształtowanie się obecnej kultury chorwackiej. Co ciekawe, Chorwaci do dzisiaj nazywają Jana Pawła II ,,naš papa” - tł. nasz papież. 

Następnym punktem programu była lekcja języka chorwackiego przeprowadzona przez Natalię Szkarłat - absolwentkę studiów na Uniwersytecie Jagielońskim na kierunku: język i kultura Słowian - język chorwacki. Sama Natalia podkreśla, że język bez kultury i historii nie istnieje więc, zanim młodzież przeszła do nauki konkretnych słów i wyrażeń, dowiedziała się nieco o wpływie wyżej wymienionych na kształtowanie się chorwackich zwyczajów, a co za tym idzie również języka. 

Po sporej dawce wiedzy wynikającej z pierwszych dwóch punktów programów, przyszedł czas na występ Katarzyny Gawendy - uczestniczki projektu, która zaśpiewała piosenkę Marko Perkovica Thomsona ,,Ivane Pawle II” po chorwacku. Młodzież z przyjemnością słuchała utworu i nagrodziła wokalistkę gromkimi brawami. 

Zwieńczeniem artystycznej części warsztatów była wspólna nauka chorwackiego tańca, którego kroki przybliżyła nam Agnieszka Góra. Agnieszka jest tancerką krajowej klasy mistrzowskiej w tańcach standardowych - klasy A, lecz specjalnie dla naszej młodzieży, zgłębiła wiedzę również na temat bałkańskich zwyczajów. Okazuje się, że narodowe tańce chorwackie przede wszystkim są tańczone grupowo np. w jednym wspólnym kole, a nie tak, jak u nas w parach. Była to ciekawa dawka wiedzy, a zarazem świetna zabawa, co przełożyło się na zaangażowanie i uśmiech na twarzach młodych ludzi, a także opiekunów projektu. Ostatnim punktem dzisiejszych warsztatów była degustacja regionalnej potrawy chorwackiej przygotowanej przez firmę Sasanka. Po intensywnym przedpołudniu pełnym wrażeń, wszyscy z przyjemnością próbowali pysznej domowej pity podanej z tradycja oliwą, oraz warzyw zapiekanych z serem i przyprawami.  

Dla naszej młodzieży był to intensywny początek wakacji, ale zarazem pełen wiedzy, radości, wrażeń i wzajemnej integracji. Teraz pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na realizację drugiej części projektu, która będzie odbywać się już na ziemiach bałkańskich podczas sierpniowego wyjazdu edukacyjno- patriotyczno- integracyjnego do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego. 


Posłuchaj wypowiedzi uczestników o warsztatach:

  ​​
Nagranie, będące podsumowaniem warsztatów


Fotogaleria