social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

I Brzeska Piesza Pielgrzymka do Tuchowa 17 - 05 - 2024

W odpowiedzi na apel naszego Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża organizowana jest I Brzeska Piesza Pielgrzymka do Tuchowa, podczas której będziemy modlić się za młodzież oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W tym roku przeżywamy 120 rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Ówczesny pasterz naszej diecezji, abp Leon Wałęga, w czasie koronacji obrazu 2 października 1904 r. u stóp ołtarza złożył insygnia władzy biskupiej (mitrę i pastorał), mówiąc: W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wierność po wsze czasy, po czym abp Leon w gorącej modlitwie błagał Maryję w Tuchowskim Wizerunku o liczne, święte powołania kapłańskie i zakonne. Wtedy Matka Tuchowska otrzymała tytuł Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych. Głośne echo tego zawierzenia sprawiło, że do tuchowskiego sanktuarium pielgrzymują klerycy różnych seminariów diecezjalnych i zakonnych oraz siostry z wielu zgromadzeń zakonnych, by prosić o nowe powołania. Tuchów również umiłował sobie i pielgrzymuje tam od wielu lat bp András Veres z diecezji Győr, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier.

Zachęcamy mieszkańców Brzeska i jego okolic do wspólnego pielgrzymowania w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych.

Pielgrzymować będziemy w dniach 29–30 czerwca 2024 roku.

Zaczynamy 29 czerwca o godz. 6:00 w Kościele św. Jakuba Ap. w Brzesku. Wierzymy, że przemożne wstawiennictwo Matki Bożej Tuchowskiej, wychowawczyni powołań, tak jak przed laty, również i dziś przyniesie obfite owoce.
 

Podstawowe informacje:

  1. Zapisy na pielgrzymkę (i ewentualny powrót autokarem) odbywają się u p. Lucyny Wnęk z Uszwi pod numerem telefonu +48 787 153 388. Koszt pielgrzymki wynosi 30 zł. Kolejna osoba z rodziny – 20 zł. (zważywszy na fakt, że idziemy pierwszy raz, koszty mogą ulec zmianie i wzrosnąć do 10 zł).
  2. Osoby poniżej 16 roku życia mogą się zapisać wyłącznie z dorosłym opiekunem.
  3. Osoby od 16 do 18 roku życia mogą się zapisać pod warunkiem złożenia zgody rodziców na udział w pielgrzymce.
  4. W dniu wyjścia pielgrzymki będzie można zdać podpisany bagaż, aby go odebrać wieczór w Zakliczynie oraz w drugim dniu pielgrzymki w Tuchowie.
  5. Nocleg jest zaplanowany w Zakliczynie. Należy zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.
  6. Wyżywienie podczas pielgrzymki we własnym zakresie.
  7. Koszt powrotu autokarem będzie zależny od ilości zapisanych osób.