social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Z Tajemnicą Eucharystii w Rzymie 03 - 11 - 2023

„Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! ... "Sanctae Romanae Ecclesiae… Cardinalem Wojtyła”

Te słowa zabrzmiały z balkonu bazyliki św. Piotra 45 lat temu. Wywołały wówczas wybuch ogromnej radości i ten moment zmienił historię świata. My, Polacy, byliśmy dumni, że nasz Rodak został wybrany na Stolicę Piotrową. Dzisiaj jesteśmy wdzięczni Bogu za ten wielki dar dla Polski i świata, za dar św. Jana Pawła II.

GRUPA 25+ i Chór GAUDIUM od ośmiu lat realizują wspólny projekt „Tajemnica Eucharystii”. Początkowo miały być dwa, może trzy występy w naszym parafialnym kościele, ale Pan Bóg sprawił, że z tym Misterium odwiedziliśmy sześć diecezji, a po raz 40 „Tajemnica Eucharystii” została przedstawiona w Rzymie w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pojechaliśmy tam na zaproszenie naszego rodaka ks. Marka Kordeckiego, który od kilku lat pracuje w Rzymie. Misterium przedstawione dla Polaków było naszym małym wkładem w obchody 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objęli biskup tarnowski Andrzej Jeż i Ambasador RP przy Watykanie Adam Kwiatkowski. Patronat medialny sprawowało Radio RDN Małopolska i Gość Niedzielny.Pięciodniowy pobyt w Rzymie połączyliśmy ze zwiedzaniem najważniejszych miejsc wiecznego miasta. Jednak centralnym punktem było misterium, które przedstawiliśmy w niedzielę 15 października oraz Eucharystia sprawowana dzień później w bazylice św. Piotra. Na Eucharystii byli obecni Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką oraz Korpus Dyplomatyczny. O oprawę muzyczną zadbał znany polski Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wieczorem w bazylice Santa Maria Maggiore mogliśmy wysłuchać ich koncertu na cześć św. Jana Pawła II w podziękowaniu za jego pontyfikat.

Dla wielu z nas był to pierwszy pobyt w Rzymie, pierwszy lot samolotem, pierwszy udział w takiej Eucharystii i w takim koncercie, stąd wrażeń i przeżyć było bardzo wiele. Oto kilka z nich.
„Rzym i Watykan to dla mnie miejsca znane do tej pory tylko z przekazów. W tym momencie to mieszanina niezwykłych doświadczeń duchowych i estetycznych. Ogrom i piękno bazyliki św. Piotra i niezwykłe głosy chóru Mazowsza to połączenie, którego piękno trudno ująć w słowa”. 

„Piękna pogoda, dobrze przeżyty czas, cudowne zabytki, ale dla mnie najważniejszym i największym przeżyciem było uczestniczenie we Mszy świętej z Parą Prezydencką jako podziękowanie za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II. To czas rekolekcji w drodze, w których uczestniczyliśmy dając świadectwo wiary w misterium Tajemnicy Eucharystii”.

„Dla większości osób, które tak jak my są w Rzymie po raz pierwszy, każda rzecz robiła ogromne wrażenie. Ale największym przeżyciem była liturgia w Bazylice św. Piotra i możliwość modlitwy u grobu Jana Pawła II”.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za te „Rekolekcje w drodze”, które były naszym małym wkładem w dziękczynienie za dar pontyfikatu św. Jana Pawła Wielkiego.


​Fotogaleria