Pielgrzymka małżeństw na Święty Krzyż 18 - 09 - 2023
Rozpoczynając rok formacyjny zabiegane małżeństwa z Domu Tobiasza i Sary wyruszyły w dniu 9 września na pielgrzymkę na Święty Krzyż.
Poruszany temat grzechów przeciwko Duchowi Świętemu nawiązywał do poprzedniego roku w którym rozważaliśmy grzechy główne.
Zapewne to nie przypadek, że rozważając grzechy, które nie będą odpuszczone człowiekowi (Mt 12, 31; Mk 3, 28-29), udaliśmy się do Bazyliki Świętego Krzyża. Bo przecież z krzyżem, pod krzyżem i w krzyżu jest nasze odkupienie i nadzieja na zbawienie.
W wypełnionym przez małżeństwa i rodziny do ostatniego miejsca autokarze, wysłuchaliśmy konferencji ks. proboszcza o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu. Ksiądz Wojciech Werner oparł rozmyślania na zapisach ujętych w Ewangelii, wskazując jak wielką troskę Boga o człowieka ukazują synoptyczni ewangeliści, ukazujący historię zbawienia.
Pius XII wylicza sześć grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:
- Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
- Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
- Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
- Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej.
- Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia.
- Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci.
„Miłosierdzie Boże nie zna granic, lecz ten, kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego” (KKK 1864).
W Encyklice „Dominum et Vivificantem” św. Jan Paweł II wyjaśnia, że odrzucenie Bożego miłosierdzia jest równoznaczne z odrzuceniem zbawienia. Ostatecznie dopiero śmierć weryfikuje postawę człowieka wobec Boga. Wolno nam z tego wyciągnąć wniosek, że nikt nie może zostać zbawiony na podstawie samej tylko sprawiedliwości. Każdy z nas potrzebuje Bożego miłosierdzia.
Ksiądz Proboszcz Wojciech zwrócił uwagę na istotny problem w dzisiejszym świecie, że u współczesnych ludzi nie grzech jest problemem, tylko fakt, że człowiek nie widzi u siebie grzechu. Dlatego tak ważne jest w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że popełniamy grzech (nierzadko grzech śmiertelny), następnie go wyspowiadać przy kratkach konfesjonału, zadośćuczynić, odpokutować, wyrzec się grzechu aby z pomocą łaski Bożej wykorzenić go z naszej duszy, naszego życia i powrócić na zawsze do Boga.
My małżonkowie mamy dodatkowe zadanie i obowiązek…. prowadzić naszego współmałżonka do Zbawienia przez troszczenie się o Jego świętość, unikanie zagrożeń duchowych, napominanie i właściwe odczytywanie drogi, którą chce nas prowadzić Bóg w sakramencie małżeństwa (które jest wielkim darem i łaską).
Podczas pielgrzymowania uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Świętego Krzyża, wysłuchaliśmy historii wzgórza i relikwii krzyża, zwiedziliśmy krypty grobowe, mieliśmy łaskę ucałowania relikwii krzyża świętego znajdujące się (z przerwami) od XIV w. w tym miejscu.
Nie zabrakło także czasu aby wyjść na galerię widokową na gołoborzu na Łysej Górze, zwiedzić dwunawowy kościół i rynek w Szydłowie („polskie Carcassone”), posilić się w Szklanej Hucie i zjeść pyszne lody o smaku suszonej śliwki.