social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Święcenia diakonatu 03 - 06 - 2023Nasz kleryk - Michał Plichta w ostatnim czasie z rąk ks. Bp Artura Ważnego otrzymał sakrament święceń w stopniu diakona. 

Diakon jest osobą duchowną, ma więc wszystkie zobowiązania wypływające z sakramentu święceń czyli modli się brewiarzem, zachowuje posłuszeństwo i celibat. 

Diakonat swoją historią sięga czasów apostolskich kiedy to Apostołowie wybrali siedmiu mężów cieszących się dobrą opinią aby wspierali ich w posłudze. Ich głównym celem była posługa miłosierdzia wśród ubogich wdów i sierot. 

Dzisiaj diakonat jest często traktowany jako pewien etap przed święceniami kapłańskimi. Choć trzeba podkreślić, że jest to szczególny i wyjątkowy czas w formacji do kapłaństwa.

Diakon ma prawo głosić homilie i kazania, pomagać kapłanowi przy ołtarzu, rozdawać Komunię Świętą, udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, odprowadzać zmarłych na miejsce ich spoczynku, prowadzić nabożeństwa oraz sprawować sakramentalia.

Diakonów można rozpoznać po ich charakterystycznym stroju, czyli stule założonej przez lewe ramię oraz dalmatyce. 

Diakon jest szczególnym obrazem Chrystusa Sługi. Prośmy więc, aby diakon Michał wzrastał w służbie i Miłości do Chrystusa.

Bardzo cieszymy się tym wielkim dniem diakona Michała i zapewniamy Jego i całą rodzinę o modlitwie.

dk. Seweryn Poręba
 
  • O wydarzeniu napisał także tarnowski Gość Niedzielny - kliknji TUTAJ 
  • Fotogaleria z uroczystości na stronie tarnowskiego Gościa - kliknji TUTAJ