social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Trzecie: Nieczystość 21 - 12 - 2022

W grudniowy wieczór w Domu Tobiasza i Sary ponad trzydziestoosobową grupę małżonków zgromadziło małżeństwo biblijne Uriasza i Batszeby ( 2 Samuela 11, 1-27) oraz rozważanie trzeciego  grzechu głównego – Nieczystość

Gościem spotkania był ks. prof. Marek Kluz, który przedstawił zgromadzonym stanowisko Kościoła Katolickiego w dziedzinie nieczystości, etyki małżeńskiej, oraz w jaki sposób budować piękną i świętą relację małżeńską.  

Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie: powstrzymywanie się od rozpusty, aby każdy umiał utrzymywać ciało własne w świętości i we czci, a nie w pożądliwej namiętności, jak to czynią nie znający Boga poganie. Niech nikt w tej sprawie nie wykracza i nie oszukuje brata swego, albowiem jak wam to przedtem powiedzieliśmy, zapewniając uroczyście: Bóg jest mścicielem tego wszystkiego.  Nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do świętości” ( 1 Tes. 4, 3-7). Na podstawie Listu św. Pawła, Prelegent przypomniał, że  jesteśmy wezwani do czystości serca i do walki o cnotę czystości.

Kościół wskazuje na zasady moralne i etyczne chcąc bronić człowieka, choć często człowiek tego nie rozumie. Widzimy to w dzisiejszym świecie, gdy grzech nieczystości sieje zgorszenie wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych, a także w małżeństwach. Grzech nieczystości wtargnął w życie Batszeby i Uriasza przez osobę Króla Dawida i jego pożądliwość, której się nie oparł. 

Nauczanie Kościoła  wskazuje, że akt małżeński możliwy jest jedynie w sakramentalnym małżeństwie i integralną jego częścią jest płodność. Paweł VI w Encyklice Humanae Vitae mówi: „Miłość małżeńska najlepiej objawia nam swą prawdziwą naturę i godność dopiero wtedy, gdy rozważymy, że początek swój czerpie ona - jakby z najwyższego źródła - z Boga, który jest Miłością i Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi". Małżeństwo bowiem nie jest wyrokiem jakiegoś przypadku lub owocem ewolucji ślepych sił przyrody: Bóg-Stwórca ustanowił je mądrze i opatrznościowo w tym celu, aby urzeczywistniać w ludziach swój plan miłości. Dlatego małżonkowie poprzez wzajemne oddanie się sobie, im tylko właściwe i wyłączne, dążą do takiej wspólnoty osób, aby doskonaląc się w niej wzajemnie, współpracować równocześnie z Bogiem w wydawaniu na świat i wychowywaniu nowych ludzi. Tym samym nauczanie Kościoła mówi, że obowiązek współżycia małżeńskiego musi wypływać z miłości i duchowości. Powinno być w harmonii małżeńskiej uwzględniając potrzeby współmałżonków wynikające z indywidualnych potrzeb zarówno kobiety jak i mężczyzny.

Małżonkowie są odpowiedzialni za udział w Bożym planie stworzenia, dlatego powinni stać na straży istotnych elementów ich życia małżeńskiego takich jak: jedność, płodność i świętość. Grzechem ciężkim jest więc celowe ubezpłodnienie aktu małżeńskiego, dlatego ks. Marek Kluz zwrócił szczególną uwagę na grzechy: antykoncepcji, stosowania środków wczesnoporonnych, aborcji, zapłodnienia in vitro, życia w konkubinacie, nierządu, pożądliwości, słabości małżeńskiej. 

Maryja powiedziała św. Hiacyncie z Fatimy: „najwięcej ludzi trafia do piekła przez grzechy nieczystości”. Dlatego powinniśmy bronić się przed popełnianiem i zapobiegać grzechom nieczystym m.in. poprzez: stanowcze odrzucanie pokus, unikanie okazji do grzechu, trwanie w stanie łaski uświęcającej, modlitwę o łaskę czystości, codzienną modlitwę za swojego współmałżonka. 
W naszym małżeństwie grzech nieczystości wkradał się różnymi furtkami. Był on skutkiem egoizmu, małej wiedzy religijnej i nie dopuszczania Pana Boga do wszystkich obszarów naszego życia. Często mówi się o czystości przed ślubem, ale równie ważna jest czystość małżeńska. Warto zawalczyć o to, co najpiękniejsze w intymnej relacji małżonków-bo im większy trud, tym większa radość. Sukcesywnie odkrywając Boga w naszym życiu i zbliżając się przez Matkę Najświętszą do Jezusa staraliśmy się mocą Sakramentu Małżeństwa jeszcze bardziej walczyć o czystość myśli, spojrzeń, czynów, odrzucając złe decyzje, grzech i to co do niego prowadzi. 

Każde małżeństwo, które pragnie pogłębić swoją wiarę oraz miłość małżeńską zapraszamy na kolejne spotkanie. Od stycznia w każdy II piątek m-ca będą to spotkania Zabieganych w Domu Tobiasza i Sary. 13 stycznia gospodarzami będą biblijni małżonkowie Abraham i Sara, a grzech zazdrości przedstawi ks. prof. Piotr Łabuda.