social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Kolędnicy Misyjni 2021/22 31 - 12 - 2021

W niedzielę Świętej Rodziny tj. 26 grudnia podczas Eucharystii o 10.00 pary małżeńskie odnawiały przyrzeczenia ślubne, a po Mszy świętej o 11.30 odbyło się uroczyste rozesłanie i błogosławieństwo Kolędników Misyjnych. 

Dzieci z trzech grup kolędniczych przygotowanych przez S. Sylwię, S. Ilonę i Animatorki z DSM włączyły się w liturgię słowa i modlitwę wiernych podczas kolejnych Mszy świętych. Natomiast po Eucharystii przedstawiły scenki kolędnicze prezentując się w strojach z różnych kontynentów. Maryja z Dzieciątkiem, Józef, Latynos, Azjata i Afrykańczyk przypomnieli zebranym, że aby poznać i pokochać Jezusa trzeba umieć czytać Słowo Boże, a pisać, czytać i wzrastać w wierze pomaga szkoła. Na całym świecie, „gdzie jest nędza, głód i wojny” potrzebni są ludzie wykształceni, „aby uczyli, leczyli ciała i do Boga prowadzili”. Jedna z takich szkół powstała w Kamerunie, gdzie dla dzieci głuchoniemych wybudowała ją pani Ewa Gawin, misjonarka świecka z naszej diecezji. Dlatego w tym roku hasłem kolędników są słowa zaczerpnięte z języka pol, używanego w Kamerunie: „Sa ka ya sé ndi ne soucoul” (Co za radość! Mamy szkołę”).
Dotychczas, dzięki kolędnikom misyjnym, nasi misjonarze wybudowali 20 szkół i przedszkoli w 7 krajach świata, którymi są: Boliwia, Brazylia, Peru, Kamerun, Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska i Rwanda.

Każdego roku kolędnicy misyjni finansują dwa duże projekty: budowę i funkcjonowanie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej i szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua.
 
Tegoroczne projekty w liczbie 26, które zostały złożone przez misjonarzy diecezjalnych, pochodzą z następujących krajów: Kamerunu, Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kazachstanu, Peru i Kuby. Do tego dochodzą kraje objęte projektami związanymi z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci (PDMD): Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. Siedem z tych projektów dotyczy szkolnictwa i dzieci uczęszczających do szkoły: dwa w Republice Środkowoafrykańskiej, trzy w Republice Konga i dwa w Kamerunie.  

Właśnie na te cele co roku składaliśmy datki Kolędnikom Misyjnym odwiedzającym nasze domy a tym razem były to ofiary do puszek zbierane w kościele. 

Potrzeby w krajach misyjnych są ogromne. Każda złotówka złożona w tym dniu i przy innych okazjach na misje, każda modlitwa i każdy trud w tej intencji ma ogromne znaczenie i ogromną wartość. Nasza parafia wykazuje wielką dobroć serca i hojność dla misji między innymi poprzez udział w akcji Kolędników Misyjnych, Dzień Misyjny dzieci pierwszokomunijnych, ofiary pierwszo piątkowe i Róż Różańcowych, Diecezjalną Animację Misyjną, Adopcję na odległość czy projekt „Serce na dłoni dla Betlejem” oraz spotkania z misjonarzami z różnych stron świata.
 
  • Zdjęcia dostępne także TUTAJ


Fotogaleria