social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Z Tajemnicą Eucharystii do Matki Bożej Pocieszenia 13 - 11 - 2021

W niedzielę 7 listopada w parafii Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy koło Gródka Grupa25+ wystawiła misterium „Tajemnica Eucharystii”. 

- Myślę, że dzięki przeżyciu, w którym uczestniczyliśmy, każdy z nas uświadomił sobie jak wielką tajemnicą jest Eucharystia – powiedział w imieniu własnym i swoich parafian wzruszony proboszcz ks. Jacek Drożdż tuż po ostatnich słowach spektaklu  i dźwięków kanonu „Jezu ufam Tobie” dzieląc się osobistymi odczuciami i pytaniami jakie zrodziło w nim to wydarzenie:  - Ile jeszcze w nas braków? Jaka musi być świadomość, gdy przeżywasz Mszę świętą razem ze swoimi parafianami? Jak wielką siłę ma Eucharystia? Jak blisko jest Chrystus, gdy sprawujemy lub uczestniczymy w Eucharystii. Ileż pytań, jak długo jeszcze trzeba będzie nad tym myśleć. A to myślenie niech prowadzi do zmiany stylu uczestnictwa w Eucharystii, w przygotowaniu, w nastawieniu naszego serca. Po prawie rocznej przerwie teatralna Grupa25+ działająca w naszej parafii wznowiła wystawianie misterium „Tajemnica Eucharystii”. Na początku października z objawieniem spisanym przez boliwijską mistyczkę Catalinę Rivas dotyczącym Mszy świętej zapoznali się wrocławianie z parafii Pawłowice – Proszowice, gdzie grupa gościła 3 dni i wystawiła także komedię „Polowanie na męża”. Zaś w pierwszą listopadową niedzielę taką okazję mieli mieszkańcy Przydonicy, wsi malowniczo położonej w paśmie Pogórza Rożnowskiego. 

Historia przydonickiej parafii sięga XIV wieku,  a udokumentowane wiadomości na temat drewnianego kościoła pochodzą z wieku XVI.  Tutejsi parafianie od stuleci żyli i nadal kultywują pobożność maryjną oddając cześć Matce Bożej Pocieszenia zwanej też Matką Bożą Przydonicką. W ołtarzu głównym nowej, przestronnej i jasnej świątyni znajduje się łaskami słynący Jej obraz, a w ołtarzach bocznych: z lewej strony relikwie św. Faustyny i obraz „Jezu, ufam Tobie”, z prawej – relikwie i obraz św. Jana Pawła II, który poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła  - sanktuarium p/w Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy podczas pielgrzymki do Polski w Krośnie 10 czerwca 1997 roku.

Przydonica to parafia nie tylko z tradycją, ale i żywą wiarą, co dało się zauważyć między innymi w tę niedzielę. Po Mszy świętej z licznym udziałem wiernych i członków Grupy25+ prawie nikt nie wyszedł z kościoła, wszyscy w skupieniu i z otwartym sercem przeżywali misterium, słowa wypowiadane przez lektorów i obrazy wypełniające przestrzeń świątyni. 

Grupę z naszej parafii do Przydonicy zaprosił ks. Jacek Drożdż, który jako wikariusz jakiś czas temu posługiwał w Porębie Spytkowskiej i uczył religii w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzesku. W podziękowaniu zaprosił brzeszczan na poczęstunek i powiedział po spektaklu: - Pani Ewo i wszyscy szanowni Aktorzy, jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni za to dzieło ewangelizacji, które stało się Waszym udziałem dzięki temu, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Nie ma słów, nie ma gestów, które wyraziłyby naszą wdzięczność. Niech Pan Bóg Wam to wszystko wynagrodzi. 

Intencje przyświecające Grupie25+ wyraził opiekun duchowny grupy ks. Wojciech Werner:  - Największą wdzięcznością będzie jeśli następnym razem uczestnicząc w Eucharystii przeżyjemy ją tak, jak prosiła o to Catalina Rivas. 

Dlatego po wizycie w Przydonicy zaplanowali już kolejny wyjazd z misterium w sobotę 13 listopada, do parafii św. Mikołaja Biskupa w Lubzinie.

 

  • Fotogaleria - kliknji TUTAJ