social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

W 10 rocznicę pamiętali o Janie Pawle. Materiał foto i video 08 - 10 - 2021Zaplanowany przez organizatorów koncert o św. Janie Pawle II w jego setną rocznicę urodzin mógł odbyć się dopiero teraz, 26 września 2021 r. Nieprzewidziane przesunięcie terminu o rok pozwoliło na przypomnienie o jeszcze jednych „urodzinach”. Dziesięć lat temu w parafii Miłosierdzia powstał chór Gaudium, który wraz z kapelą Dzikie Wino z Rzeszowa wykonał niedzielny koncert „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. 

Wraz z chórem i kapelą wystąpili gościnnie soliści:
 
  • Ewa Grabarz,
  • Bernadetta Leszczyńska,
  • Julita Ciuruś,
  • Maria Mikołajek,

oraz muzycy:
 
  • Kinga Baniowska – skrzypce,
  • Adela Gicala – obój,
  • Krzysztof Musiał – fortepian.

Chór przygotowali Iwona Mikołajek i Andrzej Gicala, o prezentację multimedialną zadbał Daniel Majcher, a w rolę prowadzącego - narratora wcielił się ks. prał. Wojciech Werner

Tytuł koncertu znamienny – „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. Jakim Go zatem zapamiętali? Święty, świadek wiary, pielgrzym - który, podczas swojego 27-letniego pontyfikatu odwiedził 132 kraje, w tym ponad 100 sanktuariów maryjnych, człowiek zawierzenia Bogu i cały oddany Maryi, nasz przewodnik na duchowej drodze, ojciec, brat, orędownik przed Bogiem, wielki papież, wielki Polak i człowiek. Wszystkie te określenia wybrzmiały w słowie śpiewanym i mówionym, odzwierciedlone zostały w muzyce i obrazie podczas tego barwnego, świetnie przygotowanego występu chóru z przyjaciółmi. Wraz z wykonawcami mogliśmy przypomnieć sobie także, a może i przede wszystkim, mądre i ważne słowa nauczania Jana Pawła II, do których warto sięgać na co dzień. Jego wskazania „niech będą pomocą w stawianiu czoła tym wszystkim wyzwaniom, przed którymi dziś stoimy” - podpowiadają Organizatorzy, a słowami wiersza jeszcze dobitniej podkreślił Franciszek Podłęcki: 

„Bo jesteś dla mnie przewodnikiem na duchowej drodze.
 Z Twoim rozmodleniem w trudy życia wchodzę .
Jak gazda prawdziwy mówiłeś mądrości, słowa, które pomagały pokonać trudności.
 Czerpaliśmy z Twych oczu niezłomną nadzieję
wiedząc, że jak halny lęk w sercach rozwiejesz.
Bardzo nam brakuje Ciebie Ojcze święty.
Wiemy, że zostałeś do nieba przyjęty
i dzisiaj wszyscy gorąco prosimy,
wskaż nam drogę do nieba, serdecznie prosimy.”


Całość koncertu w formie video (realizacja nagrania: Jakub Kurowski - dziękujemy)Szanowny Jubilat, czyli chór Gaudium, któremu zawdzięczamy słowno – muzyczny wieczór wspomnień o Janie Pawle, powstał i działa w parafii Miłosierdzia Bożego z inicjatywy pani Iwony Mikołajek i pana Andrzeja Gicali, którzy dbają o przygotowanie występów, dobór repertuaru i troszczą się o szlifowanie warsztatu muzyczno – wokalnego chórzystów podczas cotygodniowych prób. Chór nie poprzestaje na wypełnianiu swego głównego programowego zadania jakim jest posługa liturgiczna, szczególnie podczas uroczystych Mszy św., ale także uczestniczy w ważnych wydarzeniach i koncertach w parafii i w brzeskim RCKB. 

Podczas 10 lat istnienia chór brał udział w wielu projektach, konkursach i festiwalach. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia min. w Złotych Piaskach, Niepołomicach, Tarnowie. Zapewne wszyscy pamiętamy koncert „Piosenki Poetów” wykonany w parafialnej sali teatralnej czy koncert muzyki filmowej w auli RCKB, cykliczne koncerty kolęd i pastorałek czy też „Pop Oratorium Miłosierdzie Boże” prezentowane w kościele parafialnym. Warto wspomnieć tutaj także o udziale GAUDIUM w przedstawieniach „Przed sklepem jubilera” oraz „Tajemnica Eucharystii” realizowanych w ramach współpracy z GRUPA 25+, która jako wyraz wdzięczności przygotowała i wręczyła Jubilatom pamiątkowy album fotograficzny. 

 - „Od pierwszych chwil pełnienia opieki duszpasterskiej nad chórem, odnosiłem wrażenie, że taki profesjonalizm, zgranie i przyjaźń chórzystów to musi być efekt co najmniej kilkudziesięciu lat współpracy. Nigdy bym nie powiedział, że taki efekt można osiągną „zaledwie” w 10 lat. Tę przyjaźń się czuje - i to bardzo! Z takiej „rodziny” nie odchodzi się, a ja kiedyś będę musiał - i to mnie przeraża. Krótko mówiąc, chór GAUDIUM kojarzony jest ze śpiewem - ale to przede wszystkim LUDZIE!” – dzieli się refleksją ks. Stanisław Chełmecki, który nie tylko opiekuje się chórem duchowo, ale i czynnie realizuje tutaj swoje muzyczne zainteresowania.

Za te wszystkie działania i chwile muzycznych wzruszeń dziękujemy i gratulujemy jubileuszu!


Fotogaleria