social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Cześć, miłość i wynagrodzenie Sercu Jezusa – to ich zadania 16 - 06 - 2021

W piątek 11 czerwca w szeregi Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej parafii wstąpiło pięcioro nowych czcicieli Bożego Serca. 

Pierwsi członkowie SHNSPJ w naszej wspólnocie złożyli uroczyste przyrzeczenia 24 lata temu, kiedy to działalność Arcybractwa zainicjował ks. prał. Józef Mularz, ówczesny proboszcz. Ośrodek Straży został oficjalnie zarejestrowany w dyrekcji Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa u sióstr Wizytek w Krakowie 24 grudnia 1997. W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa trzech mężczyzn i dwie kobiety podczas mszy świętej o 18.00 sprawowanej przez księdza Opiekuna Ośrodka – ks. Michała Peciaka, wypowiedziało słowa przyrzeczenia czuwania przy Bożym Sercu i zobowiązania do wypełniania obowiązków, wynikających z uczestnictwa w Straży Honorowej. 

Zgodnie z charyzmatem członkowie Arcybractwa za główny cel mają: „w coraz większym stopniu pełnić wolę Bożą, kochać Go i wielbić, pocieszać Jego Serce za wszystkie braki miłości oraz zniewagi, które nawet dziś Je obrażają i ranią”. Ponadto „wybierają jedną godzinę w ciągu dnia, podczas której skupieni na Jezusie utajonym w Najświętszym Sakramencie ofiarowują Mu zwyczajne zajęcia wykonywane w czasie tej godziny, niczego w nich nie zmieniając. Tę ofiarę łączą z ofiarą Krwi i Wody, które wytrysnęły ze zranionego Serca Jezusa, składaną przez wszystkich kapłanów sprawujących w tej godzinie na całym świecie Msze Święte”. Jest to tzw. Godzina Obecności, o której podczas homilii przypomniał ks. Michał, zachęcając również innych parafian do podjęcia się takiego zadania i dołączenia do grona czcicieli Bożego Serca. 

 – Cieszymy się bardzo dzisiejszą uroczystością i nowymi członkami Straży, których przyjęcie odbyło się w główne święto Arcybractwa. Przygotowywaliśmy się do tego dnia podczas nowenny prowadzonej bezpośrednio przed Uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czerwcu uczestniczymy także w codziennych nabożeństwach do Serca Pana Jezusa, także w czerwcu odbywa się coroczna ogólnopolska pielgrzymka Straży NSPJ na Jasną Górę. W tych ważnych dla Arcybractwa jak i innych, parafialnych czy diecezjalnych wydarzeniach towarzyszy nam sztandar. Dlatego liczę, że panowie przyjęci dzisiaj w nasze szeregi wesprą w tym zadaniu pana Tadeusza, tak wytrwale i niezawodnie pełniącego rolę chorążego naszego pocztu sztandarowego – mówi pani Wiesława, wieloletnia zelatorka Ośrodka SHNSPJ w naszej parafii. 

Po mszy świętej członkowie Straży uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem wyróżniając się liczną obecnością i charakterystycznymi chustami z napisem: STRAŻ HONOROWA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA oraz logo stowarzyszenia – tzw. Zegarem Strażowym z wypisaną dewizą okalającą przebite włócznią Boskie Serce : „Cześć, miłość i wynagrodzenie Sercu Jezusa”. Emblemat ten widnieje również na sztandarze Straży i towarzyszy Arcybractwu w czasie mszy świętych pierwszo piątkowych, podczas adoracji i nabożeństw. 

Uroczystość zakończyła wspólnotowa adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i różaniec o 20.30. 

Spotkania informacyjne SHNSPJ prowadzone przez księdza Opiekuna odbywają się w naszej parafii raz w miesiącu w środy po pierwszym piątku po mszy świętej wieczornej. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ


Fotogaleria