social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Wpatrując się w obraz św. Józefa 30 - 03 - 2021

Jak ułożyć 1000 puzzli nie mając obrazka, nie mając podanego wzoru?  - pytał ks. Michał Dąbrówka rozpoczynając tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej parafii, które trwały od 21 do 24 marca.
 
- Nie jest to możliwe. Podobnie jest na co dzień, kiedy próbujemy układać swoje życie, swoje bycie mamą, ojcem, babcią, dziadkiem potrzebujemy wzoru. Jaki mamy wzór? Może zagubiliśmy go drodze? Papież Franciszek ogłaszając Rok św. Józefa; napisał list Patris Corde (Ojcowskim Sercem), w którym maluje przed naszymi oczami obraz idealnego ojca, idealnej rodziny, byśmy z nich czerpali właściwy wzór. 

Św. Józef jest nie tylko wzorem dla ojców, ale z jego przykładu może czerpać każdy z nas, bo każdemu z nas ktoś został powierzony w opiekę – czy to dziecko, czy wnuczek… Papież pisze: „Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za drugiego człowieka to w pewnym sensie podejmuje za niego ojcostwo”. 

Podczas tych rekolekcji patrząc na św. Józefa będziemy uczyć się jak ojcowskim sercem kochać tych, którzy są nam powierzeni. Będziemy prosić Boga, by stworzył w nas serca czyste, na wzór serca św. Józefa – mówił Rekolekcjonista. 

Jak kochać ojcowskim sercem? Papież Franciszek używa kilku określeń św. Józefa: ojciec w cieniu, ojciec czuły, ojciec przyjmujący i z twórczą odwagą czy wreszcie ojciec posłuszny i ojciec człowiek pracy. Podczas kolejnych konferencji rekolekcyjnych ks. Michał podpowiadał, abyśmy spróbowali spojrzeć na św. Józefa przez pryzmat tych określeń, jednocześnie próbując odnosić je do siebie samych, do swojego życia, byśmy próbowali układać puzzle codzienności wpatrując się w obraz Opiekuna Świętej Rodziny. Rekolekcjonista zachęca także, aby w tym celu przeczytać w całości List Patris Corde, odkrywający na nowo postać tego cichego i pokornego Świętego.


Fotogaleria