social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Spotkania małżeńskie prawie na półmetku 09 - 02 - 2021

Za nami już trzy konferencje w ramach czwartego cyklu „Spotkań dla zabieganych małżeństw” . W pierwszej, inauguracyjnej konferencji ks. prof. Piotr Łabuda, biblista, redaktor naczelny kwartalnika „Krąg Biblijny”, pomysłodawca i koordynator Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego, podpowiadał jak w naszych małżeństwach naśladować Świętą Rodzinę, co robić, aby stać się rodziną dążącą do świętości. Wśród kilku przemyśleń  znalazły się rady, by małżonkowie na nowo zakochali się w sobie, w swoich dzieciach, by docenili rolę wspólnej modlitwy i czerpali wzorce w wychowaniu dzieci z Biblii. 

Natomiast 29 stycznia 2021r. ks. Janusz Czenczek z Zabrza, krajowy koordynator posługi egzorcystów mówił o sakramencie małżeństwa jako źródle łaski  dla rodziny i małżeństwa.  Ks. prelegent odpowiedział na pytanie, dlaczego szatan poświęca tyle uwagi by zniszczyć małżeństwo? Bo małżeństwo jest fundamentem wszystkiego: rodziny i tego wszystkiego co ona niesie w kolejne pokolenia.  Nie będzie dobrej rodziny bez dobrego małżeństwa . A dobrego małżeństwa nie będzie bez dbania o właściwą hierarchię wartości (Pan Bóg, potem współmałżonek i kolejno - dzieci, rodzice, „reszta świata”), właściwego rozumienia miłości małżeńskiej oraz budowania przez całe życie jedności stołu i łoża. Troska o jedność  to między innymi  kształtowanie w sobie umiejętności dawania ale i brania oraz dobrej komunikacji i umiejętności słuchania. Wszystko co robimy wspólnie łączy, sprzyja budowaniu więzi i miłości, a rujnuje -  brak czasu dla siebie i rozłąka  rodziny. 

 - Trzeba pamiętać o tym, że Pan Bóg dając  nam sakrament małżeństwa nie tylko obwarował go przepisami, ale ten sakrament jest widzialnym znakiem Bożej łaski, która rozlewa się w sercach małżonków, w momencie kiedy udzielają go sobie. Sakrament  małżeństwa jest darem Boga, który uzdalnia małżonków  do miłości, do  tego, by potrafili dać siebie drugiej osobie i przyjąć tę druga osobę. Kiedy miłość  małżeńska rośnie, to jest największe bogactwo - wyjaśniał ks. Czenczek. Radził, aby małżonkowie do końca życia zadawali sobie dwa najważniejsze pytania:  pierwsze - jak lepiej kochać tę druga osobę, nie polepszać jej, nie poprawiać tylko kochać, drugie -  co mogę zrobić, żeby mój współmałżonek  był najszczęśliwszy na świecie, bo to jest  fundament do świętości.  A na koniec  prosił:  „Módlcie się razem i błogosławcie sobie nawzajem . Błogosławieństwo jest ponowieniem sakramentu małżeństwa; kiedy błogosławicie to na nowo zapraszacie Pana Jezusa do swego małżeństwa”. 

Po  konferencji ks. Janusza Czenczka można było obejrzeć transmisję konferencji ks. Wojciecha Węgrzyniaka rozpoczynającej  X Forum Formacyjne w Tarnowie: Moc Misji – Tajemnica Eucharystii. Spotkanie w kościele zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i różaniec o 20.30. 

Trzeci wieczór dla małżeństw, 5 lutego br., na temat „Camino de Santiago” poprowadził dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. 

Obszerną relację zamieścił Tarnowski Gość Niedzielny TUTAJ


Fotogaleria