social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Projekt Dekalog. V przykazanie: „Nie zabijaj” 23 - 02 - 2021

W ramach Wieczorów Uwielbienia w Miłosierdziu w trzeci piątek lutego zastanawialiśmy się nad V Przykazaniem Dekalogu. Jak rozumieć to przykazanie w kontekście tekstów Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, co Pan Bóg chce nam powiedzieć w tym przykazaniu objaśniał ks. Marek Synowiec, ojciec duchowny z tarnowskiego WSD. 

Ks. Marek zwrócił uwagę na to, jak w ciągu dziejów ludzkości Pan Bóg stopniowo odbudowuje naszą moralność, świadomość grzechu i rozróżnienie dobra od zła. Począwszy od grzechu pierworodnego, poprzez kainowe bratobójstwo i starotestamentowe „oko za oko” czyli możliwość równoważnej odpłaty za krzywdę, Bóg doprowadza nas do czwartego, najpiękniejszego, ale i najtrudniejszego etapu – miłości. Pan Jezus mówi: „A ja wam powiadam miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. Kochać tych, którzy mnie nienawidzą, trudna to sztuka, ale warto o tym pamiętać i dzisiaj, kiedy wcale nierzadkim jest odwoływanie się do prawa odwetu. Mocno wybrzmiało też podkreślenie, że tylko Bóg jest dawcą życia, tylko Bóg jest Panem życia i śmierci. Skoro Bóg jest Panem życia, to tylko on ma prawo to życie odebrać, nawet nie rodzice. Nie my dajemy życie, nie my je podtrzymujemy i nie my odbieramy. Prosta wykładnia, a ciągle mamy z nią problemy. To jest podstawa życia chrześcijańskiego. 

V przykazanie dotyczy także duszy ludzkiej i psychiki. Obejmuje poszanowanie godności i duszy, i ciała. Człowieka można zabić słowem, posądzeniem. Odpowiedzialność nasza dotyka tego, czy nie odbieramy komuś życia duchowego na przykład wprowadzając go w grzech lub przyzwalając na niego. Kolejny aspekt V przykazania wiąże się z poszanowaniem swojego własnego życia. To przykazanie podkreśla sens, wartość życia ludzkiego. Podkreśla, że twoje życie jest cenne, ważne. Twoje życie w oczach Boga ma ogromną wartość, jesteś Bogu potrzebny, ważny w Jego planach, piękny. Warto pamiętać, że nie tylko nie mogę zabijać, ale też powinienem cenić swoje życie. Może jest ktoś, kto czeka na twoje życie. To, jak ty żyjesz odbija się na innych – mówił między innymi ks. Marek. 

Lutowy Wieczór Uwielbienia rozpoczął się Mszą świętą o 18.00, na którą były zaproszone w szczególny sposób małżeństwa uczestniczące w cyklu „Spotkań dla zabieganych”. Po konferencji ks. Marka Synowca rozważania i modlitwę uwielbienia prowadził ks. Stanisław Chełmecki. Rozważania oparte na Słowie Bożym z liturgii piątkowej dotyczyły naszego sposobu przeżywania Wielkiego Postu. Zawierały podpowiedzi jak realizować trzy filary wielkopostne tj. modlitwę, jałmużnę i post, aby nieustannie się nawracać i godnie przygotować duszę na Zmartwychwstanie Pańskie. Rozważaniom towarzyszyły pieśni w wykonaniu grupy Uwielbienie w Miłosierdziu. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpiła adoracja w ciszy, a o 20.30 różaniec prowadzony przez Straż Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Fotogaleria