social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Tradycyjnej kolędy w tym roku nie będzie 03 - 12 - 2020

W związku z panującą sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbędą się wizyty duszpasterskie w tradycyjnej formie. W zamian organizowane będą Msze św. w kościołach dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii.

Zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej w obecnym roku duszpasterskim podpisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, w kościołach diecezji tarnowskiej organizowane będą Msze św. dla rodzin z kolejnych rejonów parafii. Będą one odprawiane w intencji zaproszonych rodzin, a ich członkowie będą zachęcani do zaangażowania się w posługę liturgiczną.

Nie zabraknie także obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przyniosą z sobą do kościoła. Każda z rodzin otrzyma specjalną broszurę kolędową z nabożeństwami, przygotowaną przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.


Pełna treść zarządzenia 

  1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
  2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
  3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
  4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
  5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
  6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu z kościoła).
  7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
  8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.
 
† Andrzej Jeż 
 BISKUP TARNOWSKI
źródło: tarnow.gosc.pl, własne