social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Parafialny Zespół Synodalny - wrzesień/październik 2020 27 - 10 - 2020

Od września V Synod Diecezji Tarnowskiej wznowił swoje obrady na wszystkich płaszczyznach. Powróciły tematyczne Niedziele Synodalne a Parafialne Zespoły Synodalne już we wrześniu pochylały się nad tematem: Parafia środowiskiem budzenia, wzrostu i dojrzewania powołań kapłańskich i zakonnych. 
Początkowo przewidywano, że do kwietnia 2020 roku będziemy przeżywać rok synodowania o  parafii, lecz wydarzenia związane z Covid19 zmieniły nieco kalendarz synodalny; temat kwietniowy jak i Sesja Plenarna podsumowująca drugi rok zostały przesunięte na jesień. Warto przypomnieć, że pierwszy rok V Synodu skupiał się i pochylał nad tematami związanymi z rodziną, a trzeci rok synodowania ma podjąć temat Nowej Ewangelizacji.
 
W nowych warunkach zaproponowano, aby spotkania Parafialnych Zespołów Synodalnych od września odbywały się w jednej z trzech wersji:  spotkanie w formie zwyczajnej, spotkanie online z wykorzystaniem platform typu: Zoom, Microsoft Teams, itp., lub rozesłanie konspektów za pomocą poczty email. O wyborze wersji w każdej parafii decyduje ks. Proboszcz. U nas wybrano opcję poczty email. 
Mając na uwadze, że pierwszorzędne znaczenie w budzeniu i wzrastaniu  powołań kapłańskich i zakonnych ma wytrwała modlitwa i autentyczne świadectwo wiary, PZS sformułował następujące wnioski  odnośnie tematu: Parafia środowiskiem budzenia, wzrostu i dojrzewania powołań kapłańskich i zakonnych: 
 
  1. niezbędny jest przykład wiary i świętości życia kapłanów oraz w rodzinach 
  2. potrzeba modlitwy indywidualnej, w rodzinach i we wspólnotach
  3. ważna jest wspólna (i świeckich i duchownych) troska o budowanie autorytetu kapłanów poprzez uszanowanie dla sakramentu kapłaństwa i kapłanów przy różnych  okazjach, ale przede wszystkim na co dzień – podczas rozmów w domach, komentowaniu bieżących wydarzeń, poprzez media  – pokazywać „nie zmanipulowaną stronę”, pozytywne przykłady kapłanów świętych, zasługi kapłanów na różnych polach  
  4. potrzebne są ciekawe, dobrze przygotowane i właściwie prowadzone katechezy w szkołach  – (wymagać ale i zainteresować, motywować pozytywnie)
  5. troska o formę nabożeństw i liturgię mszy świętej powinna wyrażać się w starannej, pobożnej celebracji (msze dla młodzieży i z jej udziałem)
  6. grupy młodzieżowe – dbać w parafiach o szeroką ofertę i różnorodność;  z troską o rozwój duchowy, życie sakramentalne ale i kulturalne, wychowanie poprzez sport i wolontariat; (młodym ludziom potrzebni są kapłani z charyzmą, otwarci nawet na trudne dyskusje i problemy, umiejący współpracować z młodzieżą i ich rodzicami, z autorytetem, autentyczni i zakochani w Panu Jezusie)
Jeśli chodzi o praktyczną stronę  wniosków można stwierdzić, że w naszej parafii dużo dobrego dzieje w tym zakresie. Jako wspólnota parafialna podejmujemy modlitwę za kapłanów i w intencji powołań m.in.: w I czwartki miesiąca prowadzi ją TP WSD, modlą się dzieci I Komunijne,  „margaretki”, róże różańcowe, rodziny, rodzice a cała wspólnota podczas mszy świętych z okazji imienin i jubileuszy kapłanów. Wyrażamy szacunek dla sakramentu kapłaństwa poprzez życzenia składane wspólnotowo z różnych okazji i podczas Wielkiego Czwartku.  TP WSD organizuje spotkania świąteczne z kapłanami, z księżmi rodakami i ich rodzicami, odwiedziny w tarnowskim WSD oraz w miejscu pracy księży – rodaków, angażuje się w przygotowanie uroczystości prymicyjnych w parafii. Jako wspólnota wspieramy w różnorodny sposób naszych księży pracujących na misjach . Cieszymy się i doceniamy posługę Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej. Przyjęcie nowych członków w ich szeregi jest ważną uroczystością parafialną. 

Nade wszystko jednak dziękujemy Panu Bogu za wszystkich kapłanów powołanych z naszej parafii, a są to: ks. Stanisław Piech (UP JP II Kraków, święcenia: 1968), ks. Stanisław Kałuża SJ (Parafia św. Barbary, Kraków, święcenia 1970), ks. Stanisław Martyka (Parafia św. Stanisława BP, Chruszczobród, święcenia 1991), O. Jerzy Filip SJ (Parafia św. Barbary, Kraków, święcenia 2008),  ks. Maciej Ciamaga CSMA (Paragwaj, święcenia 2008), ks. Mariusz Mrzygłód (Parafia św. Wawrzyńca, Nowy Sącz Biegonice, święcenia 2009), O. Marek Kordecki CSsR (Student na Uniwersytecie w Rzymie, święcenia 2011), ks. Marcin Libera MS (parafia Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie, święcenia 2013), ks. Wojciech Pawłowski OFMCap (parafia św. Augustyna we Wrocławiu, święcenia 2018) oraz wyświęcony w 2020 roku ks. Michał Woźniak (diec. kielecka). Do wieczności odeszli kapłani: w 2010 r. ks. Mieczysław Kosakowski (święcenia 1976) i ks. Krzysztof Chaim (święcenia 2001), którego pożegnaliśmy w 2020 r. Modlimy się także za naszego kleryka Michała Plichtę (WSD Tarnów). Z parafii pochodzi siostra józefitka, misjonarka s. Maria Natana (Magdalena Katarzyna Świerad). 

Październik

Komisja Synodalna zaprasza w październiku do rozważenia tematu: „Wspólnota parafialna w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”. Parafialne Zespoły Synodalne podejmą próbę zdiagnozowania obecnej sytuacji duszpasterskiej związanej z ograniczeniami w dostępie do Eucharystii, Sakramentów i życia wspólnotowego podczas pandemii, czyli określić: Jak jest? O tym, jak powinno być dowiedzieliśmy się podczas Niedzieli Synodalnej i z materiałów pomocniczych, które każdy Zespół otrzymuje. A co zrobić, aby było tak, jak być powinno? Wpływ na to, jak zostaną sformułowane końcowe wnioski może mieć każdy/każda z nas poprzez nadsyłanie komentarzy i odpowiedzi na to właśnie pytanie. Odpowiedzi na zamieszczone poniżej pytania pomocnicze pomogą w wyznaczeniu kierunków pracy duszpasterskiej w naszej parafii, a następnie po zebraniu i  przesłaniu wniosków z każdej parafii w dekanatach przez księży Relatorów  -  w całej diecezji. 
  1. Jakie wnioski dla duszpasterstwa w naszej parafii powinniśmy wyciągnąć z okresu pandemii (czego powinno być więcej, a czego mniej)?
  2. Jakie postawy, działania duszpasterskie, inicjatywy itp. sprawiają, że w naszym kościele przybywa wiernych? Co sprawia, że ich ubywa?
  3. W jaki sposób docierać w naszej parafii do tych, którzy utracili więź z Chrystusem i Kościołem? Jak im pomagać w powrocie?
Zachęcamy wszystkich wiernych do włączenia się w diecezjalne synodowanie poprzez modlitwę a także udział w dyskusji. W naszej parafii każdy może zabrać głos pisemnie, wrzucając kartkę do wystawionych przy wejściu głównym i bocznym specjalnych skrzynek oznaczonych logo V Synodu DT i aktualnym tematem na kolejny miesiąc lub nadsyłając email na adres: kancelaria@milosierdzie.brzesko.net.pl 

Uwaga: Każdy temat rozważany jest do końca bieżącego miesiąca, a opracowane wnioski przesyłane są z parafii przez sekretarza PZS najpóźniej do 7 dnia następnego miesiąca.