social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Katechezy dla grup. Troje czyni wspólnotę 18 - 05 - 2020

- „Nieprzypadkowo zaprosiłem na dzisiejszą katechezę was, członków trzech wspólnot: Rady Parafialnej, Parafialnego Zespołu Synodalnego i Akcji Katolickiej, trzech grup, które w dużej mierze są odpowiedzialne za wspólnotę jaka jest parafia, bo przecież  „Troje czyni jedno” – powiedział ks. Wojciech Werner rozpoczynając jedną z cyklu katechez dla grup i stowarzyszeń działających w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.  

Po przeszło dwóch miesiącach, wykorzystując stopniowe „odmrażanie” restrykcji antywirusowych w Polsce, tak dotkliwie ograniczających kontakty społeczne, nasza parafia wraca powoli do życia wspólnotowego. Ogromną radość, obustronną, bo i nam i ks. Proboszczowi Wojciechowi sprawił pomysł, aby zacząć spotykać się na mszy świętej wieczornej i katechezie dla poszczególnych grup. Tydzień temu taką katechezę formacyjną poprowadził ks. Wojciech dla Odnowy w Duchu Świętym, w niedzielę spotkali się zelatorzy Róż Różańcowych, w środę 13 maja katechezy o sakramencie małżeństwa wysłuchali członkowie Kręgów Rodzin Domowego Kościoła i GRUPY25+,  natomiast  we wtorek 12 maja  „troje” czyli Rada Parafialna, Zespół Synodalny i Akcja Katolicka skupiło się na temacie „Kościół jako wspólnota jedności”. 

Temat zawsze na czasie, stał się jeszcze bardziej aktualny w momencie kiedy nasze życie codzienne,  jak i religijne i wspólnotowe skomplikował, czy raczej wywrócił do góry nogami koronawirus, ciągle jeszcze zbierający śmiertelne żniwo na całym świecie. Różne obostrzenia i rygory sanitarne nie pozwoliły nam się spotykać, nakazując najpierw „zostać w domu” a obecnie „zachować dystans społeczny”. Pozwoliły komunikować się jedynie wirtualnie, przez media, a przecież jak pisze kardynał Tagle "Kościół, to ludzie, którzy wiele czasu spędzają razem". Ale nie na Facebooku. 

Jak zatem  budować jedność – tłumaczył ks. Wojciech przytaczając słowa Ewangelii i nauczanie papieża Franciszka: -„Dzisiejsza ewangelia jest fragmentem mowy Arcykapłańskiej Jezusa. On modli się o jedność. To jest Jego testament. (…) Pokora, łagodność, wielkoduszność to punkty kluczowe dla budowania jedności w Kościele – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Jednocześnie Ojciec Święty wezwał chrześcijan do odrzucenia zawiści, zazdrości i kłótni”.


Fotogaleria