social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Janie Pawle Wielki, kochamy Cię… 20 - 05 - 2020

Uroczyście celebrowana msza święta, przed jej rozpoczęciem odtwarzane nagrania homilii papieża  Jana Pawła do Polaków, a po zakończeniu  - katecheza słowno-  muzyczna przygotowana przez GT. Tak obchodziliśmy w naszej parafii 100.rocznicę urodzin Świętego Jan Pawła II.

- „Po katechezach dla Odnowy w Duchu Świętym, Rady Parafialnej, Parafialnego Zespołu Synodalnego, Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła i GRUPY25+ przyszła kolej na Grupę Teatralną GT. A okazja ku temu bardzo zacna, bo 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. GT wiele razy przedstawiała spektakle, montaże o Ojcu Świętym, stąd też sprawiliście mi wielką radość przyjęciem zaproszenia do przygotowania tej katechezy, aby razem z nami dziękować za dar Jego życia” -  mówił ks. prob. Wojciech Werner, zachęcając do wsłuchania się w przygotowaną przez młodzież refleksję na temat życia i nauczania papieża – Polaka. 

Młodzi ludzie wraz z animatorką i autorką montażu p. Agatą Podłęcką poprowadzili słuchaczy i widzów po ścieżkach życia ukochanego Papieża, przypominając czas Jego narodzin i wzrastania aż do „Habemus Papam” i czas „usłanego kolcami róż wielkiego pontyfikatu” . Czas pełen  doświadczeń, tych najtrudniejszych  jak śmierć najbliższych, okrucieństwa II wojny światowej, tych budujących charakter i osobowość filozofa, poety, kapłana, przewodnika dusz i przyszłego świętego. Mówili i śpiewali o śladzie odciśniętym na naszym narodzie, o lekcjach patriotyzmu, o ratowaniu dzieci gorszego Boga, o radości serc, ale i o tym jak bardzo szkoda, że tak szybko zapominamy Jego słowa, zamazujemy Jego portret. Było i gorzkie wołanie: „Gdybyś Ty żył, Ojcze święty, byłoby inaczej”, ale na koniec wybrzmiało radosne – „kochamy Cię Ojcze, kochamy Cię Janie, niech Twoja nauka na zawsze zostanie” … w naszych sercach, w naszych głowach, w naszym życiu –tak wyśpiewała GT i  tego życzył nam wszystkim i sobie ks. Wojciech kończąc spotkanie modlitwą „Niech Duch Święty porywa nas do coraz lepszego poznawania nauczania św. Jana Pawła II i do życia nim na co dzień” . Ks. Proboszcz podziękował pani Agacie i panu Piotrowi Podłęckim za tę katechezę formacyjną, szczególnie, że „niełatwo jest w 20 minutach zawrzeć 100 lat”. 

Mszę świętą sprawował i homilię wygłosił ks. Sylwester Pustułka. W oprawę liturgiczną włączyła się Odnowa w Duchu Świętym i Akcja Katolicka, którą reprezentowała prezes dekanalna Ewa Szuba oraz poczet sztandarowy POAK. 

Nawiązując do słów Jana Pawła II „Święci są po to, aby nas zawstydzać” ks. Sylwester pokreślił, że kiedy wpatrujemy się w postać  św. Jana Pawła, powinniśmy poczuć  wstyd, który mobilizuje, motywuje, dodaje sił do działania. Jan Paweł II jest  dla nas,  podobnie jak Apostołowie, świadkiem Jezusa; świadczył, że Bóg żyje, pomaga, nie opuszcza człowieka. Jest Bogiem Miłosiernym, bliskim, nie chce, żebyśmy się bali: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”  - wzywał Papież. Prawda o człowieku jest taka, że grzeszy, ale jest stworzony przez Boga, przez Niego kochany, ma godność Dziecka Bożego. „Módlmy się, abyśmy poznali prawdę o Bogu, abyśmy stali się świadkami Zmartwychwstania. Jeśli sami będziemy mieć relację z Bogiem i będziemy się tą relacją dzielić z innymi to wtedy wypełnimy nauczanie Jana Pawła II” – podsumował swoją refleksję celebrans. Mszę św. zakończył Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej w Polsce za wstawiennictwem Patrona św. Jana Pawła II.


Fotogaleria