social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Diecezjalna Animacja Misyjna w Brzesku 05 - 03 - 2020

W środę 4 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w ramach Diecezjalnej Animacji Misyjnej gościł ks. Stanisław Wojdak, wieloletni misjonarz w RCA, który jako ojciec duchowny w tarnowskim seminarium prowadził Ognisko Misyjne i koordynował staże misyjne kleryków. 

Ks. Wojdak w Brzesku spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr1 w ramach lekcji religii w budynku szkoły oraz z uczniami dziesięciu klas Zespołu Szkolno Przedszkolnego Nr 2 w sali teatralnej przy parafii. Uczniom towarzyszyli księża katecheci: ks. prał. Wojciech Werner, ks. Marcin Minorczyk i ks. Karol Tokarczyk. 

Animację zakończyła msza święta wieczorna w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Wojdaka w koncelebrze z ks. Proboszczem i księżmi wikariuszami.  Ksiądz misjonarz odnosząc się do Słowa Bożego podkreślił w kazaniu, że wezwanie Jezusa, abyśmy szli i owoc przynosili jest cały czas aktualne i skierowane do nas wszystkich, bo działalność misyjną może prowadzić każdy z nas. To jest droga, którą winniśmy kroczyć. A Bóg będzie z nami. Aby nie być gołosłownym ks. Stanisław podzielił się swoim świadectwem i przykładami obecności Bożej: „Jako już kilkunastoletni kapłan wyjechałem do Afryki i tu po wielu latach odkryłem tę prawdę, że trzeba sobie cenić to, że jestem kapłanem. Czułem się potrzebny, gdzieś tam w dalekiej Afryce, kiedy widziałem tysiące uśmiechniętych ludzi, z otwartymi buziami chcących słuchać o Bogu. Odkryłem tę prawdę, że piękną rzeczą jest być kapłanem i że Bóg jest ze mną… Jezus mówi szukajcie, kołaczcie, proście a znajdziecie, zostaniecie wysłuchani. Bo taki jest Bóg. Bóg jest wierny swoim obietnicom i im bardziej człowiek zapomni o sobie, im większa doza bezinteresowności, miłości w tym wszystkim co robi, tym bardziej poczujemy Boże błogosławieństwo”. 

Mówił także o podejmowanych w Diecezji Tarnowskiej dziełach i projektach misyjnych, dziękując świeckim, również i z naszej parafii, za wszelkie formy wsparcia duchowego i materialnego: za modlitwę, otwartość na wizyty misjonarzy, formację misyjną Kolędników Misyjnych. 

Po mszy świętej ks. Stanisław zaprezentował swój film –  dokument z XII stażu misyjnego w Republice Środkowoafrykańskiej. Obejrzeli go również na spotkaniach dopołudniowych uczniowie brzeskich szkół. Zdjęcia ukazują działalność misjonarzy z diecezji tarnowskiej w RCA, trudne warunki życia i biedę a jednocześnie radość z jaką Dobrą Nowinę przyjmują mieszkańcy tego kraju. Komentarzami do filmu są min. fragmenty Dziennika z podróży misyjnej „Ziemia spragniona miłosierdzia”,  autorstwa ówczesnego diakona a obecnie kapłana, ks. Adama Cieśli. Dziennik jest owocem IX stażu odbytego w 2016 r. przez kleryków i ks. Wojdaka w RCA. 

Natomiast owocem pracy duszpasterskiej ks. Stanisława  w tarnowskim seminarium jako ojca duchownego są powołania do posługi misyjnej 20 księży, jego wychowanków, którzy odpowiedzieli w ten właśnie sposób na wezwanie Jezusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Może są wśród nich ci, którzy w ślad za dk. Adamem mogliby powtórzyć na zakończenie stażu: „Nie zapomnieliśmy wziąć niczego z Afryki, jednak czujemy, że coś zostawiliśmy. Najpewniej zostawiliśmy kawałek serca…”   

Tekst: Małgorzata Toboła 
 

Zdjęcia: Krystian Zgraja - Fotogaleria dostępna TUTAJ