social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

O Bożym Narodzeniu - jubileuszowo z GT 03 - 01 - 2020

W drugi dzień świąt razem z młodzieżą z GT uczestniczyliśmy w wydarzeniu już na stałe umocowanym w kalendarzu parafialnym  – premierze jasełek.  To właśnie jasełka bożonarodzeniowe dały początek  Grupie Teatralnej GT, dlatego jest to jeden z elementów obchodzonego jubileuszu. Mieliśmy już możliwość w ramach obchodów obejrzeć  montaż słowno – muzyczny przed Pasterką, jasełka „Złożona miłość”, a przed nami jeszcze kolejne jasełkowe spektakle i koncert galowy.

Ponadto przybyli na spektakl widzowie mogli jeszcze spojrzeć wstecz na dokonania GT poprzez archiwalne afisze i fotosy ze spektakli, wypoczynku i innych form działalności prezentowane na okolicznościowej wystawie. Z wielkim zainteresowaniem i sentymentem oglądali ją także absolwenci GT. 

 Jasełka w tym roku - jak określili widzowie „trochę inne”, zatytułowane „Złożona miłość” zostały wystawione według scenariusza Agaty Podłęckiej opartego na motywach opowiadania Jadwigi Marzec „Puzzelkowe serce” oraz ubarwione pastorałkami autorstwa mamy – Agaty i syna – Franka Podłęckich. Było „coś bardzo współczesnego, coś naszego lokalnego i tradycyjnego”,  ale najbardziej w serca zapadło wszystkim przesłanie wynikające z opowiedzianej historii i wyśpiewane w piosence finałowej: „Poskładaj swe serce, od nowa pozszywaj, by mogło bić mocno nie tylko dla ciebie, bo ile go rozdasz a ile zmarnieje, zależy od teraz od ciebie!”. O tym przypomina nam ciągle Boże Narodzenie, bo jak mówi jedna z jasełkowych postaci: „Jezus jest jedną wielką Miłością”, a wśród złożonych Mu przy żłóbku darów znalazły się również dary od  GT: afisze, piosenki, korona Heroda i pasterski kij.   A co na to widzowie? Dominowały serdeczne brawa i widoczna radość, ale i był moment kiedy na sali zapadła zupełna cisza… To główne przesłanie poruszyło serca i chyba nikt nie pozostał obojętny … Goście spoza Brzeska tj. panowie Grzegorz Wesołowski z Biczyc Dolnych koło Nowego Sącza oraz Sławomir Gawlik z Dębicy, byli pod takim wrażeniem,  że zechcieli się podzielić swoją refleksją z nami: 

 - „Uczestnictwo w tegorocznych jasełkach wprowadziło nas jeszcze bardziej w nastrój świąt Bożego Narodzenia poprzez przykłady zaczerpnięte z codziennego życia. Doceniamy też przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru, które zapewne wiązało się z długotrwałymi próbami oraz wieloma wyrzeczeniami przez młodych aktorów zrzeszonych w Grupie GT działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, której opiekunem jest ks. Marcin. Właśnie na jego zaproszenie tutaj jesteśmy już drugi raz.  Chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 roku obfitującego w jeszcze większą ilość tak pięknych przedsięwzięć i dających do myślenia jak te, w których dziś uczestniczyliśmy”.  

Ksiądz prob. Wojciech Werner podziękował młodzieży i opiekunom za wzruszenie i refleksję oraz za możliwość zatrzymania się w świątecznym zabieganiu, „bo gonimy coraz bardziej, z zegarkiem w ręku, z ‘przypominajką’ w telefonie, z terminarzem i właściwie nie mamy czasu cieszyć się tym, co osiągamy” . Podkreślił też, że: „W tym składaniu serca z puzzli, wszystko zależy od nas. I sądzę, że wszyscy zaczniemy te  puzzle składać pomni tego, że wszystkie mają napisane słowo „Miłość” .

Jasełka „Złożona miłość” będzie można jeszcze obejrzeć 1, 12 i 19 stycznia 2020r. w sali teatralnej przy parafii, natomiast 5 i 6 stycznia w RCKB – wszystkie spektakle o 17.00. 

Koncert galowy pod patronatem Burmistrza Brzeska odbędzie się 25 stycznia 2020 r. o godz.17.00 w RCKB.


Fotogaleria