social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Spotkania dla zabieganych - edycja III 07 - 12 - 2019


To już trzeci raz nasza parafia wychodzi naprzeciw zabieganym małżeństwom. 

Żyjąc w kulturze internetu i fast foodów, odzwyczailiśmy się od czekania. Zwyczajnie nie mamy na to czasu. Nasze kalendarze są szczelnie upchane kolejnymi zajęciami. Nie chodzimy już, ale biegniemy. Nie czytamy, ale kartkujemy. Nie myślimy, ale zapoznajemy się.

Może jednak problem leży jeszcze gdzieś indziej? Może my po prostu już nic więcej nie oczekujemy od życia? Może znudziliśmy się wiecznym „jeszcze nie”. I dajemy się porwać prądowi codziennego życia, w którym coraz trudniej znaleźć czas dla siebie i rodziny, nie mówiąc już o czasie dla Boga.

Po pierwszej i drugiej edycji, przyszła kolej na trzecią,, gdyż wiele osób pytało, czy te spotkania znów się odbędą. Mamy nadzieję, że żyjąc w zabieganym świecie, małżeństwa znajdą czas, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad kwestiami, które bardzo często gdzieś nam uciekają w codziennej, pełnej pośpiechu rzeczywistości. 

Czym jest ten cykl siedmiu spotkań dla małżeństw? To siedem kolejnych piątkowych wieczorów począwszy od pierwszego piątku stycznia (z przerwą na ferie zimowe), które chcemy spędzić razem z Państwem. Tematyka spotkań, które poprowadzą księża psychologowie i biblista oraz osoby świeckie, będzie różnorodna, począwszy od relacji rodzinnych, zagrożeń duchowych, aż po wzrastanie w wierze. 

Spotkania będą odbywać się w piątki w kawiarence o godz. 19.00. Na czas spotkania zapewniamy opiekę dla dzieci w sali nad kawiarenką.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (do pobrania TUTAJ)  i przesłanie go do niedzieli 22.12, na parafialny adres e-mail: kancelaria@milosierdzie.brzesko.net.pl

Koszt udziału w warsztatach to 100 zł. od małżeństwa
(płatne przelewem przy zgłoszeniu na konto parafialne 84 1020 4984 0000 4802 0030 3800 z dopiskiem „spotkania dla zabieganych”).

Przyświecać tym spotkaniom będą słowa św. Jana Pawła II: „Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie".                                                    

Dzisiaj osamotniona chrześcijańska rodzina, dla której ważne są zasady wiary i tożsamości katolickiej, jest często narażona na różne ataki prześmiewcze ze strony wrogiej kościołowi. Najbardziej na te ataki narażone są dzieci i młodzież, którym pokazuje się  atrakcyjność tzw. „modnego, nowoczesnego życia” jako alternatywę dla „zaściankowego kościoła katolickiego”. A przecież już widzimy fatalne w skutkach właśnie te „modne” wybory wielu młodych ludzi. 

Dlatego musimy się jednoczyć i sami sobie pokazywać atrakcyjność życia z Bogiem, bo tylko z Bogiem możemy budować prawdziwie szczęśliwą rodzinę.

Papież Franciszek mówiąc o pielęgnowaniu wiary, użył ciekawej metafory, że wiary musimy się cały czas uczyć tak, jakbyśmy się uczyli obcego języka. Jeśli przebywamy z ludźmi, którzy mówią tym językiem, zdecydowanie łatwiej  przyswajamy taki język, szybciej zaczynamy mówić w tym języku. Jeżeli natomiast uczymy się sami i nie praktykujemy, to wiadomo, że z czasem ten język zapomnimy. 
Tak też jest z naszą wiarą. Ja odniósłbym tę metaforę do obrazu budowania chrześcijańskiej  rodziny. Jeśli będziesz często przebywał w takim otoczeniu, gdzie wszyscy troszczą się o życie Boże w rodzinie, jeśli zobaczysz, że to przynosi błogosławione owoce, że   daje szczęście, to łatwiej będzie Ci taką rodzinę budować, także łatwiej będzie Twoim dzieciom wzrastać w katolickiej wierze i miłości, bo będą mieć „fajnych” kolegów o podobnych poglądach.                                                                                                                                                              

Zachęcam wszystkich  parafian, aby z szacunkiem i odwagą pięknie mówić o małżeństwie  i rodzinie, aby z uwagą i miłością odnosić się do rodzin przeżywających trudności, aby więcej modlić się za rodziny.


PROGRAM „SPOTKAŃ DLA ZABIEGANYCH”

 
  • 3.01 – Ks. Prof. Dr hab. Piotr Łabuda – Lectio Divina czyli jak modlić się Słowem Bożym
 
  • 10.01 – Magdalena Kleczyńska - Różnice płciowe – szansa czy ograniczenie dla związku?
 
  • 17.01 – Dr Wacław Srebro – Być Rodzicem
 
  • 24.01 – Anna i Janusz Koczurowie – Wspólne wędrowanie
 
  • 14.02 – Sylwia i Witek Wilk – Wzrastanie w wierze
 
  • 21.02 – Krystyna Sobczyk – Moc przebaczenia
 
  • 28.02 – ks. Zbigniew Szostak – Jedność małżeńska