social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Patriotycznie w Barbórkę 06 - 12 - 2019

W środę 4 grudnia, w dniu wspomnienia świętej Barbary, mieszkańcy Brzeska wysłuchali wykładu Tadeusza Płużańskiego „ Żołnierze Niepodległej i ich oprawcy”. 

Historyka, publicystę Tadeusza Płużańskiego, prezesa Fundacji „Łączka”, autora książek o nierozliczonych zbrodniach komunistycznych zaprosiła z wykładem nauczycielka i pasjonatka historii, animatorka Grupy Historycznej „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!” pani mgr Barbara Maria Górczewska, której patronką jest również wspomniana Święta! Miejsca na spotkanie tj. parafialnej sali teatralnej,  użyczył i gościa powitał ks. prob. Wojciech Werner.Gość z Warszawy mówił o działalności Fundacji „Łączka”, o tym co się udało np. dzięki badaniom IPN zidentyfikowano kapelana Podziemnej Armii Niepodległościowej ks. Władysława Gurgacza, jak i o tym czego jeszcze nie zrealizowano: –  Choć upłynęło tyle czasu, to nadal jeszcze nie zidentyfikowano wielu  Bohaterów. Ciągle czekamy na  generała Fieldorfa „Nila”, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i rotmistrza Witolda Pileckiego. (…)   „Święty polskiego patriotyzmu” – tak o Rotmistrzu Pileckim mówili jego podwładni żołnierze, tak o nim mówił mój ojciec – podkreślał Tadeusz Płużański – To jeden z naszych największych bohaterów narodowych, patriotów. Nie był politykiem. Był żołnierzem, oficerem wywiadu i choć zamordowany – wygrał on, a nie jego prześladowca, a jego Apel „Do działaczy młodzieżowych” rozpowszechniany w   latach 1946 - 1947  jest nadal jakże aktualny”. 

Kilkadziesiąt osób obecnych na sali z uwagą wysłuchało wykładu o przeszłości, ale  także i o obecnych  realiach politycznych. Nadal – jak ocenia Tadeusz  Płużański, nasi bohaterowie nie są w pełni i w należyty sposób upamiętnieni. Nadal jeszcze nie są rozliczone zbrodnie komunistyczne okresu Peerelu, nie są osądzeni ich sprawcy i współsprawcy.
Wszystkim, którzy zechcą szerzej zgłębić poruszoną tematykę, a nie mogli być na wykładzie, polecamy książki autorstwa naszego gościa, Tadeusza Płużańskiego. Słuchacze mieli taką możliwość już teraz.  I już teraz czekamy na kolejne, cenne wykłady z najnowszej historii Polski.

(więcej w TGN oraz w kolejnym numerze (12/2010) gazety parafialnej)


Fotogaleria