social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Piękna ta nasza Polska - wieczornica patriotyczna 15 - 11 - 2019

Podtrzymując wieloletnią tradycję śpiewania pieśni patriotycznych w naszej parafii młodzieżowa Grupa Teatralna GT zaprosiła miłośników takiej formy uczczenia święta Niepodległości  Polski do sali teatralnej 11 listopada na godzinę 19.00. 

 - „Przygotowując ten wieczór zastanawiałam się co jeszcze mądrego można powiedzieć, jak pobudzić waszą wyobraźnię, by poczuć, zobaczyć, to co piękne w Polsce?”  - mówiła witając publiczność zgromadzoną w sali teatralnej na świątecznym  wieczorze animatorka Grupy Teatralnej GT Agata Podłęcka.  -  „Piękna jest ta nasza Polska, przepiękna. I ta złota polska jesień, i te pochylone krzyże, i te stare mogiły…. My mamy o niej nie zapominać i stale przypominać o niej młodzieży, którą teraz zapraszam na scenę”. Zatem tego wieczoru  o pięknie naszego kraju, jego przeszłości i teraźniejszości, o jesiennym spacerze, o tym co zabija piękno i o tym, że jesteśmy szczęściarzami żyjącymi w kraju nad Wisłą opowiadała młodzież z GT. Widzowie zasłuchani w poetyckie komentarze autorstwa Agaty Podłęckiej i piosenki wykonywane przez absolwentów GT oraz ich młodszych, równie utalentowanych następców, włączali się w śpiew tych bardziej znanych,  żołnierskich.  Przyszli tutaj, bo po prostu  - jak mówi pan Zygmunt – lubią śpiewać. Zarówno Ci, którzy pojawili się tutaj po raz pierwszy jak np. pan Stanisław, jak i ci, którzy są „od zawsze” obecni na patriotycznym śpiewaniu, przyszli z pobudek patriotycznych.  – „Być tutaj i uczestniczyć w obchodach rocznicy Niepodległości to obowiązek każdego Polaka. To wyjątkowy dzień i ważna data w historii naszej Ojczyzny, bo po 123 latach rozbiorów odzyskaliśmy wolność” - uzasadniają z kolei swoją obecność goście reprezentujący młodsze pokolenie – panowie Grzegorz Wesołowski z Nowego Sącza i Sławomir Gawlik z Dębicy. Na sali  nie zabrakło także dzieci, którym rodzice w ten sposób od maleńkości wpajają umiłowanie kraju i szacunek do tradycji. 

O tym co ważne i godne zapamiętania z historii Polski „opowiadała”  również scenografia przygotowana przez p. Annę Serwin, a z jej przemyśleniami artystycznymi zapoznała publiczność p. Agata.  Zestawione w kompletną całość przedmioty – symbole mówiły  o  więźniach zamęczonych w obozach koncentracyjnych, o żołnierzach tułaczach i naszych obrońcach, o poległych pod Monte Cassino i o tym, że nasza historia nigdy nie była prosta i łatwa, a dni sławy i chwały przeplatane były latami niewoli, czy wreszcie o pięknie naszych gór dających poczucie radości i wolności. Wśród nich można było zauważyć starą walizkę, żołnierskie buty, karabin, wyblakłe jak ludzka pamięć maki z pól bitewnych, kolorowe szeleszczące, liście, baner z dużym zdjęciem gór jesienią  i flagę narodową, falującą jak czas naszej historii.

Młodzieży za występ, widzom za obecność podziękowała animatorka grupy GT, życząc wszystkim cieszenia się otaczającym światem, jego  pięknem i sobą nawzajem.

Fotogaleria autorstwa Pana Dariusza Toronia dostępna TUTAJ