social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Żyć wyobraźnią miłosierdzia 15 - 10 - 2019

Jak żyć wyobraźnią miłosierdzia podpowiedziała nam w niedzielę 6 października, a więc dzień po rocznicy narodzin dla nieba św. s. Faustyny, s. Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego.

Siostra Michaela przyjechała do parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku wprost z Wilna, z miejsca, gdzie Pan Jezus objawił s. Faustynie przesłanie miłosierdzia. Już od ponad 10 lat ta dzielna niewiasta świadczy w Wilnie posługę chorym i umierającym, dla których zorganizowała pierwsze stacjonarne hospicjum na Litwie. Jak sama mówi towarzyszyła w przejściu do wieczności tysiącom ludzi. Ilu dokładnie? Przestała liczyć już wiele lat temu, gdy doszła do 5000,teraz to już być może cztery razy tyle…  S. Michaela wyremontowała budynek, w którym przed wojną mieszkał bł. ks. Michał Sopoćko, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Jeszcze w trakcie remontu rozpoczęło działalność hospicjum domowe, a od 2013 r. stacjonarne dla dorosłych. Nosi ono imię błogosławionego ks. Michała;  kierowane przez s. Michaelę opiekuje się każdym, kto potrzebuje pomocy bezpłatnie, bez względu na narodowość czy wyznanie. Wspiera również rodziny chorych w ostatnim okresie życia chorego, jak i w okresie żałoby. 

 - „Jakiś czas temu do hospicjum przyszła mama, która za rękę trzymała słabiutkiego chłopczyka. Patrząc mi w oczy, powiedział: „Mam raka. Pomożesz mi?”, i zaczął płakać. Wzięłam go na kolana, przytuliłam i też płakałam. Obiecałam: „Pomogę ci” – opowiedziała nam  s. Michaela Rak. To wydarzenie spowodowało, że obecnie siostra buduje hospicjum dla dzieci. Koszt tej budowy jest ogromny, ale brakuje jeszcze „tylko” 200 tys. euro, a działa już domowe hospicjum dziecięce. Dla Siostry, która 11 lat temu wyjeżdżała budować hospicjum z 3 złotówkami  w kieszeni, nie jest to żadna przeszkoda w świadczeniu miłosierdzia. Każdy z nas może pomóc w tym dziele. Jak? 

Wystarczy aktywnie zaangażować się w działalność hospicjum i zostać wolontariuszem albo przekazać pomoc materialną lub finansową.
Osoby pragnące wesprzeć działalność hospicjum lub zostać wolontariuszami siostra Dyrektor zaprasza do  siedziby przy ul. Rasų 4, LT-11350 Wilno lub prosi o telefon pod numer (+370 5) 219 57 62. Ważna informacja dla kandydatów na wolontariuszy: bezpośredni kontakt z chorymi mogą mieć tylko osoby pełnoletnie!

Można wesprzeć hospicjum poprzez przekazanie 2 proc. od podatku dochodowego (wypełniając formularz FR0512 v.2), REGON (kodas) 302837031 lub przekazując środki na konta:

Luminor Bank AB
Kod banku: 40100
BIC, SWIFT kod: NDEALT2X
konto w euro: LT232140030002856368
konto w dolarach: LT 392140030002856371
konto w złotówkach: LT762140030002856384
 
Powyższe informacje oraz wiele innych wiadomości, zdjęć  można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej  hospicjum im. bł. ks Michała: https://www.hospisas.lt (w języku polskim) lub na profilu facebookowym:   Pal. kun. Mykolo Sopočkos hospisas (po polsku i po litewsku) 

Ciekawe materiały zamieszcza również TUTAJ 


Fotogaleria