social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Św. Jan Paweł II w granicie, spiżu i brązie 29 - 10 - 2019

W niedzielę 20 października po mszy świętej o 15.15 prelekcją państwa Anny i Janusza Koczurów została otwarta wystawa fotografii przedstawiających pomniki i popiersia św. Jana Pawła II z terenu całej Polski. 

Prezentowany w naszym kościele parafialnym zbiór to wybór najciekawszych, pomników i popiersi Papieża – Polaka ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znajdują się w Diecezji Tarnowskiej. Wystawę zorganizowaną z okazji Miesiąca Papieskiego będzie można oglądać do około połowy listopada. 

Wybór bp Karola Wojtyły na papieża, Jego nauczanie, życie i działalność stały się dla państwa Anny i Janusza Koczurów -  autorów zbioru liczącego prawie 700 zdjęć, inspiracją do trwających od 20 lat wędrówek po naszym kraju, a także i świecie, śladami wielkiego Polaka. Ich efektem jest  nie tylko unikatowa kolekcja fotografii, skrupulatnie skatalogowanych i opisanych pomników, popiersi, postumentów i wizerunków przestrzennych Ojca Świętego Jana Pawła II, ale i również doskonała znajomość okoliczności ich powstania oraz motywów jakie kierowały twórcami i pomysłodawcami tych przedsięwzięć. O swojej niezwykłej pasji fotograficznej i podróżniczej, także i po górach, tak bliskich naszemu Papieżowi,  opowiedzieli pokrótce państwo Anna i Janusz w pierwszym dniu wystawy udostępnionej w naszym kościele parafialnym. Pokrótce, gdyż nie sposób w ciągu jednej czy nawet dwóch godzin streścić tego ogromu wiedzy, ciekawostek i wspomnień zbieranych przez dziesiątki lat. Przybliżyli obecnym na prelekcji słuchaczom między innymi pomniki znajdujące się na szlakach górskich wędrówek Papieża i przedstawienia Ojca Świętego z innymi postaciami np. kardynałem Wyszyńskim. W kolekcji znajdują się  - co podkreślają jej autorzy - wszystkie przestrzenne wizerunki św. Jana Pawła w Polsce bez względu na ich wartość artystyczną, która jest mocno zróżnicowana. Wszystkie jednak powstały z pewnością z potrzeby serca i  jako wyraz szacunku oraz chęci oddania hołdu największemu z Polaków. 

Na zakończenie spotkania państwo Koczurowie podziękowali za zaproszenie ks. prał. Wojciechowi Wernerowi wręczając autorski album złożony z 85 zdjęć pomników i popiersi św. Jana Pawła w Diecezji Tarnowskiej oraz kalendarz ze zdjęciami i informacjami o Papieżu na 2020r., który ks. Proboszcz przekazał Organizatorce niniejszej wystawy p. Dorocie Majce.

Nie jest to pierwsza wystawa kolekcji państwa Koczurów. Fotografie ich autorstwa były eksponowane między innymi w 2004 i 2006 roku w Czchowie oraz w Wałbrzychu w jednej ze szkół i w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy, a także podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap.w Brzesku.


Fotogaleria