social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Parafialny Zespół Synodalny – wrzesień 30 - 09 - 2019

Po wakacyjnym wypoczynku i urlopach Parafialne Zespoły Synodalne wrócił do pracy nad kolejnymi, nowymi zagadnieniami. W drugim roku obrad wątkiem przewodnim V Synodu Diecezji Tarnowskiej jest PARAFIA, natomiast tematem podanym do rozważenia podczas spotkań PZS we wrześniu, jak i w czasie wrześniowej niedzieli synodalnej była „Katecheza dorosłych”. 

Jest to jeden z bardzo istotnych elementów pracy każdego z nas nad rozwojem swojej wiary, co między innymi podkreślił w niedzielnej homilii ks. Karol Tokarczyk. Podpowiedział też jakie  mogą być formy katechezy, jakie są proponowane i dostępne w naszej wspólnocie parafialnej. Nie możemy katechezy ograniczyć do wiedzy wyniesionej ze szkoły, czy też poprzestać na przygotowaniu do przyjęcia sakramentów świętych. Św. Jan Paweł II uczulał, „aby zaś katecheza mogła być tak skuteczna powinna być ciągła; będzie bowiem rzeczywiście daremna jeśli zatrzyma się na samym progu wieku dojrzałego; choć bowiem, oczywiście w innej formie, niemniej niezbędna okazuje się dla dorosłych.”

Po przyjrzeniu się jak jest z katechezą dorosłych u nas w parafii, zastanowieniu się jak być powinno  Parafialny Zespół Synodalny wysunął następujące wnioski:
 
  • kontynuować różne formy przygotowujące do przyjęcia sakramentów świętych dla rodziców i dzieci, młodzieży i dla przyszłych małżonków, które funkcjonują w parafii np.: comiesięczne spotkania dla rodziców dzieci I – komunijnych i młodzieży przed bierzmowaniem,  program „Młodzi na progu”, protokoły i poradnia przedmałżeńska, udostępnianie odpowiedniej lektury z katechezą,  spotkania małżeńskie „Dla zabieganych” oraz w Domu Tobiasza i Sary,  rodzin w Kręgach Domowego Kościoła i in.
 
  • wykorzystywać do katechizacji nie tylko tradycyjne instrumenty, ale i szukać nowych narzędzi, bo „dziś sama ambona nie wystarczy”, tj.:  media elektroniczne, Internet, aplikacje, zamieszczać ciekawe linki na stronie parafialnej itp.
 
  • zamieszczać materiały katechetyczne w gazecie parafialnej np. poprowadzić rubrykę „Katecheza” (obecnie jest to „Siedem Sakramentów świętych”)