social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Oto ja, poślij mnie 18 - 06 - 2019

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić się do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie. Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić to nowe święto i wyznaczył dzień  - czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. W tym roku był to zatem czwartek 13 czerwca.

Z tej okazji, w diecezji tarnowskiej u Matki Bożej w Tuchowie modliło się ponad 500 księży diecezji tarnowskiej wraz z bp ordynariuszem Andrzejem Jeżem. W IV  Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Tarnowskiej do Sanktuarium Matki Bożej uczestniczyli również wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii: ks. Proboszcz i księża wikariusze.    

Natomiast wieczorem podczas mszy świętej w kościele parafialnym złożyliśmy naszym Duszpasterzom wyrazy szacunku i solidarności oraz modlitwę, szczególnie potrzebną w tych czasach nasilonego ataku zła na naszą świętą wiarę, Kościół i sakrament kapłaństwa. Pamiętając o niedawno obchodzonych rocznicach święceń kapłańskich modliliśmy się, aby Chrystus Najwyższy Kapłan był dla nich wzorem i Mistrzem. 

To są ci, którzy na głos Pana: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?” skierowany do Izajasza odpowiedzieli tak samo „Oto ja, poślij mnie”. Jedni kilkadziesiąt, inni zaledwie kilka lat temu. W dzisiejszych czasach taka odpowiedź nie zawsze jest oczywista, czasem iskra powołania gaśnie w zarodku zanim się jeszcze na dobre rozżarzy. Składa się na to wiele okoliczności, dlatego w homilii wygłoszonej podczas tej Eucharystii ks. proboszcz Wojciech Werner,  odnosząc się do Słowa z tego dnia, prosił o podtrzymywanie iskry powołania w rodzinach, w tym najważniejszym środowisku życia i  wzrastania młodych ludzi. Dziękował za modlitwę w intencji kapłanów i nowych powołań w parafii wszystkim modlącym się, a w szczególności członkom Towarzystwa Przyjaciół WSD w Tarnowie, którzy pamiętają o kapłanach w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Podzielił się również swoim doświadczeniem sakramentu kapłaństwa oraz, w ślad za ks. bp Andrzejem Jeżem, który mówił o tym podczas spotkania w Tuchowie, przywołał sylwetki wyjątkowych duchownych, związanych z ziemią tarnowską: wieloletniego rektora tarnowskiego WSD bł. Romana Sitki oraz ks. arcybiskupa Jerzego Ablewicza. 

W uroczystą oprawę liturgiczną mszy świętej w tym dniu włączyli się chętni parafianie, a po Eucharystii i wspólnej modlitwie  za kapłanów każdy mógł podejść do księży i wyrazić im swoje wsparcie. Z tej okazji ks. Marcin otrzymał margaretkę.


Fotogaleria