social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Dom Tobiasza i Sary otwarty! 11 - 05 - 2019

Tobiasz i Sara – biblijne małżeństwo będzie patronować spotkaniom małżeńskim w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Pierwsze spotkanie, będące kontynuacją II edycji „Spotkań dla Zabieganych” odbyło się po mszy świętej wieczornej w piątek  10 maja br. w parafialnej sali teatralnej. 

Spotkania takie będą się odbywały w naszej parafii cyklicznie, informacja  o terminie będzie podawana  w ogłoszeniach parafialnych, a zaproszeni na nie są wszyscy chętni małżonkowie, niezależnie od stażu wspólnego pożycia, chcące umacniać swoją wiarę we wspólnocie.

Spotkanie w  „Domu Tobiasza i Sary” w miniony piątek, wpisało się jednocześnie w tematykę kończącego się XI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, ponieważ konferencja inauguracyjna, którą wygłosił ks. dr Marek Jawor dotyczyła jednej z części Pisma Świętego tj.  Księgi Tobiasza. Całość rozpoczął  ks. prał Wojciech Werner fragmentem  Księgi -  modlitwą małżeńską, której tekst organizatorzy wręczyli każdej parze z propozycją jej codziennego odmawiania przed snem. Pamiątką przypominającą o tej propozycji będą magnesy z domem w jakim najprawdopodobniej zamieszkiwali małżonkowie w czasach biblijnych.Biblista, ks. Marek Jawor zachęcał najpierw do przeczytania Księgi Tobiasza, tego tekstu o prawdziwej miłości małżeńskiej,  której, jak wspomniał, dopełnieniem jest „Pieśń nad pieśniami”,  po czym przybliżył słuchaczom podstawowe wiadomości o treści Księgi. Wyjaśnił skąd wywodzi się tytuł, podał genezę, przedstawił także znaczenia imion postaci, zarysował tło historyczne. Na podstawie historii życia i miłości małżeńskiej Tobiasza i Sary oraz ich wierności Bogu, wykładowca wykazał aktualność Bożego przesłania dla nas, ludzi XXI wieku. Bo niewiele się zmieniło jeśli chodzi na przykład o zagrożenia z jakimi rodziny spotykają się  na co dzień i różne, współczesne, nie chrześcijańskie koncepcje małżeństwa. Rozważania Ksiądz Doktor ubarwiał rozlicznymi ciekawostkami, szczególikami, nie zabrakło też anegdot. 

Wszystko to stworzyło wspaniałą, rodzinną atmosferę, dzięki której druga – towarzyska część spotkania nieco się przedłużyła. Ożywione dyskusje przy przygotowanych przez Organizatorów napojach, domowych wypiekach i estetycznie zastawionych stołach dotyczyły realiów życia rodzin i małżeństw w epoce przytoczonej przez biblistę jak i w niełatwych, dzisiejszych czasach. 

(więcej – w czerwcowym numerze naszej gazety parafialnej „miłosierdzie.brzesko.net.pl)


Fotogaleria