social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Spojrzeć z innej perspektywy 11 - 04 - 2019

6 kwietnia 2019 r. udziałem we mszy świętej wieczornej  i wręczeniem świadectw zakończył się w naszej parafii kurs przedmałżeński . 

Od 8 marca pary narzeczeńskie spotykały się w kolejne  piątki i soboty o 19.00 w salce w domu parafialnym z księżmi, z psychologami, z doradcami życia rodzinnego i osobą świecką, która na  przykładzie swojego życia zaświadczyła jak wielką wartością jest czystość. Na dziesięciogodzinny kurs, przebiegający pod hasłem „Licencja na miłość” złożyły się katechezy przedmałżeńskie i zajęcia warsztatowe. 

Kursy przedmałżeńskie odbywające się w naszej parafii były zawsze starannie przygotowywane i dobrze realizowane. W świetle tematyki V Synodu Diecezji Tarnowskiej poświęconej w tym roku rodzinie, małżeństwu i przygotowaniu do sakramentu małżeństwa oraz mając na uwadze wnioski przyjęte na jednym z posiedzeń Parafialnego Zespołu Synodalnego urozmaicony i dopracowany program tegorocznego Kursu miał na celu ukazanie wielkości i godności sakramentu małżeństwa oraz zachęcenie młodych do świadomego zaproszenia Pana Boga do swojego małżeństwa. 
Czy cele zamierzone przez organizatora zostały osiągnięte i jakie będą skutki w przyszłości dla każdej z pięciu par, które w sobotę odebrały świadectwa, czas pokaże. Już teraz, na gorąco  zechcieli się swoimi przemyśleniami podzielić Ewelina, Krzysztof oraz Klaudia i Czesław.  -  „Było ciekawie, chciało się słuchać, dowiedzieliśmy się wiele nowego, mogliśmy spojrzeć na małżeństwo jako sakrament, ale nie tylko, bo tematy spotkań były różnorodne”.  – „Mówili do nas ludzie z doświadczeniem życiowym, którzy przeżyli różne sytuacje, problemy i potrafili się z nimi uporać. Teraz pomagają innym ludziom w związkach i pokazują, jak można rozwiązać trudne sytuacje. Bo teoretycznie to się dobrze mówi, a praktyka pokazuje coś innego” – mówią Krzysztof i Ewelina. - „ Dzięki tym zajęciom spojrzeliśmy na życie razem z innej perspektywy. Być razem, to nie tylko beztroskie, przyjemne spotkania od czasu do czasu. Związek małżeński wygląda inaczej, wspólne życie nie zawsze jest takie kolorowe, nie zawsze jest idealne.”  - podkreśla Czesław – „Tak, i również z innej perspektywy spojrzeliśmy na mieszkanie razem przed ślubem” – uzupełnia Klaudia.  – „Kurs potwierdził, że to nie jest tak, że ktoś coś wymyśla na ten temat, jakieś bajki opowiada o tym co będzie w przyszłości, o skutkach. Dzisiaj wiele osób żyje bez ślubu, a to nie jest dobre. Taka jest  rzeczywistość. To co usłyszeliśmy, potwierdza i nasz przykład”.

O pracy nad sobą, o sztuce budowaniu więzi między małżonkami  i wzajemnych relacji mówili psychologowie.  - „Bardzo pomocne były dla nas testy psychologiczne. Na ich podstawie i także rozmów z psychologiem  zweryfikowałem jaki mam charakter, a nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Spotkanie z p. Mikołajem zainteresowało mnie także pod tym względem, jak można się bardzo zmienić. Z człowieka, który, można powiedzieć, żył z dnia na dzień, na takiego, który się nawrócił”  - komentuję tę tematykę Krzysztof. 

Młodzi, piękni, otwarci na wiedzę, na świat, pełni marzeń i planów na wspólne życie. Przed nimi jeszcze trochę formalności i przygotowań, a potem ten najpiękniejszy dzień – dzień wzajemnego ślubowania sobie przed Bogiem miłości, wierności, uczciwości i wytrwania ze sobą aż do śmierci. Co dalej? Codzienne życie, na które narzeczonym złożył serdeczne  „Szczęść Boże”  oraz pobłogosławił ks. prałat Wojciech Werner, odpowiedzialny za organizację i przebieg Kursu.


Fotogaleria