social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Czy zabiegani zdążyli się zatrzymać? 08 - 03 - 2019

1 marca 2019 r. w sali teatralnej w naszej parafii ponad 40 par małżeńskich uczestniczyło w ósmym wieczorze II edycji piątkowych „Spotkań dla Zabieganych”.  

Spotkania formacyjne dla małżeństw w tym roku trwały o tydzień dłużej i słuchacze niejako w bonusie mieli okazję wysłuchać dodatkowej, ósmej konferencji. Nikt jednak z tego powodu nie narzekał, wręcz przeciwnie, sala wypełniła się jak zawsze po brzegi. Konferencję wygłosił psycholog terapeuta   ks. dr Jerzy Smoleń, który w bardzo rzeczowy, zrozumiały i momentami bardzo osobisty sposób  potrafił wyjaśnić dlaczego tak trudno przebaczyć. Wykładowca odpowiedział na pytania: dlaczego warto przebaczyć i jakie są skutki nieprzebaczenia oraz obalił kilka mitów na temat przebaczenia, jak na przykład utożsamianie przebaczenia z pojednaniem, a także z zapomnieniem i wyparciem ze świadomości czy uniewinnianiem tego, kto nas zranił. Przestrzegał przed przeżywaniem przebaczenia jako swojej wyższości moralnej lub w celu zdobycia podziwu otoczenia. 

Po prelekcji małżonkowie wysłuchali świadectwa Lucyny i Leszka, członków wspólnoty Galilea. Po nich swoimi doświadczeniami wiary a także życia wspólnotowego dzielili się między innymi  Krzysztof z Akcji Katolickiej, Ewa – założycielka i liderka GRUPY25+ oraz Joanna z Neokatechumenatu i inni. O skuteczności modlitwy wspólnotowej zaświadczyła mama małego chłopca cierpiącego na zapalenie uszu.   Tydzień wcześniej piątkowe spotkanie pt.: „Wzrastanie w wierze” w całości miało charakter świadectwa, świadectwa autentycznej dziecięcej wiary i ufności wypływającej z rozważania Słowa Bożego. Złożyli je charyzmatycy świeccy Sylwia i Witek Wilkowie. O swojej osobistej formacji opowiedziała także para z Kręgów Rodzin Domowego Kościoła.



Ksiądz prałat Wojciech Werner zachęcał uczestników II edycji „Spotkań dla Zabieganych małżeństw” do kontynuowania formacji poprzez udział w różnych wspólnotach działających w naszej parafii lub w tych parafiach, do których małżonkowie należą, bo gościliśmy też kilkanaście par spoza Brzeska oraz bardzo serdecznie podziękował Kręgom Rodzin Domowego Kościoła, z których grona wyszedł pomysł spotkań małżeńskich zaadaptowany na potrzeby parafii, podkreślił ich zaangażowanie i trud. Członkowie Kręgów włożyli ogrom pracy w przygotowania logistyczne obu edycji i zapewnili troskliwą opiekę dzieciom rodziców uczestniczących w piętnastu piątkowych wieczorach. Dzięki nim, a w drugiej edycji również parom z kręgu Galilea i młodemu „narybkowi” z tych grup,  uczestnicy zasiadali przy pięknie zastawionych stołach, mogli napić się kawy, herbaty, poczęstować domowymi wypiekami. 

Spotkania dla małżonków zorganizowane w naszej parafii po raz drugi, a będące kontynuacją odbywających się rok temu, cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i frekwencją słuchaczy, że już teraz pomysłodawcy myślą o kolejnych cyklach.

Więcej można przeczytać TUTAJ: oraz 5 kwietnia w numerze 8 gazety parafialnej „miłosierdzie.brzesko.pl”


Fotogaleria