social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Człowiek chory może być jak znak, który Bóg postawił przy drodze 14 - 02 - 2019

Człowiek chory może być jak znak, który Bóg postawił przy drodze aby w porę przypomnieć, którędy prowadzi życie” (ks. Alojzy Henel).

Działają bez rozgłosu, zwykle z dala od kamer i fleszy aparatów fotograficznych, w myśl zasady „niech nie wie lewica co czyni prawica”. Z trudem udało mi się ich przekonać, że czasem trzeba odstąpić od reguły i nie tyle chwalić się czynionym dobrem, ale podzielić własnym świadectwem, doświadczeniami, pokazać innym  różne możliwości wspierania bliźnich w potrzebie, pomagania, pokazać drogę jaką umożliwia w tym zakresie „Caritas”.

O kim mowa? O wolontariuszach ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Brzesku i opiekującej się Kołem nauczycielce języka polskiego pani mgr Dorocie Dudzie, którzy w sobotę 9 lutego wyruszyli w odwiedziny do 45 chorych osób przebywających pod opieką rodzin w domach na terenie parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.Okazją ku temu jest Światowy Dzień Chorego obchodzony w Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tak dzieje się w naszej parafii od kilku dobrych lat. Głównym momentem obchodów  jest zawsze Msza święta  sprawowana w tym dniu dla chorych i ich opiekunów z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia. Natomiast grupa młodzieży z pobliskiej szkoły średniej we współpracy z parafialnym Oddziałem Caritas, pobłogosławiona i rozesłana przez opiekuna duchowego księdza Sylwestra Pustułkę,  niesie chorym i ich bliskim dobre słowo, dzieląc się przede wszystkim modlitwą, uśmiechem i przygotowanymi wcześniej na tę okazję upominkami. 

W tym roku kilkanaście osób: dziewcząt i chłopców,  w zdecydowanej większości uczniów klasy maturalnej a zarazem wychowanków pani Doroty,  odwiedzało chorych już w sobotę 9 lutego, ponieważ w poniedziałek, kiedy przypada uroczystość, byli obecni w szkole. 

Więcej o odwiedzinach u chorych i wolontariuszach Caritas będzie można przeczytać 5 kwietnia w nr 8 gazety parafialnej „milosierdzie.brzesko.pl” lub TUTAJ 


Fotogaleria