social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Wzorem Świętej Rodziny 07 - 01 - 2019

Wykładem ks. Prof. Piotra Łabudy o Świętej Rodzinie, która powinna być wzorem dla każdego chrześcijańskiego, katolickiego małżeństwa rozpoczęła się 28 grudnia 2018 r. o godzinie 19.00 w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku II edycja tzw. „Spotkań dla zabieganych” . 

Wykładowca przenosząc  słuchaczy do Ziemi Świętej, do domu Józefa i Maryi, dobitnie podkreślił dwie najważniejsze cechy Rodziny Jezusa, niezbędne w każdej rodzinie ludzkiej: miłość  i pobożność. Wspomniał również o jej trzecim charakterystycznym rysie, o tym, że we wszystkich przedstawieniach Świętej Rodziny  - malarskich, rzeźbiarskich, dziecko – Jezus zawsze pokazane jest jako pracujące, pomagające rodzicom. Ksiądz Piotr Łabuda swoje wywody poparł analizą Ewangelii, starożytnych apokryfów i znajomością realiów życia na Bliskim Wschodzie w czasach Jezusa i współcześnie, ubarwiając je anegdotami i zdjęciami z podróży do Ziemi Zbawiciela.  

Pomysł siedmiu spotkań dla par małżeńskich, który wyszedł z Kręgów Domowego Kościoła, zrealizowany rok temu z bardzo pozytywnym skutkiem, zachęcił organizatorów do rozpoczęcia drugiej serii. Inspiracją do kontynuacji takiej formy duszpasterskiej jest też tematyka pierwszego roku obradowania V Synodu Diecezji Tarnowskiej poświęcona właśnie rodzinie i wychowaniu dzieci oraz  małżeństwu. Zaproszenie skierowano do małżeństw , szczególnie tych zapracowanych, tych, którym ciągle brakuje czasu, a takich w dzisiejszych czasach jest najwięcej... Dlaczego dla zabieganych?  - Mamy nadzieję, że żyjąc w zabieganym świecie, małżeństwa znajdą czas, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad kwestiami, które bardzo często gdzieś nam uciekają w codziennej, pełnej pośpiechu rzeczywistości.  

Czym jest ten cykl siedmiu spotkań dla małżeństw?  - To siedem kolejnych piątkowych wieczorów począwszy od ostatniego piątku grudnia (z przerwą na ferie zimowe), które chcemy spędzić razem z Państwem. Tematyka spotkań, które poprowadzą księża psychologowie i biblista oraz osoby świeckie, będzie różnorodna, począwszy od relacji rodzinnych, zagrożeń duchowych, aż po wzrastanie w wierze.

Siedem spotkań i co dalej?  -  Po warsztatach planujemy otworzyć w naszej parafii „Dom Tobiasza i Sary” czyli rozpocząć cykliczne spotkania małżeńskie, aby nauczyć się na nowo spędzać ze sobą czas, aby się poznawać i wzajemnie wspierać. 

Dzisiaj osamotniona chrześcijańska rodzina, dla której ważne są zasady wiary i tożsamości katolickiej, jest często narażona na różne ataki prześmiewcze ze strony wrogiej Kościołowi. Najbardziej na te ataki narażone są dzieci i młodzież, którym pokazuje się  atrakcyjność tzw. „modnego, nowoczesnego życia” jako alternatywę dla „zaściankowego kościoła katolickiego”. A przecież już widzimy fatalne w skutkach właśnie te „modne” wybory wielu młodych ludzi. Dlatego musimy się jednoczyć i sami sobie pokazywać atrakcyjność życia z Bogiem, bo tylko z Bogiem możemy budować prawdziwie szczęśliwą rodzinę.

Zachęcam wszystkich  parafian, aby z szacunkiem i odwagą pięknie mówić o małżeństwie  i rodzinie, aby z uwagą i miłością odnosić się do rodzin przeżywających trudności, aby więcej modlić się za rodziny  - powiedział Ksiądz Proboszcz, zwracając się do nas wszystkich. 

 
  • O spotkaniach dla zabieganych napisał także tarnowski Gość Niedzielny w artykule pn. Zatrzymaj się w Brzesku. Pełna treść dostępna TUTAJ.
 
  • Fotogaleria dostępna TUTAJ