social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

5 rocznica POAK 06 - 10 - 2018

30 września 2013 roku ks. Bp Ordynariusz Andrzej Jeż erygował  Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. 
 
W piątą rocznicę tego wydarzenia 30 września 2018 r. członkowie Akcji Katolickiej modlili się na mszy świętej  sprawowanej o 15.15  przez asystenta kościelnego ks. Wojciecha Wernera, a potem na spotkaniu formacyjnym w kawiarence  wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją o życiu i działalności ks. bpa Karola Pękali, twórcy struktur Akcji Katolickiej w diecezji tarnowskiej przed II wojną światową. Tworzenie od podstaw Akcji Katolickiej zlecił wówczas młodemu księdzu Karolowi biskup tarnowski Franciszek Lisowski i powołał go na dyrektora Diecezjalnego Instytutu AK. W efekcie w latach przedwojennych sieć komórek Akcji Katolickiej objęła 280 parafii diecezji tarnowskiej. W tym czasie ks. Karol Pękala wydał książki: „Akcja Katolicka”(1936) i „Akcja Katolicka wobec komunizmu” (1938), będące poradnikami dla działaczy Akcji Katolickiej.  W 50 rocznicę śmierci księdza biskupa Karola Pękali swojego stryja wspominała p. Anna Pękala – Capik. 

POAK gościł na uroczystości Prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Tarnowie Roberta Rybaka z małżonką. Prezes przekazał uczestnikom spotkania życzenia i list gratulacyjny od Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. dr Jana Bartoszka.


Fotogaleria