social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Jubileusz jest przystankiem na drodze życia 20 - 07 - 2018

W niedzielę 15 lipca 2018 roku, jeden z dwóch pierwszych wikariuszy posługujący w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku u samych jej początków, ks. Janusz Ryba przyjechał do nas ze Starego Sącza, by przewodniczyć Eucharystii, wygłosić kazanie i przeżywać z nami srebrny jubileusz parafii.

Ksiądz Janusz Ryba wraz z ks. Jerzym Gubernatem towarzyszył przez pierwsze dwa lata ówczesnemu proboszczowi ks. Józefowi Mularzowi w budowie i tworzeniu naszej parafii, dlatego w jego kazaniu podczas mszy świętej o 15.15 pojawiły się wspomnienia niełatwych chwil rozpoczynania prac budowlanych jak i dawania podwalin pod duchową wspólnotę.  -  Jubileusz jest przystankiem na drodze życia, dlatego zatrzymujemy się dzisiaj na chwilę, aby powspominać. Ale jubileusz każe nam też patrzeć w przyszłość – mówił kaznodzieja, przypominając także, czym jest parafia, jakie mamy zadania i cele, jako wspólnota, podkreślał potrzebę doceniania i współtworzenia parafii oraz zachęcał do refleksji nad tym, co każdy może zrobić dla parafii, dla sióstr i braci ją tworzących, dla Kościoła.

Dziękując za 25 lat naszej wspólnoty parafialnej wraz z głównym celebransem i pozostałymi kapłanami modliliśmy się za wszystkich, którzy ją budowali, a którzy odeszli do ojczyzny niebieskiej oraz prosiliśmy o obfitość Bożych darów dla tych, którzy ją tworzą nadal, i tych, którzy pozostają na jej obrzeżach.   

W celebrze mszy świętej z oprawą wokalną w wykonaniu parafialnego chóru GAUDIUM uczestniczyli: ks. dziekan Józef Drabik, ks. Przemysław Podobiński, księża Rodacy - ks. Stanisław Kałuża, ks. Mariusz Mrzygłód, ks. Jerzy Filip, o. Marcin Libera oraz ks. proboszcz Wojciech Werner. Z sąsiedniej parafii przybył ks. Andrzej Papież. Na całej uroczystości obecne były siostry zakonne posługujące w parafii jak również goszczące u nas.  Na zaproszenie do wspólnego świętowania odpowiedzieli także Burmistrz Brzeska oraz wicestarosta, który przekazał List Gratulacyjny od Starosty powiatu Brzesko.

Mszę świętą sprawowaną o 15.15 poprzedziła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Akt Zawierzenia Parafii i Rodzin Bożemu Miłosierdziu odczytany przez ks. proboszcza Wojciecha Wernera. Z okazji jubileuszu zostały złożone dary ołtarza ufundowane przez wszystkich parafian: szaty liturgiczne (alby dla kapłanów i komże dla mężczyzn noszących baldachim), pięciotomowy komplet aktualnych lekcjonarzy mszalnych oraz jako wotum - pamiątkowy srebrny ryngraf. 

Na koniec słowo do Gości i Parafian skierował ks. proboszcz Wojciech Werner, który wyraził wdzięczność ks. Prałatowi Józefowi Mularzowi za wielką troskę o powstanie parafii i podkreślił zapał wszystkich zaangażowanych w powstanie kościoła i rozwój życia parafialnego.Po mszy świętej wszyscy odważni i ufający, którzy nie przestraszyli się zachmurzenia i lekkich opadów deszczu, zgromadzili się licznie przed sceną na wolnym powietrzu. Tutaj prezentowały swoje artystyczne dokonania grupy działające przy parafii od najmłodszych poczynając. I tak: najpierw widzom zaimponowały rezolutne przedszkolaczki w scenkach o siostrze Faustynie, a potem ich rodzice rozbawili przygodami Smerfów z nieustannie prześladujących ich Gargamelem. Tuż po nich małe Krakowiaczki wywijały na ludowo, a jak zawsze rewelacyjne Ziarenka Nadziei, chociaż w nieco osłabionym wakacyjnie składzie, zachęciły do wspólnej zabawy i otrzymały gromkie brawa.  Uroczystym momentem w przerwie dziecięcych występów było dzielenie wielkiego jubileuszowego tortu.
Tego dzieła dokonał ksiądz Proboszcz w asyście małych artystów, z których jeden, jako pierwszy skosztował tego specjału. 

Obok sceny panie prowadziły dla dzieci „loterię”, w której każdy los był bezpłatny i każdy wygrany. Na najmłodszych czekała jeszcze przejażdżka na kucykach, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie buziek, bańki mydlane no i smakowite lody. Dorośli częstowali się słodkościami, grillowaną kiełbasą, były też napoje, kawa i herbata serwowane przez panie w kawiarence. Część uczestników spotkania skorzystała z możliwości kibicowania drużynom Francji i Chorwacji w finałowych zmaganiach mistrzostw świata w piłce nożnej w tzw. strefie kibica w sali teatralnej. 

Atrakcje artystyczne dopełniły występy grup dorosłych. Chór Gaudium zaprezentował kilka lekkich utworów z repertuaru nagrodzonego niegdyś na festiwalu Balkan Folk Fest w Złotych Piaskach, a GRUPA25+ bawiła piątym aktem komedii „Dom otwarty”. Finał wieczoru należał natomiast do Grupy Teatralnej GT, która żywiołowo i z humorem zaśpiewała wiązankę przebojów ABBY, przygotowaną pod fachowym okiem liderki, pani Agaty Podłęckiej – prowadzącej całość jubileuszowych popisów na scenie. Wszystkich, niezależnie od wieku, stanu, zawodu czy płci połączyły tańce lednickie pod kierunkiem młodzieży z Grupy „Miłosierni”. Szczególną popularnością cieszyła się nieśmiertelna belgijka. Młodzież przeprowadziła również konkursy z nagrodami dla dzieci, zajęła się przygotowaniem miejsca do występów, nagłośnieniem i, już po uroczystości, uporządkowaniem otoczenia. 

Parafianie i Goście biorący udział w świętowaniu 25-lecia otrzymywali pamiątkowy „medal” z logo kościoła, mogli się także zaopatrzyć w specjalny numer dwumiesięcznika „miłosierdzie.brzesko.net.pl” zawierający informacje o historii i teraźniejszości naszej wspólnoty, a niedzielne, rodzinne spotkanie z okazji srebrnego jubileuszu zakończył Apel Jasnogórski połączony z błogosławieństwem. 
(mt)
O srebrnym jubileuszu naszej parafii napisał także tarnowski Gość Niedzielny.
Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ.


Fotogaleria