social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Sław języku tajemnicę Ciała i Najświętszej Krwi 07 - 06 - 2018

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, we czwartek 31 maja, mszy świętej o 10.00 oraz procesji Eucharystycznej przewodniczył brat Wojciech Pawłowski. Nasz nowo wyświęcony kapłan wygłosił również okolicznościową homilię. 

„ Czuję się małym dzieckiem wobec Tajemnicy Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej” -  mówił brat Wojciech o własnych  przeżyciach  w tym dniu. Używając argumentów trafiających do serca i uczuć, ale i też racjonalnych uzasadnień, uświadomił nam naszą ludzką małość wobec Eucharystii, wobec Ofiary Jezusa Chrystusa, który z miłości do nas daje nam Siebie w postaci okruchu chleba. Kapłan objaśnił  również, co Jezus mówi do nas dzisiaj  w czterech Ewangeliach czytanych przy ołtarzach. Z pierwszej Ewangelii  o przygotowaniu Paschy wynika pytanie „Czy  przygotowałeś serce dla Jezusa i czy Mu je otworzysz?”, z drugiej -  „Czy czujesz głód Boga?”. W  trzeciej, o spotkaniu w drodze, Jezus przychodzi do tych, których dotyka nieszczęście, a w czwartej modli się, abyśmy byli jedno. 

Po mszy świętej do czterech ołtarzy wyruszyła ponad półtora tysięczna procesja wiernych. Ustaloną od kilku lat trasą szli: Służba Liturgiczna Ołtarza, dziewczęta z DSM, sztandary, feretrony, długie szeregi dzieci dzwoniących i sypiących kwiaty wraz z całymi rodzinami, dzieci pierwszokomunijne w białych strojach, siostry zakonne i księża asystujący głównemu celebransowi niosącemu Pana Jezusa pod baldachimem i pozostali wierni. 

W roku poświęconym Trzeciej Osobie Boskiej kolejnym modlitewnym stacjom i rozważaniom Ewangelii towarzyszył Duch Święty, który w pierwszym ołtarzu „odsłaniał nam tajemnicę Eucharystii”, w drugim „umacniał nas przez Eucharystię”, w trzecim „dawał nam życie wieczne w Eucharystii” oraz na końcu „jednoczył nas w Ciele i Krwi Chrystusa”.

Przed nami jeszcze Oktawa Bożego Ciała z codziennym nabożeństwem czerwcowym, mszą świętą i procesją wokół kościoła, która zakończy się ósmego dnia specjalnym błogosławieństwem dzieci.


Fotogaleria autorstwa Pana Dariusza Toronia, dostępna TUTAJ