social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

O niepojętym miłosierdziu Bożym będę śpiewać na wieki … 09 - 06 - 2018

I śpiewali pięknie! Kto? Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN, Chór GAUDIUM w połączeniu z  uczestnikami różnych grup parafialnych oraz goście.  3 czerwca 2018 r. o godzinie 18.00 w kościele Miłosierdzia Bożego wykonali Pop - oratorium Miłosierdzie Boże

„Skoro śpiew o nim jest tak piękny, jak piękne musi być Miłosierdzie Boże” – podsumował koncert ks. Proboszcz Wojciech Werner – i dodał – „Niech to ziarno Bożego Miłosierdzia padnie w nasze serca, abyśmy je przeżywali na chwałę i Boży pożytek jeszcze następne 25 lat, i następne 25 lat i kolejne….”. Bo właśnie niniejszym, niedzielnym koncertem nasza parafia rozpoczęła świętowanie  Jubileuszu 25- lecia istnienia. Zaczęliśmy je w znakomitym, doborowym towarzystwie – podkreślił ksiądz Proboszcz, witając i przedstawiając kompozytora Pop -  oratorium – Zbigniewa Małkowicza, Zespół LUMEN i solistów oraz nasze  śpiewające „siły połączone” chóru i gości wraz z dyrygentką Iwoną Mikołajek i Andrzejem Gicalą.Wypełniająca po brzegi kościół publiczność już na wejściu powitała wykonawców brawami, ale stokroć większym aplauzem podziękowała za całe wydarzenie. A było za co! Zarówno muzycy, soliści jak i nasi chórzyści perfekcyjnie przygotowani i prowadzeni przez kompozytora i dyrygentkę dostarczyli zebranym mocnych wrażeń: i refleksyjnego zamyślenia i dużo radości. Świadczyło o tym bisowanie i wspólny śpiew refrenu utworu „Okaż mi Boże”, uśmiechnięte twarze i spontaniczne wyrazy uznania dla wykonawców, którymi słuchacze dzielili się po koncercie:  -  Jesteśmy pod wrażeniem! Piękne wykonanie! Jesteśmy dumni z naszego chóru i tego co robią. Wspaniali, utalentowani ludzie! Cieszymy się, że tak się pięknie rozwijają – mówili Jola, Ania, Janusz. Pracę dyrygentki, pani Iwony Mikołajek docenił również sam uznany w szerokich kręgach kompozytor Zbigniew Małkowicz, dziękując za współpracę i za przygotowanie chóru do występu. 

Oratorium składa się z kilkunastu fragmentów z Dzienniczka oraz  kilkunastu, niekiedy wręcz przebojowych, utworów muzycznych. Niektóre z nich są już nam znane i śpiewamy je w kościele np. „Okaż mi Boże Miłosierdzie” czy „Magnificat”. Tym niemniej dzięki aranżacji i różnorodności muzycznej mogliśmy je odkryć na nowo, zaś inne dopiero poznać. Wsłuchując się  w ich teksty oraz słowa narracji mogliśmy łatwiej zagłębić się w przekaz św. Siostry Faustyny, zachwycić się i zadziwić ile ważnych, głębokich treści niesie orędzie Jezusa spisane przez skromną, nie mającą wykształcenia siostrę zakonną. 
 
-Św. Faustyna jest naszą przewodniczką, orędowniczką Bożego Miłosierdzia więc przypomnienie tekstów spisanych przez nią w Dzienniczku wydało nam się czymś naturalnym w roku jubileuszu naszej parafii  - mówi o wspólnym pomyśle pani Iwony i swoim pan Andrzej Gicala. – Chcieliśmy  też, aby w ten projekt włączyło się jak najwięcej osób z różnych grup parafialnych, abyśmy poczuli się jedną wspólnotą.  Pop – oratorium Miłosierdzie Boże po raz pierwszy było wystawione 10 i 11 kwietnia 2010 r. w naszym kościele, towarzyszył nam wówczas zespół Makarios, a teraz zaprosiliśmy kompozytora tego dzieła wraz z zespołem – dodaje pan Andrzej.

Realizację  projektu poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, od pomysłu do premiery minęło prawie dziesięć miesięcy prób, w tym tylko jedna z solistami i Zespołem LUMEN. W tej sytuacji jeszcze bardziej zasłużone są wyrazy uznania za fachowość dla prowadzących chór i dla wykonawców oraz podziękowania za wspaniały początek obchodów Jubileuszu najmłodszej parafii w Brzesku.

O wydarzeniu napisali także:
 
  • tarnowski Gość Niedzielny - więcej informacji TUTAJ
 
  • RDN Małopolska - więcej informacji TUTAJ


Fotogaleria dostępna TUTAJ