social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Gość z dalekiego Kairu 11 - 05 - 2018

W niedzielę 6 maja 2018 r. odwiedził nas  misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich  -  ks. Robbin Kamemba pracujący w  parafii św. Marka w Kairze. 

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (Societas Missionum ad Afros) jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym, założonym w połowie XIX wieku przez ks. bp Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki. SMA od samego początku miało charakter międzynarodowy. Pierwsi misjonarze pochodzili z Francji, Hiszpanii i Włoch, a w miarę upływu czasu z kolejnych  państw europejskich. Dzisiaj SMA to wielka międzynarodowa rodzina złożona z misjonarzy pochodzących nie tylko z Europy czy Ameryki, ale również z Azji /Indie, Filipiny/  i wielu krajów Afryki, na przykład z Kenii, z której pochodzi właśnie nasz gość. Misjonarze SMA posługują obecnie w 18 krajach Afryki, w tym też w Egipcie. 

W poczuciu odpowiedzialności za Kościół Powszechny nasza parafia bardzo chętnie pomaga misjonarzom w dziele głoszenia Dobrej Nowiny w wielu krajach misyjnych. Pracę księży z Kairu wspieraliśmy już kilka razy:  mamy swój udział w urządzeniu  ośrodka dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo oraz w zakupie autobusu dla szkoły „Club de Bonheur”. Ks. Robbin przyjechał więc podziękować za wsparcie modlitewne i finansowe projektów prowadzonych przez jego parafię. Dzięki życzliwości ludzi dobrego serca, pracy wolontariuszy i misjonarzy kilkadziesięcioro dzieci  i dorosłych o różnym stopniu niepełnosprawności ma tutaj zapewnioną opiekę i bezpłatną pomoc, której są pozbawieni ze strony państwa, a często i rodzin. W krajach arabskich panuje odmienne niż u nas spojrzenie na ludzi fizycznie i umysłowo poszkodowanych dlatego ich potrzeby zdrowotne, edukacyjne i społeczne próbują zaspokajać ośrodki katolickie.Obecnie parafia św. Marka  gromadzi fundusze na zbudowanie kuchni dla podopiecznych, w której będą nabywać oni  praktycznych, niezbędnych na co dzień umiejętności przygotowywania posiłków. 

 - „Zawsze kiedy przyjeżdżam do Polski jest, tak jak dzisiaj, piękna pogoda. I piękne jest dzisiejsze Słowo Boże o miłości: ‘kto miłuje,  trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim’. Dzisiaj dziękuję Wam za tę miłość, za serce i za pomoc jaką okazaliście naszym podopiecznym. Kiedy tylko dowiedzieli się, że tutaj będę prosili o przekazanie pozdrowień i chcieli powiedzieć jak bardzo Wam dziękują i bardzo Was kochają” - mówił ks. Robbin, który przypomniał także, że w Polsce jest już szósty raz. 

Ks. Robbin głosił kazania na wszystkich mszach świętych w niedzielę 6 maja,  a we wtorek 8 maja misjonarza gościła Szkoła Podstawowa nr 2 . Ks. Robbin opowiedział o parafii św. Marka, szkole i podopiecznych, o pracy misyjnej w państwie z dominującą religią muzułmańską. Dzieci zaciekawione  gościem z dalekiego Egiptu zadawały mu  wiele pytań, niektóre nawet prosiły o autograf.

Spotkanie to, pełne radości, wspólnego śpiewu i zabawy miało też całkiem poważny wymiar. Prawdopodobnie zaowocuje dalszą współpracą szkół z Brzeska i z Kairu oraz wsparciem charytatywnym.  Nawet już zapadły wstępne uzgodnienia w tym kierunku. 

Więcej informacji o misjonarzach SMA oraz różnych formach pomocy dla ich dzieł można znaleźć TUTAJ


Fotogaleria