social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Życie masz nie tylko dla siebie! 01 - 02 - 2018

Wieloletnią tradycją  naszej parafii są coroczne Jasełka przygotowywane przez młodzieżową grupę teatralną GT pod opieką Agaty Podłęckiej. Nie inaczej było w tym roku. „Zakład o dobro. Życie masz nie tylko dla siebie” -  to tytuł spektaklu. Scenariusz przedstawienia  napisał ks. dr Piotr Łabuda i pozostawił GT  – jak żartuje pani Agata – „w spadku”.   Dostosowany został do dzisiejszych czasów przez panią Agatę, która wprowadziła pewne zmiany, zaskakując widzów pomysłowością. 

Premiera miała miejsce, również tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2017 roku,  ostatni spektakl odbył się 28 stycznia 2018 roku w parafialnej sali teatralnej.  A oprócz tego młodzież  grała Jasełka kilka razy w styczniu  w sali teatralnej w parafii Miłosierdzia Bożego oraz w sali widowiskowej RCKB. 

W Jasełkach została zaprezentowana historia Świętej Rodziny. Przedstawienie łączyło w sobie nie tylko radość z zaślubin Miriam i Józefa, ale również radość z narodzin Jezusa i elementy z nim związane. Odkrywana na nowo historia sprzed 2 tysięcy lat niesie wciąż aktualne przesłanie – Chrystus nie przyjdzie do naszych domów, jeżeli my nie otworzymy Mu drzwi do naszych serc. 

Humorystyczne dialogi i pełna emocji fabuła sprawia, że co roku młodzi artyści występują dla szerokiego grona publiczności. To przedstawienie było wyjątkowe ponieważ odbywało się w całości po góralsku – o czym świadczył język, stroje i scenografia. Spektakl zawierał partie mówione, jak i śpiewane, widzowie mogli usłyszeć i kolędy i pastorałki. Inscenizacja miała na celu pokazanie wszystkim, że oprócz pięknej choinki, wspaniałych prezentów oraz ciągłych zakupów ważne jest przeżycie duchowe Świąt i to, w jaki sposób przygotowujemy się na przyjście Zbawiciela. Przedstawieniu przyświecała idea, że nadzieja nie umiera. Jasełka w wykonaniu naszej utalentowanej młodzieży, zawsze wprowadzają świąteczny, rodzinny nastrój i czynią atmosferę wyjątkową.  Doznając wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, licznie zgromadzona publiczność, zarówno w RCKB jak i parafialnej sali teatralnej nagradzała młodych wykonawców gromkimi brawami. 

„To wszystko zasługa ludzi dobrej woli, którzy pamiętają o grupie GT” – podkreślała, dziękując po spektaklach opiekunka GT , pani Agata. Podziękowała Urzędowi Miasta i panu Burmistrzowi  za pamięć i wsparcie oraz za to, że młodzież może wyjeżdżać na warsztaty i doskonalić swoje umiejętności, odpocząć po całorocznej bardzo ciężkiej pracy.  Grupa rzeczywiście jest widoczna w wielu miejscach w brzeskim środowisku. Swoimi występami podtrzymuje tradycje patriotyczne, religijne, kulturalne,  rozwija je i kultywuje.  – „Jasła to jedyny czas dla młodzieży, kiedy na siebie pracują, bo cały rok występują społecznie. Robią to dlatego, że to lubią, kochają ludzi i kochają sztukę”  - wyjaśniła opiekunka. 

Puentą biblijnej historii „Zakład o dobro” była pastorałka pod tytułem „Kantata anielska” z muzyką Krzysztofa Szydłowskiego i słowami Agaty Podłęckiej.
(ug)

Fotogaleria