social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Dzień Chorego 15 - 02 - 2018

Główne obchody Światowego Dnia Chorego w Diecezji Tarnowskiej odbyły się w niedzielę 11 lutego w hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie  bp Leszek Leszkiewicz spotkał się z chorymi, razem z nimi  modlił się na różańcu, a o 11.00 odprawił Mszę św. zakończoną błogosławieństwem lurdzkim. W tym roku przypada 160 rocznica objawień w Lourdes, dlatego w liturgiczne Święto Matki Bożej z Lourdes bp Leszkiewicz przewodniczył modlitwie w sanktuarium w Porąbce Uszewskiej. Po Mszy św.  pielgrzymi przeszli z procesją z lampionami do Groty. W parafiach i szpitalach w całej diecezji chorzy uczestniczyli we  Mszy św. połączonej z udzielaniem sakramentu namaszczenia.

W naszej parafii na każdej  niedzielnej Eucharystii modliliśmy się w intencji chorych i ich opiekunów oraz lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia. W obchody Dnia Chorego co roku włącza się Szkolne Koło Caritas z pobliskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. W sobotę 10 lutego duża grupa młodzieży wraz z opiekunką oraz wolontariuszkami z parafialnego Koła Caritas odwiedziła 46 chorych przebywających w domach pod opieką rodziny. O tej formie troski o chorych papież Franciszek powiedział w Orędziu:  „Opieka świadczona w rodzinie jest nadzwyczajnym świadectwem miłości do osoby ludzkiej i winna być otaczana odpowiednim uznaniem oraz wspierana przez stosowną politykę”.  

Warto dodać, że w tym roku Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Ojca świętego Jana Pawła II, odbył  się po raz 26. Orędzie papieża Franciszka na ten dzień zostało zatytułowane Mater Ecclesiae: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27).


Fotogaleria