social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Zatańczyli, zaśpiewali… 31 - 01 - 2018

Tradycyjnie, regionalnie i „z przytupem” kolędowały w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w poniedziałek 29 stycznia 2018 roku: Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, Grupa Dziecięca Krakowiaczek oraz Parafialna Schola Ziarenka Nadziei. Na wydarzenie zaprosiła parafia Miłosierdzia Bożego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Brzesku.

Barwne, energetyczne widowisko przyciąga co roku rzesze widzów: miłośników polskich tradycji i obrzędów oraz sympatyków naszych parafialnych i brzeskich zespołów prezentujących nietuzinkowy  program artystyczny, a i też  zwolenników dobrej rozrywki i mądrego spędzania czasu wolnego. Rok temu na scenie RCKB  w międzypokoleniowym kolędowaniu zadebiutował zespół dziecięcy tańca ludowego „Krakowiaczek” pod kierunkiem pani Reginy Głuszak, pasjonatki krakowskiego folkloru i kultury ludowej, pedagoga, choreografki, animatorki wielu zespołów i projektów, człowieka wielu pasji i ogromnej skromności. Nieodżałowana pani Regina zmarła w lipcu 2017 roku a obecnie grupę prowadzi pani Beata Hermaszewska. Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, mając w pamięci i w sercach panią Reginę - swoją wieloletnią członkinię, na zakończenie występu zaśpiewali dla niej „Kolędę dla nieobecnych”.

W tegorocznym programie pojawiło się nieco nowości, gdyż Zespół Regionalny oprócz elementów obrzędowości z Ziemi Brzeskiej zaprezentował elementy tradycji z regionu Lubelszczyzny, folkloru Podhala i Kaszub. Nie mogło jednak zabraknąć tak lubianego, zwłaszcza przez najmłodszych widzów, Turonia z całą świtą oraz kosza słodyczy dla dzieci od Krakowiaków Ziemi Brzeskiej.
Natomiast nasze Ziarenka Nadziei, przedstawiły fragment swojego najnowszego koncertu kolęd i pastorałek „Światłem napełnił noc”,  którego premiera miała miejsce również w RCKB  szóstego stycznia, w święto Trzech Króli (więcej o koncercie TUTAJ). Nawiązując do tytułu tego koncertu, śmiało można powiedzieć, że tym razem także Ziarenka „światłem napełniły  wieczór”, wnosząc na scenę dziecięcą radość i zaangażowanie.