social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Światłem napełnił noc - opis i fotogaleria z koncertu 11 - 01 - 2018

6 i 7 stycznia 2018 roku, w auli brzeskiego RCKB podążaliśmy wraz z naszą Parafialną Scholą Dziecięcą „Ziarenka Nadziei” do Betlejem, do narodzonego w żłóbku Jezusa, który  „Światłem napełnił noc”.

Najnowszy, świąteczny koncert kolęd i pastorałek „Ziarenek” miał premierę w sobotę 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, dlatego nie mogło zabraknąć  i tutaj historii Trzech Mędrców ze Wschodu, poszukujących drogi do Jezusa. Trzej Królowie w „ziarenkowej” wersji zostali unowocześnieni, wyposażeni w telefony i całkiem współczesne poczucie humoru. Nie zabrakło u żłóbka także i Pasterzy z darami, zawsze chętnych zagrać i zaśpiewać Panu „od ucha do ucha”. Ich postacie wniosły w przedstawienie podhalańskie akcenty, energię i radość ludzi gór, ale też przypomniały,  że „trzeba mieć pokorę skromnego pasterza, żeby dostrzec Jezusa”.  Natomiast rozśpiewane, białe Anioły lirycznie prowadziły widza poprzez atmosferę rodzinnej Wigilii, łamania się opłatkiem, do mizernej, cichej stajenki, gdzie Maryja kołysała Syna do snu. Słowami kolęd i pastorałek przypomniały wcześniej,  że „Książę pokoju, Boży Syn chce się narodzić w sercu Twym”  i pytały „Czy jesteś gotów na przyjście Pana?”.Na zakończenie koncertu, nawiązując do tradycji bożonarodzeniowego kolędowania,  mali artyści złożyli  mieszkańcom Brzeska życzenia: „Niech w brzeskim Betlejem odtąd wszystkie progi będą otwarte zwłaszcza dla ubogich” . W serca publiczności z pewnością zapadło też  wymowne przesłanie: „Niech w Waszych rodzinach wciąż będzie Betlejem” .

Przeszło godzinny spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu „Ziarenek” w tym roku  został wystawiony oprócz premiery jeszcze dwa razy. Za każdym razem  - i 6 i 7 stycznia, przy wypełnionej szczelnie przez publiczność  sali widowiskowej brzeskiego RCKB. Występy naszej parafialnej Scholi Dziecięcej od wielu lat chętnie oglądają i dzieci i dorośli, rodziny i przyjaciele, znajomi, ale też i goście spoza Brzeska, a patronatem obejmują  Burmistrz Miasta i  lokalne media. Widzów zachwyca dziecięca radość i spontaniczność, doceniają również ogromny wkład pracy osób prowadzących zespół  w przygotowanie kolejnych projektów:  – Praca z tak małymi dziećmi jest niełatwa i wymaga wiele wysiłku. Podziwiamy dzisiaj  efekty tego trudu opiekunów na scenie,  zwłaszcza, że co roku odchodzą dzieci najstarsze, najbardziej doświadczone, a w ich miejsce przychodzą młodsze, które muszą się uczyć wszystkiego od początku – mówi Dorota, mama byłego „ziarenkowicza”. Świątecznie i noworocznie „Ziarenka ” koncertują już piąty raz, ale zawsze w ich występie oprócz częściowo zmienionej obsady, pojawia się coś jeszcze nowego:  inne ujęcie tematu, jakiś nowy wątek, elementy scenografii, w tym roku wykonanej przez rodziców Ziarenek, czy oświetlania, a przede wszystkim nowa aranżacja muzyczna  utworów. Mniej lub bardziej znane kolędy, pastorałki w opracowaniu muzycznym i pod kierownictwem pana Andrzeja Gicali brzmią każdego roku „po nowemu” i nikt z publiczności, nawet z tych naj… najmłodszych widzów ani przez chwilę się nie nudził!

Za to wszystko co mogliśmy zobaczyć i  usłyszeć na scenie,  za wspólne przeżywanie radości Bożego Narodzenia, dzieciom z Ziarenek Nadziei,  ich rodzicom, opiekunom  podziękował ksiądz Proboszcz Wojciech Werner  oraz gorącymi brawami  - widzowie. Pełna fotogaleria z koncertu (188 zdjęć) autorstwa Pana Dominika Cichońskiego dostępna TUTAJ. Za wykonane zdjęcia serdecznie dziękujemy.


Fotogaleria