social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

​Szóstego dnia razem 25 - 08 - 2017

W szóstym dniu przeżywanym przez pielgrzymów trzydziestej piątej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej  jako Dzień Powołanych grupa parafian z księdzem Proboszczem Wojciechem Wernerem odwiedziła brzeską ósemkę. We wtorek 22 sierpnia oprócz duchowego wsparcia i modlitwy zawieźliśmy im najsmaczniejsze w mieście drożdżówki. Oni zaś zaprosili nas do wspólnego przemaszerowania jednego z etapów tego dnia na trasie Otola Mała – Dobraków. W ten sposób ci, którzy już niegdyś przemierzali pielgrzymkowy szlak przypomnieli sobie jak było a inni posmakowali, chociaż siłą rzeczy w niewielkim wymiarze, jak to jest teraz.

 „Dzisiaj jest wspaniała pogoda a bywało, że tę trasę pokonywaliśmy w upale i spiekocie. Pamiętam, jak trudno było iść po rozgrzanym asfalcie i tylko to wspólne śpiewanie podtrzymywało siły i dodawało ducha” – wspomina jedna z pątniczek pielgrzymowanie sprzed lat.   „W tym roku najtrudniej było czwartego dnia, kiedy cały dzień padał deszcz, ale to wszystko nieważne. Upał, deszcz, zimno, zmęczenie, pęcherze – to wszystko jest chwilowe. Idzie się dalej do Maryi z radością w sercach” – dodają uczestniczki tegorocznej PPT przemierzające już po raz osiemnasty trasę Tarnów - Jasna Góra. Rzeczywiście ta wspólnota ma coś w sobie takiego, że droga mija niepostrzeżenie na modlitwie, słuchaniu konferencji, świadectw, śpiewie, zamyśleniu, a wszelkie niedogodności stają się mało istotne. Na tym odcinku o modlitwie, o przebaczaniu zajmująco mówił ksiądz dr Ryszard Biernat z Czchowa, a o swoim powołaniu i odmiennych drogach do stanu zakonnego opowiadały siostry Joanna i Sylwia ze zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich. 

Po dotarciu na postój do Dobrakowa, pokłonieniu się Matce Bożej Częstochowskiej, której obraz znajduje się w ołtarzu bocznym w tutejszym kościele, po wspólnym odpoczynku i rozmowach z pielgrzymami z części A odwiedziliśmy również grupę B w Pradłach. Tutaj przywitaliśmy się z naszym nowym wikariuszem – księdzem Sylwestrem Pustułką, który od września będzie posługiwał w parafii Miłosierdzia Bożego. 

W drodze powrotnej zachwycaliśmy się najstarszym opactwem cystersów w Polsce z sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Potem wstąpiliśmy do franciszkańskiego sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie na chwilę modlitwy przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Mirowskiej, wzorowanym na Salus Populi Romani z Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie. W kościele tym znajduje się też m.in. Kaplica Katyńska – pierwsza w Polsce, poświęcona w 1995 roku przez duszpasterza rodzin katyńskich ks. Z. Peszkowskiego. Marzeniem wielu jest podróż do Włoch, udało nam się zatem i tutaj pobyć na zakończenie naszej wizyty u pielgrzymów. Kto nie wierzy, może sprawdzić -  fakt ten jest udokumentowany na zdjęciach. 


Fotogaleria (zdj. M.Toboła);