social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

W jednym duchu, jednym sercem 28 - 04 - 2017

„My dziś również chcemy wyruszyć w marszu ewangelizacyjnym, wraz z relikwiami świętego Wojciecha jednego z pierwszych ewangelizatorów, aby dać świadectwo przynależności do Chrystusa” – powiedział, rozpoczynając w Brzesku obchody uroczystości świętego Wojciecha – Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce ksiądz dr Jan Bartoszek -  Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. 

W poniedziałek 24 kwietnia o godzinie 18.00 w Brzesku zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej naszej diecezji, aby uczestniczyć w marszu ewangelizacyjnym, który po mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego przeszedł ulicami miasta do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Eucharystię  sprawował ks. dr Jan Bartoszek w koncelebrze z proboszczami brzeskich parafii goszczących uczestników uroczystości tj. ks. Dziekanem Józefem Drabikiem i ks. Wojciechem Wernerem  - Asystentem Dekanalnym oraz księżmi Asystentami parafialnymi.Niesionym w procesji relikwiom św. Wojciecha towarzyszyły poczty sztandarowe oraz śpiew i modlitwa. Po drodze, przy czterech stacjach rozważano cztery hasła przywołujące postać świętego jako świadka głębokiej wiary, niezłomnej nadziei, wielkiej miłości oraz jako świadka jedności Kościoła. 

Szczególnie o tę jedność w Kościele, w Akcji Katolickiej i w najbliższym środowisku  apelował przy ostatniej stacji jak również podczas kazania ksiądz Jan Bartoszek: „Święty Wojciech to świadek jedności Kościoła. Każdy uczeń Chrystusa, każdy członek Akcji Katolickiej, winien być człowiekiem jedności, scalenia, a nie dzielenia, rozbijania, intryg. Jedność jest szczególną wartością. (…) Dlatego wpatrując się w postać św. Wojciecha, uczmy się (…) trwać przy Bogu, uczmy się żyć godnie, szczerze, zawsze w prawdzie. Nie wolno sumienia hańbić nieszczerością, kłamstwem, nieuczciwością wobec Boga i drugiego człowieka”. Ksiądz Asystent Diecezjalny szczególnie prosił o jednego ducha i jedno serce we wspólnocie, przypominając, że Św. Wojciech jest ciągle z nami, i że zdaje się dzisiaj przemawiać do nas słowami św. Pawła: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, abym ja – czy to gdy przybędę i ujrzę was, czy też będąc z daleka – mógł usłyszeć o was, że trwacie mocno w jednym duchu, jednym sercem walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię, i w niczym nie dajecie się zastraszać przeciwnikom” (Flp 1,27 – 28). 

Modlitewne spotkanie przy relikwiach patrona jest za każdym razem świadczeniem o przynależności do Chrystusa, jest też również okazją do formacji duchowej członków Akcji Katolickiej. Tę poniedziałkową uroczystość, będącą manifestacją wiary i świadectwem wyboru Jezusa Chrystusa za swego Króla i Pana przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej, zakończyło ucałowanie relikwii i błogosławieństwo zebranych w kościele św. Jakuba. A oprócz wspólnego dziękowania Bogu za stojącego u początków chrześcijaństwa w Polsce swojego patrona modlitwą, członkowie stowarzyszenia wraz z księżmi asystentami, prezesami oddziałów parafialnych oraz Zarządem DIAK i prezesem Robertem Rybakiem jednoczyli się także przy ciepłym poczęstunku w auli Chrystusa Króla w brzeskiej farze.

Zdjęcia z uroczustości autorstwa ks. Zbigniewa Wielgosza, dostępne TUTAJ.


Fotogaleria;