social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Palmowa, Kwietna, Wierzbna 15 - 04 - 2017

Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wielki Tydzień, w tym roku była podwójnie rozświetlona: wiosennymi kolorami tradycyjnych palm wielkanocnych oraz kwietniowym ciepłym słońcem.

Liturgia Kościoła w tę niedzielę wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i przygotowuje nas do Paschy Pana. Zaleca, aby wierni zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Toteż przed Mszą św. o 11.30 przed kościołem parafialnym zgromadzili się licznie wierni, a wśród nich przede wszystkim rodziny z dziećmi. Tutaj wszyscy w skupieniu wysłuchali Ewangelii św. Mateusza, następnie ksiądz Proboszcz poświęcił, nie szczędząc wody święconej,  przyniesione palmy, a potem procesja ruszyła do kościoła.

Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza. W naszej świątyni  jest on uroczyście śpiewany przez trzy głosy męskie, trzech panów: Andrzeja Gicalę, Jędrzeja Rosę i Marcina Kutę.



Po Eucharystii w kościele zostali właściciele własnoręcznie robionych palm, którym ksiądz Zbigniew wręczył nagrody. Najpiękniejsze i najwyższe palmy   pozostały przy ołtarzu, aby przypominać wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to lud Jerozolimy witał Chrystusa wjeżdżającego w mury miasta na osiołku, rzucając Mu pod nogi gałązki palmowe i  wykrzykując Hosanna!  Palma – symbol odradzającego się życia - jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
(mt)

Fotogaleria;