social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Droga Krzyżowa ulicami Brzeska 2017 15 - 04 - 2017

W Wielką Środę, 12 kwietnia o 19.00, ulicami Brzeska przeszła pierwsza Droga Krzyżowa jednocząca całe miasto, a patronowały jej i czuwały nad stroną organizacyjną oddziały Akcji Katolickiej, działające w parafiach św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Częstochowskiej.

Rozważania Męki Pańskiej rozpoczęły się w najstarszej i największej z nich, tj. parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, gdzie przed krzyżem misyjnym Dziekan dekanatu Brzesko ksiądz Józef Drabik przypomniał, że wszyscy jesteśmy jednym Kościołem, że mamy jeden wspólny cel – dążyć do zbawienia. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej, zaznaczone krzyżami i światłem lampionów, poprowadziły wiernych ulicą Uczestników Ruchu Oporu, przez Plac Kazimierza Wielkiego, ulicami Czarnowiejską i św. Jana Pawła II pod krzyż misyjny przy kościele Miłosierdzia Bożego i dalej – ulicami Jasną, Konstytucji 3 Maja, Kołłątaja  - aż pod trzeci krzyż misyjny, stojący przed kościołem parafialnym w Słotwinie. Rozważania czytali członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, śpiew pieśni wielkopostnych animowała schola młodzieżowa z parafii św. Jakuba oraz organiści - panowie Andrzej Gicala i Piotr Janiszewski, a o ich słyszalność zadbała młodzież z ks. prefektem Marianem Kostrzewą.

Na czele procesji pasyjnej niesiono duży, wykonany z jasnego drewna krzyż. Na pierwszym etapie – od kościoła św. Jakuba do Domu Katechetycznego niosły go matki, potem ojcowie a następnie przedstawiciele kolejnych grup, stowarzyszeń oraz organizacji katolickich, jak między innymi  Odnowa w Duchu Świętym, Kręgi Rodzin Domowego Kościoła, Caritas, Straż Honorowa NSPJ i Rycerstwo Niepokalanej, Towarzystwo Przyjaciół WSD, chóry parafialne i GRUPA25+, Cech Rzemiosł Różnych, grupy młodzieżowe i na końcu Akcja Katolicka. Za krzyżem podążali proboszczowie brzeskich parafii i jednocześnie asystenci Akcji Katolickiej tj. ks. Józef Drabik, ks. Wojciech Werner, ks. Kazimierz Grych, księża wikariusze, Siostry Służebniczki, Liturgiczna Służba Ołtarza. Razem ze swoimi duszpasterzami szło – jak ocenia brzeska policja zabezpieczająca przemarsz, dwa tysiące wiernych, co stanowi około dziesięciu procent całej społeczności. Tak liczny udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta jest wymownym świadectwem wierności krzyżowi,  za co dziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom proboszcz słotwińskiej parafii ks. Kazimierz Grych.  – Nasza dzisiejsza droga nie była może ekstremalna, wyboista, nikt nas nie popychał, nie upadaliśmy pod ciężarem krzyża, ale dobrze, że tu jesteśmy, że integrujemy się wokół krzyża Chrystusa, że przyszliśmy tu, pod ten rozświetlony kościół, który mógłby być piętnastą stacją  - Zmartwychwstanie Jezusa – dodał ksiądz Kazimierz. 
 - Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w Drodze Krzyżowej całego miasta, czekaliśmy z radością na to nabożeństwo!  - Jest  nas tak dużo idących za Jezusem i to jest niesamowite.  - Wspaniale,  że potrafimy być razem. Jest pięknie! – dzielili się wrażeniami brzeszczanie, rozchodzący się do domów po błogosławieństwie udzielonym wiernym przez księdza Dziekana i obecnych kapłanów oraz odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego Matce Bożej Częstochowskiej patronującej kościółkowi w Słotwinie, Matce towarzyszącej Synowi na Golgotę. 
(mt)


Zdjęcia z Drogi Krzyżowej ulicami miasta dostępne TUTAJ i TUTAJ